نخبگان ایران زمین


+ کارآفرینان چه می‌کنند؟

   کارآفرین ایده‌ای را یافته وآن را تبدیل به فرصتی اقتصادی می‌کند. در فضای کسب‌وکار، فرصت، فکر نوینی است که قابلیت تجاری شدن دارد. آگاهی از محیط بازار و نیازهای مشتری به همراه نگرش کارآفرینانه، کارآفرین را در یافتن فرصت و پرداختن به آن یاری می‌دهد. سپس کارآفرین طرحی تجاری می‌نویسد که درآن مسائلی چون بازار محصول یا خدمت، مسائل حقوقی و قانونی شرکت، تامین سرمایه، راه‌اندازی و رشد، سازماندهی، مدیریت کسب و کار و غیره را بررسی و پیش‌بینی می‌نماید. در مجموع اینکه کارآفرینان به دو صورت در جامعه ظاهر می‌شوند که عبارتند از: کارآفرینی شرکتی وکارآفرینی سازمانی. در کارآفرینی شرکتی کسب و کار(شرکت) جدیدی شکل می‌گیرد و در کارآفرینی سازمانی نوعی نوآوری در درون سازمانها و شرکتهای موجود شکل می‌گیرد. هدف نهایی و غایی همه کارآفرینان، شناسایی، خلق و استفاده از فرصتهای موجود از طریق تبدیل ایده‌های نو و جدید به واقعیتهای سودآور و تجاری در قالب کالاها و خدمات مورد نیاز جامعه است.

کارآفرین جای کسی را اشغال نمی‌کند بلکه برای خود جای جدیدی بمنظور فعالیت ایجاد می‌کند. کارآفرینان فرصتهای محیطی را شناسایی کرده و با استفاده از امکانات موجود ایده(کالا، خدمت، سیستم و روش و . . .) جدیدی را به جامعه عرضه می‌کنند.

ویژگیهای مهم کارآفرینان:


١- تمایل شدید به موفق شدن در کارها.
٢-
 افراد کارآفرین دلیل موفقیت یا شکست را عملکرد خودشان می‌دانند.
٣-
 مخاطره‌پذیری(تمایل به ریسک پذیری بالایی دارند).
۴-
خلاق و نوآور(توانایی ارائه اندیشه های نو و عملی‌کردن آنها را دارند). 
۵- شهامت برخورد با واقعیات و عدم اطمینانهای محیطی را دارند. 

 

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۳:۱۱ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢٩ مهر ۱۳۸٧
تگ ها: کارآفرین
comment نظرات () لینک

+ الهام گرفتن از طبیت

   علم بیونیکس (Bionics) به معنای کمک‌گرفتن از طبیعت برای طراحی محصولات و خدمات فناورانه است. اگرچه ریشه این علم به ایده‌ی ادغام اصول طبیعت در فرآیندهای فنی و به قرن شانزدهم برمی‌گردد اما امروز به صورت بسیار گسترده مورد توجه صنایع پیشروی جهان قرار گرفته است. شاید لئوناردو داوینچی را باید پدر این علم دانست که می‌کوشید با مطالعه نحوه پرواز پرندگان، رویای پرواز انسان را محقق سازد.

علم بیونیکس، به معنای کپی‌برداری از طبیعت نیست بلکه استفاده از ایده‌های طبیعت در طرح‌های صنعتی است. امروز، از طبیعت در حوزه‌های مختلف صنعتی، اقتصادی، پزشکی، و نظامی الهام گرفته می‌شود. صنعت خودروسازی جزء پیشروترین صنایع در این زمینه است.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱۱:٢٠ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢۸ مهر ۱۳۸٧
تگ ها: طبیعت و بیونیکس
comment نظرات () لینک

+ خلاقیت و کارآفرینی

    خلاقیت مبنای کارآفرینی است و بدون آن فعالیت ها پس از مدتی حالت تکراری پیدا می کنند. آن دسته از صاحبان کسب و کار که نمی توانند به راه های جدید و خلاقانه برای انجام فعالیت های حرفه ای خود بپردازند یا قادر نیستند در جهت ارایه کالاها و خدمات جدید نوآوری به خرج دهند، مزیت رقابتی خود را از دست خواهند داد. یکی از عوامل مهم در پرورش خلاقیت در کسب و کار مطرح کردن پرسش های دقیق در زمینه کسب و کار است. می گویند پرسش صحیح نیمی از پاسخ را با خود دارد ابهام نیز بزرگ ترین مانع بر سر پیشرفت برنامه های تجاری است.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱٠:٥٦ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢۸ مهر ۱۳۸٧
comment نظرات () لینک

+ سند چشم انداز 20 ساله کشور

  امروزه علوم و فناوری، محرک اصلی توسعه‌ی کشورها محسوب می‌شوند. توسعه علوم و فناوری از طریق تحقیق و توسعه نظام‌یافته، انتقال فناوری و تشویق نوآوری انجام می‌شود. توسعه فناوری نیازمند چشم‌اندازی روشن و جهت‌گیری مشخصی در حوزه علوم و فناوری است.

تصویب و ابلاغ سند چشم‌انداز 20 ساله کشور قدمی دیرهنگام اما ضروری در این جهت است. بر این اساس باید تا سال 1404 هجری شمسی (2025 میلادی)، ایران به کشوری توسعه‌یافته و دارای جایگاه اول اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه، توام با حفظ هویت اسلامی و انقلابی و الهام‌بخش در جهان اسلام همراه با تعامل سازنده و مؤثر در روابط بین‌المللی تبدیل گردد. بنابراین ضروری است کشور بر اساس رویکرد توسعه دانایی‌محور، به جامعه‌ای دانش‌بنیان مبدل شود.

 

 

 

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۳:۳۳ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٧ مهر ۱۳۸٧
comment نظرات () لینک