نخبگان ایران زمین


+ آیا می دانید که ...

ـ برج کج پیزا 293 پله و برج ایفل 1792 پله دارد.

ـ رشد کودک در بهار بیشتر است.

ـ جعبه سیاه هواپیما نارنجی است.

ـ یک چهارم خاک روسیه در طول سال پوشیده از برف است.

ـ چشم شتر برای محفوظ ماندن در برابر شنهای صحرا 3 پلک دارد.

_ گرده گل هرگز فاسد نمی شود و از محدود مواد طبیعی است که تا زمان نا محدودی باقی می ماند.

_ قدرت بینایی جغد 82 برابر قدرت دید انسان است.

_ اگر همه یخهای قطب جنوب آب شود بر سطح آب اقیانوسها 70 متر اضافه می شود و در این صورت یک چهارم خشکی ها زیر آب میرود.

_ مار میتواند تا نیم ساعت بعد از قطع سرش نیش بزند.

_ همه سیاره های منظومه شمسی دور محور خود از غرب به شرق میچرخند به جز سیاره ناهید که از شرق به غرب میچرخد.

_ دانشمندان دریافته اند که مورچه همچون انسان صبح به هنگام بیدار شدن خمیازه می کشند.

_ تجربه نشان داده است که مرغ با شنیدن موسیقی تخم بزرگتری می گذارد.

_ هیتلر از مکانهای بسته بسیار وحشت داشت.

ـ انسان بالغ روزانه به هنگام کارهای سخت ممکن است تا 15 لیتر عرق کنند.

ـ بیشترین حرف مورد استفاده در انگلیسی E و کمترین آن Q است.

 زرافه همواره ایستاده وضع حمل می‌کند و نوزادش از فاصله 180 سانتیمتری به زمین میافتد.

ـ کره زمین سالانه شاهد بیش از 50 هزار زمین لرزه است.

ـ قدرت سیب در تحریک دستگاه عصبی از کافئین بیشتر است.

ـ دندان انسان چندین برابر از صخره محکمتر و سخت تر است.

ـ ادیسون 1097 اختراع داشته است.

ـ قلب فیل در هر دقیقه 200 بار می‌تپد.

ـ تنها موجودی که میتواند به پشت بخوابد انسان است.

ـ ابوعلی سینادرحدود238جلدکتاب نوشته است.

ـ کره مریخ با سرعت240کیلومتردر ساعت به دور خورشید می گردد.

ـ نوعی قورباغه وجود دارد که می‌تواند چندین ماه یخ بزند ودوباره به زندگی طبیعی باز‌گردد.

ـ پژوهش ها ثابت کرده است که پشه بیشتر به سراغ کودکان وافراد بور میرود.

ـ هر عنکبوت تار ویژه خود را دارد و هیچگاه دو تار عنکبوت به هم شبیه نیستند.

ـ مجسمه آزادی نیویورک 225 تن وزن دارد.

ـ مینای دندان محکم ترین جسم بدن است.

ـ 640 ماهیچه در بدن وجود دارد.

ـ نازکترین پوست بدن ، پوست پلک وکلفت‌ترین پوست بدن را کف پا دارد.

ـ در یک ماه 20 کیلو پوست از بین میرود .

ـ رشد ناخن نصف رشد مو می‌باشد.

ـ میانگین رشد ناخن دست 4 برابر ناخن پا است.

 

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ٦:۱٩ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٩ آبان ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ تفاهم‌نامه توانمند سازی تعاونیهای دانش بنیان

با توجه به حمایت بنیاد ملی نخبگان از فرآیند تجاری سازی اختراعات و لزوم تشکیل تعاونی های دانش بنیان بخش هایی از این تفاهم نامه را تقدیم می نماید.

بخش اول: طرفین تفاهم‌نامه

ماده1- این تفاهم نامه در راستای حمایت و توانمند سازی شرکت‌های تعاونی دانش بنیان با هدف توسعه فرهنگ تعاون در بین نخبگان و فرهیختگان کشور فی مابین معاونت علمی فناوری رئیس جمهور و بنیاد ملی نخبگان و وزارت تعاون و بانک توسعه تعاون با شرایط و مشخصات ذیل منعقد می‌گردد.

 

بخش دوم : موضوع و مدت تفاهم‌نامه

ماده 2- حمایت، توانمند سازی، آموزش، برگزاری همایش‌ها و نشست‌های مشترک علمی، فرهنگ‌سازی ازطریق رسانه ها، تشکیل اتاق های فکر به منظور بهره‌گیری از توان نخبگان، برگزاری نمایشگاه دستاوردها به صورت مشترک و....

       ماده 3- ایجاد تشکل‌های غیر دولتی به منظور انسجام شرکت‌های تعاونی دانش بنیان و تحت عنوان شرکت تعاونی عام، اتحادیه و یا واحدی ذیل خانه نخبگان با عضویت کلیه شرکت‌های تعاونی دانش بنیان کشور

ماده4- اعطای تسهیلات به طرح‌های شرکت های تعاونی دانش بنیان بر اساس معرفی کمیته مشترک وزارت تعاون و معاونت علمی- فن‌آوری

ماده5- مدت این تفاهم نامه ار تاریخ انعقاد یک سال می‌باشد و در صورت تمایل طرفین قابل تمدید می‌باشد.

 

بخش چهارم : گردش کار و تشکیل کارگروه

ماده9- متقاضیان استفاده از تسهیلات یارانه‌دار این تفاهم‌نامه باید معرفی نامه خود را به دبیرخانه کارگروه مستقر در بانک توسعه تعاون کشور ارائه نمایند. سپس  پرونده اعتباری شرکت‌های تعاونی مشمول، مطابق ماده (12) تشکیل و پس از تکمیل مدارک، طرح ها جهت تعیین وثائق و تصویب به کارگروه مربوطه که اعضاء آن  متشکل از سه نفر از بنیاد ملی نخبگان و سه  نفر از وزارت تعاون و  بانک توسعه تعاون می باشند ارائه می‌گردد و پرونده اعتباری  پس از تصویب در جلسه کارگروه جهت سیر مراحل اجرایی وانعقاد قرارداد و اعطای تسهیلات به بانک  ارسال می‌گردد.  

 

ماده 11- فهرست مدارک و مستندات مورد نیاز برای بررسی کارشناسی پرونده متقاضیان تسهیلات به شرح ذیل می‌باشد.

1- معرفی نامه از مراکزی که در ماده 7 مشخص شده است .

2- مدارک ثبتی شرکت (اساسنامه، اظهارنامه و شرکت‌نامه، آگهی تأسیس و آخرین آگهی تغییرات).

3- مصوبه کار گروه مشترک ماده 9

4- مدارک مربوط به محل اجرای طرح به نام شرکت تعاونی و یا اجاره‌نامه .

5- پیش فاکتور ماشین‌آلات موردنیاز طرح و در صورت لزوم پروفرم‌های مربوطه .

6-  تصویر موافقت اصولی یا مجوز فعالیت از دستگاه اجرایی مرتبط .

7- طرح توجیهی اقتصادی، فنی و مالی.

8- استعلام از سیستم بانکی درخصوص وضعیت تسهیلات دریافتی و وضعیت بدهی های معوق یا سررسید گذشته احتمالی شرکت ها به بانک ها.

9- گزارش بازدید کارشناسان طرف قرارداد بانک توسعه تعاون از وضعیت فعالیت و طرح متقاضی.

10-    ارائه صورت های مالی (ترازنامه و صورتحساب سود و زیان سال قبل و تراز آزمایشی سالجاری) برای طرح های تکمیلی و توسعه ای در حال بهره برداری.

 

بخش پنجم : شرایط اعطای تسهیلات

ماده12- نرخ سود و کارمزد تسهیلات اعطایی موضوع این تفاهم‌نامه، مطابق مقررات مصوب دولت تعیین می گردد. و مبلغ یارانه این تسهیلات از چهار تا دوازده درصد نرخ کارمزد بر اساس مصوبه کارگروه تعیین می گردد. بنابراین نرخ کارمزد محاسبه شده پس از کاهش آن برای متقاضی از  صفر  الی هشت درصد تعیین می‌شود.

ماده 13- طول دوران بازپرداخت با احتساب دوران مشارکت مدنی و سازندگی حداکثر 7سال می‌باشد( حداکثر دو سال دوران مشارکت مدنی و سازندگی و پنج سال دوره باز پرداخت ).

تبصره 5 در صورتی که هر کدام از شرکت های مذکور توانستند دوران مشارکت خود را کوتاه تر نمایند بعنوان تشویقی در صد کارمزد آن شرکت کاهش پیدا می نماید.

ماده14- سهم آورده متقاضیان استفاده کننده از تسهیلات موضوع این تفاهم‌نامه حداقل 10 درصد بوده و میزان قطعی آن توسط کارگروه مشترک تعیین می‌گردد.

 

 

 

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱۱:٠٩ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢٥ آبان ۱۳۸٩
comment نظرات () لینک

+ شجاع ترین دانشمندان جهان

نشریه گاردین در گزارشی شگفت انگیز لیستی از دانشمندان جهان را که به دلایل مختلف آزمایشهای ترسناک یا دردآوری را بر روی خود اجرا کرده بودند، منتشر کرده و از آنها به عنوان شجاع ترین و جان سخت ترین دانشمندان جهان یاد کرده است.

در نوامبر سال 1908، "هنری هد" از پزشکان بیمارستان لندن مقاله علمی را با عنوان "تجربه ای انسانی در زمینه عصبها" در نشریه Brain منتشر کرد و در آن احساسی را که در زمان قطع شدن عصبهای پیرامونی در انسان به وجود می آید را تشریح کرد؛ نکته درد آور در این مقاله این است که وی برای جمع آوری اطلاعات دست خود را جراحی کرده بود.

در دنیای علم، داستانهای مشابه زیادی وجود دارند و تنها افرادی که به خاطر کمبود داوطلب یا گزینه جایگزین خود را موضوع آزمایش هایشان قرار داده اند قهرمان این داستانها نیستند، زیرا موارد بسیاری وجود دارند که با وجود در اختیار داشتن گزینه های متعدد، افراد برای نمایش قدرت خود را در معرض آزمایشهای علمی وحشتناکی قرار داده اند.

نشریه گاردین در حال جمع آوری لیستی کامل از مقاوم ترین و شجاع ترین و گاه جان سخت ترین دانشمندان زن و مرد را منتشر کرده است. در این لیست نمونه هایی از دانشمندان متهور، قدرتمند و الهام بخش دیده می شوند اما در برخی از مواقع، آزمایشهای انجام شده پا را از مرز منطق و عقل فراتر گذاشته اند.

هنری هد: پزشک بیمارستان لندن که بازوی خود را به منظور کشف تغییر احساس در زمان قطع شدن اعصاب پیرامونی و رها کردن آنها برای بهبود پیدا کردن، بازوی خود را تحت عمل جراحی قرار داد.

الیزی ویدوسون: بیوشیمیدان کالج امپریال لندن به همراه همکارش "رابرت مک کین" به منظور بررسی آثار محدود کردن کالری بر روی سلامت بدن، رژیم غذایی شدیدی را برای مدتی طولانی بر روی خود اجرا کرد. وی از نتیجه مطالعات خود توصیه های حیاتی را برای کمک به افرادی که در کمپهای نازی برای مدتی طولانی در گرسنگی شدید قرار داشته و دچار سو تغذیه شده بودند، به دولت بریتانیا عرضه کرد.

مایک استرود: دانشمند بریتانیایی در بیمارستان عمومی ساوت هامپتون که در زمینه مقاومت انسان و محیطهای دشوار تخصص دارد. وی در چندین سفر اکتشافی قطبی حضور داشته که طی یکی از این سفرها عمل نمونه برداری از بافت ماهیچه پای خود را بدون استفاده از مواد بی حس کننده انجام داد.

جان استپ: جراح سابق نیروی هوایی آمریکا که به واسطه یک سری آزمایشهایی که به منظور شناسایی بالاترین سرعت و شتابی که انسان می تواند از آن جان سالم به در ببرد، به سریعترین مرد جهان مشهور شد. وی ماجراجویی های خود را با کمک وسیله نقلیه ای انجام می داد که به آن موتور جت وصل شده بود و نتیجه آزمایشهای وی استخوانهایش شکسته، شبکیه چشمش متلاشی شده و چندین آسیب بدنی جدی دیگر بود.

آیزاک نیوتن: از مشهورترین دانشمند جهان که با آزمایش بر روی بدن خود هیچ مخالفتی نداشت، در یکی از موارد وی سوزنی را در کاسه چشم خود فرو برده و آن را به پشت کره چشمش فشرد تا انحنای آن را تغییر دهد. وی نتیجه این آزمایش را مشاهده چندین دایره سفید، سیاه و رنگی گزارش کرده است.

ادوارد هریسون: شیمی دانی که به ازای ابداع ماسک ضد گاز طی جنگ جهانی اول جان خود را از دست داد، ابداعی که جان هزاران نفر را در جنگ نجات داد. وی برای ابداع این ماسک خود را در اتاقکهای سر بسته در معرض گازهای سمی قرار می داد و در نهایت در سن 49 سالگی جان خود را از دست داد.

لارنس پاتریک: متخصص بیومکانیک آمریکایی که در اجرای آزمایشهای ساختگی تصادفهای انسانی تخصص داشت. وی که از محققان دانشگاه وین استیت به شمار می رفت به بهانه یافتن روشهای ایمنی در پی اطلاعاتی درباره حوادثی بود که انسان می توانست در برابر آنها دوام بیاورد. در یکی از آزمایشها قطعه فلزی 10 کیلوگرمی به سینه وی کوبیده شد تا اثرات مخرب کیسه های هوای درون خودروها مورد بررسی قرار گیرد. وی همچنین برای بررسی تاثیر شتاب و سرعت بالا بر بدن انسان بارها بر نقلیه های جت دار سوار شد. در آزمایشی دیگر برای درک دقیق مکانیزم خرد شدگی، وزنه ای سنگین بر روی گونه وی کوبیده شد.

آناتولی بوگروسکی: در 13 جولای 1978 این دانشمند روسی در قدرتمند ترین دستگاه شتابدهنده ذره ای شوروی سابق، دچار حادثه ای کوچک شد. به دلیل نقص در تجهیزات ایمنی یک پرتو پروتونی با سر وی برخورد کرد و وی نوری درخشانتر از هزاران خورشید را در برابر چشمانش مشاهده کرد. در حالی که پزشکان از وی قطع امید کرده بودند، وی به شکلی عجیب زنده ماند و جدا از حمله های گاه و بی گاهی که به او دست می دهد، گنجایش ذهنی وی دچار آسیب دیدگی نشد.

بری مارشال: پزشک استرالیایی که یک ظرف کشت باکتری مملو از باکتری "هلیوباکتر پیلوری" را نوشید تا ثابت کند این باکتری باعث زخم معده شدید می شود، البته در نهایت موفق شد به خاطر تلاشهای فراوانش جایزه نوبل را دریافت کند.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱٠:٥٥ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢٥ آبان ۱۳۸٩
comment نظرات () لینک

+ آیا می دانید ...

ـ مغز انسان بیش از سایر اعضای بدن کار میکند وبیش از 20% از انرژی بدن را مصرف می کند.
ـ 90% یخ دنیا در سرزمین های قطبی است.
ـ نیاز مردان به صحبت کردن در هر روز ١٢ هزار واژه، و نیاز زنان 23 هزار واژه است.
ـ حدود 7 هزار نوع برنج مختلف در دنیا وجود دارد.
ـ نور خورشید فقط تا عمق 400 متری آب دریا نفوذ می‌کند.
ـ رعد و برقی به طول 6/1 کیلومتر دارای
 
برق کافی برای روشن کردن یک میلیون لامپ است.
ـ‌ هنگام صحبت برای بیان هر کلمه 72 ماهیچه به کار گرفته می‌شود.
ـ لایه پوستی که آرنج را پوشانده است هر 10 روز یکبار عوض می‌شود.
ـ زرافه تازه متولد شده 2 متر قد دارد.

ـ مارها گوش ندارند و با زبان می‌شنوند، زیرا زبان آنها به امواج صوتی بسیار حساس است.
ـ عمیق ترین جای اقیانوسهای جهان در اقیانوس آرام و عمق آن 11 کیلومتر است.
ـ زمان بارداری فیل دو سال است.
ـ اختاپوس دارای بزرگترین چشمان است که گاهی به 25 سانتیمتر یعنی اندازه یک توپ والیبال میرسد.
ـ مار آناکوندا تنها نمونه افعی است که بچه می‌زاید.
ـ پروانه با پا شیره گلها را می‌چشد نه با زبان.
ـ نمک بسیار بالای دریای بحرالمیت از زیست هرگونه ماهی در این دریا جلوگیری می‌کند.
ـ 20 درصد آب شیرین جهان میان آمریکا و کانادا قرار دارد.
ـ بهترین شکارچی در خشکی خرس قطبی است.
ـ‌ خرس قطبی هنگامی که روی دو پا می‌ایستد حدود 3 متر است.
ـ خرس با تمام سنگینی خود میتواند با سرعت 50 کیلومتر در ساعت بدود.
ـ بیماری قند اولین عامل کوری در مردم جهان است.

ـ یکی از رودهای کامبوج 6 ماه سال ازشمال به جنوب و6ماه دیگر از جنوب به شمال جریان دارد.

ـ ظروف پلاستیکی تقریبا 50 هزار سال در برابر تجزیه وفساد مقاومند.

ـ در خط استوا ، دمای هوا در تمام فصول سال تقریبا یکسان است.

 

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ٩:۳٤ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢۳ آبان ۱۳۸٩
comment نظرات () لینک

+ دل نوشته

    امروز یکی از مخترعان قدیمی و مسن که خیلی انسان شریف و دلسوزی بود پیشم آمد. دلش خیلی پر بود. بعد از کلی صحبت، خیلی به فکر فرو رفتم و پیش خودم گفتم چرا ما ایرانی ها قدر داشته های خودمون رو نمی دونیم، اصلا چند نفر از ماها جواب سوالات زیر رو می دونیم؟! و چقدر به داشته های خودمون به عنوان یه ایرانی فکر می کنیم؟!

 راستی قبل از گالیله چه کسی اثبات کرد زمین گرد است؟

خیام ، ابوریحان، رازی و فارابی رو چقدر می شناسیم!؟

دل هر ذره که بشکافی    آفتابیش در میان بینی (این بیت از کیه؟ اصلا منظورش چیه؟! )

چرا کتابهای بزرگانی چون بوعلی سینا هنوز هم در دانشگاههای پزشکی دنیا مرجعه؟

قیاس الدین جمشید کاشانی که در غرب به الکاشی معروف است رو چقدر می شناسیم؟

قبر امیرکبیر کجاست؟

پرفسور شمس، دکتر حسابی و دیگر بزرگان معاصر را چقدر می شناسیم؟ و هزاران سوال دیگر ... و اینکه  اصلا چقدر از تاریخچه علم و دانش در ایران زمین و تاثیرگذاری آن در جهان باخبریم؟!

مگه غیر اینه که پیامبر اکرم فرمودند:

دانش اگر در ثریا هم باشد مردانی از پارس بدان دست خواهند یافت؟

 

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱۱:٢٤ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱٩ آبان ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ برای ثبت اختراع باید استراتژی داشت

    قبل از تقاضای تشکیل پرونده برای ثبت اختراع، مخترع  باید پاسخ های قانع کننده ای به سئوالات زیر داشته باشد:

 چرا باید اختراع خود را ثبت کنم؟ 

چه چیزی را باید ثبت کنم؟ 

چه وقت اختراع خود را ثبت کنم؟ 

کجا اختراع خود را ثبت کنم؟

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۸:۱٥ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱٩ آبان ۱۳۸٩
تگ ها: ثبت اختراع
comment نظرات () لینک

+ می توانید بر خود غلبه کنید

            دکتر ادن رایل یک فیلم آموزشی در مورد محدودیت های تحمیلی تهیه کرده است .   نام این فیلم  "می توانید بر خود غلبه کنید " است  در این فیلم یک دلفین در مخزن بزرگی از آب قرار می گیرد و نوعی ماهی که غذای مورد علاقه دلفین است نیز در مخزن ریخته می شود . دلفین به سرعت ماهی ها را  می خورد . دلفین که گرسنه می شود تعدادی ماهی دیگر داخل مخزن قرار     می گیرد ولی این بار در محفظه شیشه ای.
 دلفین به سمت آنها می آید ولی هر بار پس ازبرخورد با محافظ  شیشه ای به عقب رانده می شود پس از مدتی دلفین از حمله دست می کشد و وجود ماهی ها را ندیده می گیرد . محافظ  شیشه ای برداشته می شود و ماهی ها در داخل مخزن به حرکت در می آیند، آیا می دانید چه اتفاقی می افتد !؟ دلفین از گرسنگی می میرد در حالی که غذای مورد علاقه او در اطرافش فراوان است ولی محدودیتی که دلفین پذیرفته است او را از گرسنگی می کشد .

  از آنجا که نحوه ی عملکرد مغز از این نظر بسیار شبیه به هم است ما  می توانیم از این آزمایشات بفهمیم که ما هم محدودیت هایی را می پذیریم که واقعی نیستند. به ما می گویند یا ما به خود می گوییم نمی توان فلان کار را انجام داد و این برای ما یک واقعیت می شود محدودیت های ذهنی به محدودیت های واقعی تبدیل می شوند.
باید این سوال مهم را از خود بپرسیم :

چه مقدار از آنچه ما واقعیت می پنداریم، واقعیت نیست بلکه پذیرش تحمیلی ماست؟!"

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ٧:٥٩ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱٩ آبان ۱۳۸٩
comment نظرات () لینک

+ قرآن و پیش بینی های علمی

هنگامی که فرانسوا میتران در سال 1981م زمام امور فرانسه را بر عهده گرفت،از مصر تقاضا شد تا جسد مومیایی شده فرعون برای برخی آزمایشها و تحقیقات از مصر به فرانسه منتقل شود .
هنگامی که هواپیمای حامل بزرگترین طاغوت تاریخ در فرانسه به زمیننشست،بسیاری از مسئولین کشور فرانسه و از جمله رئیس دولت و وزرایش در فرودگاه حاضر شده و از جسد طاغوت استقبال کردند.
پس از اتمام مراسم،جسد فرعون به مکانی با شرایط خاص در مرکز آثار فرانسه انتقال داده شد تا بزرگترین دانشمندان باستانشناس به همراه بهترین جراحان و کالبد شکافان فرانسه،آزمایشات خود را بر روی این جسد و کشف اسرار متعلق به آن شروع کنند .
رئیس این گروه تحقیق و ترمیم جسد یکی از بزرگترین دانشمندان فرانسه بنام پروفسور موریس بوکای بود که برخلاف سایرین که قصد ترمیم جسد داشتند،
او در صدد کشف راز و چگونگی مرگ این فرعون بود .تحقیقات پرفوسور بوکای همچنان ادامه داشت تا اینکه در ساعات پایانی شب نتایج نهایی ظاهر شد بقایای نمکی که پس از ساعتها تحقیق بر جسد فرعون کشف شد دال بر این بود که او در دریا غرق شده و مرده است و پس از خارج کردن جسد او از دریا برای حفظ جسد،آن را مومیایی کرده اند . اما مسئله ی غریب و آنچه باعث تعجب بیش از حد پروفسور بوکای شده بود این مسئله بود که چگونه این جسد سالمتر از سایر اجساد باقی مانده است در حالی که این جسد از دریا بیرون کشیده شده است.
پروفسور موریس بوکای در حال آماده کردن گزارش نهایی در مورد کشف جدید (مرگ فرعون بوسیله غرق شدن در دریا و مومیایی جسد او بلافاصله پس از بیرون کشیدن از دریا ) بود که یکی از حضار در گوشی به یادآور شد که برای انتشار نتیجه تحقیق عجله نکند،چرا که نتیجه تحقیق کاملا مطابق با نظر مسلمانان در مور غرق شدن فرعون است.
ولی موریس بوکای بشدت این خبر را رد کرده و آن را بعید دانست. او بر این عقیده بود که رسیدن به چنین نتیجه ی بزرگی ممکن نیست مگر با پیشرفت علم و با استفاده از امکانات دقیق و پیشرفته کامپیوتری.
در جواب او یکی از حضار بیان کرد که قرآنی که مسلمانان به آن ایمان دارند قصه غرق شدن فرعون و سالم ماندن جثه‌ی او بعد از مرگ را خبر داده است.
حیرت و سردرگمی پروفسور دوچندان شد و از خود سوال می‌کرد که چگونه این امر ممکن است با توجه به اینکه این مومیایی در سال 1898م و تقریبا درحدود دویست سال قبل کشف شده است، در حالی که قرآن مسلمانان قبل از 1400 سال پیدا شده است؟
چگونه با عقل جور در می آید در حالی که نه عرب و نه هیچ انسان دیگری از مومیایی شدن فراعنه توسط مصریان قدیم آگاهی نداشته و زمان زیادی از کشف این مسئله نمیگذرد؟
موریس بوکای تمام شب به جسد مومیایی شده زل زده بود و در مورد سخن دوستش فکر میکرد که چگونه قرآن مسلمانان درمورد نجات جسد بعد از غرق سخن می‌گوید در حالی که کتاب مقدس آنها از غرق شدن فرعون در هنگام دنبال کردن موسی سخن میگوید اما از نجات جسد هیچ سخنی بمیان نمیآورد.. و با خود میگفت آیا امکان دارد این مومیایی همان فرعونی باشد که موسی را دنبال میکرد؟ و آیا ممکن است که محمد هزار سال قبل از این قضیه خبر داشته است؟
 او در همان شب تورات و انجیل را بررسی کرد اما هیچ ذکری از نجات جسد فرعون به میان نیاورده بودند.
پس از اتمام تحقیق و ترمیم جسد فرعون، آن را به مصر باز گرداندند ولی موریس بوکای خاطرش آرام نگرفت تا اینکه تصمیم به سفر کشورهای اسلامی گرفت تا از صحت خبر در مورد ذکر نجات جسد فرعون توسط قرآن اطمینان حاصل کند. یکی از مسلمانان قرآن را باز کرد و این آیه را برای او تلاوت نمود:

{فَالْیَوْمَ نُنَجِّیکَ بِبَدَنِکَ لِتَکُونَ لِمَنْ خَلْفَکَ آیَةً وَإِنَّ کَثِیراً مِنَ النَّاسِ عَنْ آیَاتِنَا لَغَافِلُونَ}  [یونس:92]

{امروز فقط بدن تو را نجات میدهیم تا برای افراد پس از خودت درسی باشد. هر چند خیلی از مردم از آیات ما غافلند.}

 این آیه او را بسیار تحت تآثیر قرار داد و لرزه بر اندام او انداخت و با صدای بلند فریاد زد: من به اسلام داخل شدم و به این قرآن ایمان آوردم.
موریس بوکای بار تغییرات بسیاری در فکر و اندیشه و آیین به فرانسه بازگشت و دهها سال در مورد تطابق حقائق علمی کشف شده ذر عصر جدید با آیه های قرآن تحقیق کرد و حتی یک مورد از آیات قرآن را نیافت که با حقایق ثابت علمی تناقض داشته باشد و بر ایمان او به کلام الله جل جلاله افزوده شد (لا یأتیه الباطل من بین یدیه ولا من خلفه تنزیل من حکیم حمید).
حاصل تلاش سالها تحقیق این دانشمند فرانسوی کتابی بود بنام( قرآن و تورات و انجیل و علم بررسی کتب مقدس در پرتو علوم جدید).

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱٢:٢٦ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱٢ آبان ۱۳۸٩
تگ ها: قرآن و علوم روز
comment نظرات () لینک

+  

http://shahnameh.recent.ir/default.aspx?browse

نسخه کامل الکترونیکی از شاهنامه فردوسی

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱٢:۱۳ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱٢ آبان ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ ده نکته لازم برای کسب و کارهای کوچک وجدید

مطلبی که درپیش روی دارید به ذکر پاره‌ای ازمهمترین مواردی که برای هر فعالیت نوپا و ایجاد کسب و کارهای کوچک و زودبازده ضروری است می‌پردازد.

1- قبل از شروع تا آنجا که ممکن است پول پس انداز کنید:

 دراغلب موارد مردم بدون هیچ پس اندازی وارد کسب و کارمی‌شوند. بعضی با گرفتن وام ازبانکها یا دوستانشان کار را شروع می‌کنند. اما آنها نمی‌دانند که ممکن است ماه‌هایا سالها طول بکشد تا به سوددهی برسند وهنگامی که وام‌دهنده بفهمد که این کاربه اندازه کافی سودده نیست پولش را پس خواهد گرفت و یا برای دفعه بعد ازدادن وام خوداری می‌کند. بعضی وقتها مردم مجبورمی شوند تا برای بازپرداخت وامها از مسکن یا کارت اعتباری استفاده نمایند که این باعث میشود خانه یا اعتبارشان درخطر بیفتد. راه درست این است که تا آنجا که ممکن میباشد هرچه بیشترپول موردنیاز را پس اندازکرد.

2- از بند کفش آغاز کنید :

 کوچک فکرکنید(باهزینه کم شروع کنید) اگر می‌توانید کارتان را بدون دفتر کارانجام دهید پس درآغاز سعی کنید تا اجاره نکنید. تا وقتی که کاری ندارید کارمندی را استخدام نکنید. کسانی که کارشان را ارزان شروع میکنند مثلا در یک گاراژ از این فرصت برخوردار می گردند که اشتباهات ناشی از تازه‌کار بودن را در مقیاس کوچکترانجام دهند.

3-از دارایی‌های شخصی خود محافظت کنید:

 وقتی وارد کسب وکار می‌شوید، این شخص خودتان هست که مسئوول قروض بوجود آمده نظیروام ها، مالیات، پول مالکان وغیره می باشد لذا اگرازخود محافظت نکنید، بستانکاران با حکم دادگاه می توانند به سراغ دارایی‌های شخصی شما مانند ماشین یا خانه بروند.

اگر وام‌های شما درحال افزایش است سراغ تشکیل یک بنگاه یا شرکت با مسئوولیت محدود بروید.

4- ببینید که چگونه می‌خواهید پول در بیاورید:

 ما باید بتوانید درچند جمله بیان کنید که چگونه طرح کسب وکارتان سود معقولی در پی خواهد داشت. تازه کارها لازم است بدانند که چه هزینه‌هایی دارند، چقدر صرف خریداری کالا می‌شود، اجاره، پاداش کارکنان و... چقدراست؟ آنگاه میتوان فهمید که چقدر باید در ماه فروش داشته باشند و به چه قیمتی بفروشند تا اینکه آن هزینه‌ها را جبران کنند و در کنار آن سود کافی نیزایجاد کنند.

 5- یک طرح کسب و کار تهیه کنید، هرچند که کوچک باشد:

پیداکردن مقداری سود وایجاد یک نقطه سربه سر اولین گام در این راه است. دراکثرشرکت‌های کوچک، بخش‌های اصلی طرح تجاری، تجزیه و تحلیل نقطه سربه سر، پیش‌بینی سود و زیان و برآورد گردش جریان نقدینگی هستند. با برآورد گردش نقدینگی وسود و زیان شما می‌توانید کسب و کارخود را بهبود ببخشید. تهیه یک طرح تجاری به شما این اجازه را می‌دهد که تعیین کنید چه چیزهایی هزینه‌های شروع کار هستند و استراتژی بازاریابی شما چه هست. اگر محاسبات شما روی کاغذ درست نباشد، در دنیای واقعی نیز درست نخواهد بود.

 6- یک حاشیه رقابتی پیدا کنید و آنرا ادامه دهید:

درست کردن یک حاشیه رقابتی در ساختار کسب و کار برای موفقیت دراز مدت خیلی اهمیت دارد. بعضی روشهایی که می توان این حاشیه‌ها را بدست آورد عبارتند از: بیشتر از رقبای خود بدانید، محصولی را تولید کنید که تقلید از آن خیلی سخت یا غیرممکن باشد، تولید یا پخش آن را کاراتر کنید، مکان بهتری را انتخاب نمایید و یا خدمات بهتری به مشتریان بدهید. از اسرار کسب و کارتان محافظت کنید. اینها اطلاعات محرمانه‌ای هستند که برای شما مزیت رقابتی در بازار ایجاد می‌کنند. باید کاری کنید که اطلاعات شما محرمانه بمانند. مثلا اسناد را با کلمه" محرمانه" علامت بزنید یا برای رایانه‌ها رمز ورود بگذارید. عکس‌العمل سریع در برابر خبرهای بدی که دیگر از این روشهاست. وقتی که می‌بینید کسب و کارتان با مشکل مواجه شده است باید با یک طرح جدید به سراغ آن بروید. مثلا محل دفتر کارتان را تغییردهید یا محصول وخدمات جدید معرفی کنید و یا یک راه بهتر برای ارتباط با مشتری پیداکنید.

 7- کلیه توافقنامه‌ها را مستند و مکتوب سازید:

 بعنوان یک قاعده شما باید برخی ازقراردادها و توافقنامه‌ها را مکتوب سازید مانند: - قراردادهای بیش از1سال - قراردادهای فروش به ارزش 500 دلاریا بیشتر - قراردادهای مربوط به مالکیت حق کپی رایت حتی اگر از نظر قانونی لازم نباشد، عاقلانه است که تقریباً همه چیز را مکتوب کنید زیر اکه توافقات شفاهی را بندرت می‌توان اثبات کرد.

 8- اشخاص شایسته را استخدام کرده و بدرستی از آنها نگهداری کنید:

الویت شما این باشد که کارکنان شایسته را استخدام کنید. یک کارمند قوی حداقل 2 یا 3 برابر یک شخص با مهارت معمولی میتواند ارزش داشته باشد. برای ایجاد یک نیروی کارثابت و شاد، نه تنها باید با کارمندان بطورعادلانه رفتار کرد بلکه باید کسب و کار شما نیزلایق آنها باشد. کارکنان باید کارشان را دوست داشته باشند. مشتریان نیز به احتمال قوی به کسب و کار رو به رشد وفادارتر خواهند ماند و آن را بیشتر به دوستانشان توصیه می‌کنند.

9- به وضعیت حقوقی کارکنانتان توجه کنید:

 هنگامی که کارگری را بصورت قراردادی اجیر می‌کنید مطمئن شوید که از او نباید مانند یک کارمند رسمی مالیات کسر شود.

10- صورتحساب‌ها و مالیات‌های خود را سر موعد بپردازید:

 در دنیای واقعی، به قول خود عمل کردن یک شهرت تلقی می‌شود و یک دارایی مهم محسوب می‌گردد. لذا یک راهبرد و استراتژی اساسی آن است که صورتحساب‌های خود را پیشاپیش و زودتر ازموعد بپردازید این امر باعث کسب وجهه و اعتبار برای شماخواهد گردید. بیشترین اهمیت را پرداخت بموقع مالیات بر درآمد می‌تواند داشته باشد مخصوصا سهمی را که شما بعنوان مالیات تکلیفی از فیش حقوقی کارکنان‌تان کسر می‌نمایید

 

منبع: www.karafarini.ir

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱٢:٠٤ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱٢ آبان ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ معرفی بنیاد ملی نخبگان

نظر به تأکید مقام معظم رهبری در استفاده صحیح و مناسب از ظرفیتهای علمی نخبگان در راستای توسعه کشور و لزوم حرکت انقلابی در مسیر رفع موانع و مشکلات تولید دانش و جنبش نرم‌افزاری در جلسه دیدار برخی از نخبگان علمی کشور با ایشان در مهرماه 1383، بنیاد ملی نخبگان کشور تشکیل گردید.
هدف از تأسیس بنیاد، عبارت است از برنامه‌ریزی و سیاستگذاری برای شناسایی، هدایت، حمایت مادی و معنوی نخبگان، جذب، حفظ و بکارگیری و پشتیبانی از آنان در راستای ارتقاء تولید علم، فناوری و توسعه علمی و متوازن کشور و احراز جایگاه برتر علمی، فناوری و اقتصادی در منطقه براساس سند چشم‌انداز کشور در افق 1404.

آدرس سایت بنیاد ملی نخبگان کشور: www.bmn.ir

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱٠:٥٧ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱٢ آبان ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ توضیح مختصر در مورد روشهای مبادله فناوری

1- دانش فنی :
در این حالت شرکت الف طی قراردادی و دانش فنی (دانش چگونگی) مورد نیاز و کلیه اسناد مربوطه را از شرکت ب فناوری اخذ می‌کند.
2- مشاوره در طراحی :
در این حالت یک شرکت از شرکت دارنده فناوری می‌خواهد تا در طراحی محصول یا فناوری مشاوره ارائه دهد.
3- تحقیقات مشترک :
در این حالت شرکتهای عرضه‌کننده فناوری و متقاضی فناوری برای تحقیقات مشترک و در پی آن توسعه فناوری خاص، با هم سرمایه‌گذاری می‌کنند.
4- سرمایه‌گذاری مشترک : (
J.V)
در این حالت دو یا چند شرکت ، منافع خود را در تشکیلاتی تجاری ترکیب می‌کنند و به واسطه آن می‌توانند برای توسعه فناوری ، ساخت محصول یا تکمیل دانش فنی یکدیگر به تبادل دانش و منابع بپردازند. سهم سرمایه‌گذاری طرفین در این داد و ستد متغیر و به توافق بین آنها بستگی دارد. در اغلب موارد حاصل این نوع ارتباطات یک شرکت جدید است.
5- خرید
در این حالت شرکت ب تمام یا بخشی از فناوری مورد نیاز خود را از شرکت الف خریداری می‌کند.
6- کلید در دست:
در این حالت طبق توافق بین دریافت‌کننده و انتقال‌دهنده کل مسؤولیت اجرای طرح از وارد کردن تا نصب و راه‌اندازی فناوری، حتی تمام امور مربوط به حفظ و مراقبت و نگهداری از دستگاهها توسط فروشنده صورت می‌گیرد.
7- کمکهای فنی :
در این وضعیت، طبق توافق بین متقاضی و عرضه‌کننده فناوری، متقاضی فناوری در موارد مورد نیاز خود تقاضای کمک و مشاوره‌های فنی می‌کند.
8- شریک شدن :
در این حالت متقاضی فناوری بخشی از سهام خود را در اختیار دارنده فناوری قرار می‌دهد یا اینکه عرضه‌کننده فناوری متقاضی را به عنوان شریک می‌‌پذیرد و از این طریق تبادل اطلاعات صورت می‌گیرد.
9-معامله علامت تجاری:
در این روش علامت تجاری ثبت شده ی شرکت معامله می شود واز آن پس فقط شرکت خریدار حق استفاده از آن علامت را در منطقه مورد توافق داراست .
10-تحت لیسانس (خرید حق امتیاز) :
در این حالت ، شرکت متقاضی حق امتیاز تولید یک محصول یا ارائه یک خدمت ، امتیاز مربوط را از دارنده تحت نظارت وی دریافت می کند.
11- مشاوره مهندسی :
شرکت متقاضی فناوری در حیطه کاری از دارنده فناوری تقاضای مشاوره مهندسی می‌نماید.
12- تجاری‌سازی مشترک:
در این حالت شرکت دارنده فناوری در مرحله تجاری‌سازی فناوری خود به دنبال شریک برای بازاریابی می‌گردد.
13- ادغام :
در این حالت دو شرکت با هم ادغام شده و شرکت جدیدی با ماهیت حقوقی جدید ایجاد می‌گردد.
14-تجهیزات تولید :
در این روش کلیه تجهیزات مربوط به تولید محصول فناوری ، توسط فروشنده تحویل خریدار می‌شود .
15- آموزش :
در این روش متقاضی فناوری از عرضه‌کننده می‌خواهد تا از طریق آموزش متخصصان، فناوری مورد نیازش را تامین کند.
16- کمکهای بازاریابی:

در این روش شرکت با تجربه به شرکت نوپا یا کم تجربه در زمینه ای خاص کمک می کند تا محصول وارد بازار شود یا بازار گسترده تری را در اختیار بگیرد .

 

 

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱٠:٠٢ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱٢ آبان ۱۳۸٩
comment نظرات () لینک