نخبگان ایران زمین


+ روشهای مختلف حل مسئله!!

هنگامی ‌که ناسا برنامه فرستادن فضانوردان به فضا را آغاز کرد، با مشکل کوچکی روبرو شد. آنها دریافتند که خودکارهای موجود در فضای بدون ‌جاذبه کار نمی‌کنند. (جوهر خودکار به سمت پایین جریان نمی‌یابد و روی سطح کاغذ نمی‌ریزد.) برای حل این مشکل آنها شرکت مشاورین اندرسون را انتخاب‌کردند. تحقیقات بیش‌از یک دهه طول‌کشید، 12میلیون دلار صرف شد و در نهایت آنها خودکاری طراحی کردند که در محیط بدون جاذبه می‌نوشت، زیر آب کار می‌کرد، روی هر سطحی حتی کریستال می‌نوشت و از دمای زیرصفر تا 300 درجه‌ سانتیگراد کار می‌کرد.
روس‌ها راه‌حل ساده‌تری داشتند: آنها از مداد استفاده کردند!
شرح حکایت:
این داستان مصداقی برای مقایسه دو روش متفاوت در حل یک مسئله است.

 

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱٠:٤٧ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢۳ امرداد ۱۳٩٠
تگ ها: حل مساله
comment نظرات () لینک

+ معماهایی که میکروسافت نتوانست آنرا حل کند!!

1- هیچ کس نمیتواند پوشه ای به نام CON را درهیچ قسمتی از کامپیوتر ایجاد کند. این چیزی خیلی عجیب… و باور نکردنی است. در مایکروسافت، کل تیم نمی توانند پاسخ چنین اتفاقی را بدهند!! همین حالا امتحان کنید،فولدری به نام CON را نمیتوانید ذخیره کنید.

2- موضوعی جالب و باور نکردنی که توسط برزیلیها کشف شد. مایکروسافت ورد را باز کرده و عبارت زیر را تایپ کرده و دکمه اینتر را بزنید و سپس مشاهده کنید:

=rand (200, 99)

 

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۳:۳۸ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٢ امرداد ۱۳٩٠
comment نظرات () لینک

+ نابغه هایی که در دوران خود کودن شمرده می شدند!

1- آلبرت اینشتین (AlbertEinstein) در کودکی دچار بیماری دیسلسیک بود. یعنی معنی و مفهوم کلمات و عبارات را درست تشخیص نمی داد. معلم آلبرت اینشتین او را عقب مانده ذهنی، غیر اجتماعی و همیشه غرق در رویاهای احمقانه توصیف می کرد، ضمنا وی دوبار در امتحانات کنکور دانشگاه پلی تکنیک زوریخ مردود شد!

 2.   توماس ادیسون (Thomas AlvaEdison) که معلمانش از آموزش او در مدرسه عاجز مانده بودند در تمام طول تحصیل کم ترین نمره ها را از درس فیزیک می گرفت ولی همین شخص بعدها موفق شد بیش از هزار وصد وپنجاه اختراع به جامعه بشریت عرضه کند که بیشتر آنها در زمینه علم فیزیک بوده است!

 3.   بتهون (Ludwig van Beethoven) معلم او می گفت در طول زندگیش "اوچیزی یاد نخواهد گرفت"

 4.   پیکاسو (Pablo Picasso) یکی از معروفترین نقاشان جهان بدون کمک و حضور پدرش که در زمان امتحانات کنارش می نشست نمی توانست در درس هایش نمره قبولی کسب کند!

 5.   هیلتون (Conrad NicholsonHilton) که مالک بیش از 300هتل در سرتاسر دنیاست در دوران کودکی برای گذران زندگی مجبور بود کف سالن‌ها و هتل ها را طی بکشد!

 6.   جیمز وات (James Watt) که مخترع ماشین بخار بود فردی کودن توصیفش می کردند!

 7.   امیل زولا (Émile François Zola) نویسنده بزرگ فرانسوی دانش آموزی تنبل بود که در مدرسه از درس ادبیات معمولا نمره صفر می گرفت!

 8.   ناپلئون بناپارت (Napoleon Bonaparte) مدرسه خود را با رتبه 42 به عنوان یک دانش آموز غیر ممتاز ترک کرد!

 9.   لویی پاستور (Louis Pasteur) در مدرسه یک محصل متوسط بود و در دوره لیسانس در درس شیمی بین 22 نفر رتبه 22 را کسب کرد!

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱:۱٥ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۱ امرداد ۱۳٩٠
comment نظرات () لینک

+ کمی فکر کنیم: مکانیزمهای حرکتی جالب

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ٩:٠۳ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱٠ امرداد ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ مفاهیم کارآفرینی: فرانشیز

تعریف لغوی فرانشیز: فرانشیز نوعی از کسب و کار است که بر اساس آن به یک شرکت اختیارداده می شود که تولیدات و یا محصولات شرکت دیگر را را بفروشد و در قبال آن مبلغی دریافت کند که به این مبلغ ، مبلغ فرانشیز می گویند.

مفهوم عملی فرانشیز: فرانشیز یک شبکه ارتباطی بین کسب و کارهای مستقل کوچک می باشد که به هر یک از این کسب و کار های کوچک اجازه می دهد که تحت یک نام تجاری مشترک و یک هویت فعالیت کنند و همگی از یک متد موفق (که قبلا آزمایش شده) و بازاریابی مشترک استفاده کنند. در عمل فرانشیز دقیقا یک استراتژی کسب و کار است برای جذب و نگهداری مشتری، نه بیشتر نه کمتر! یک سیستم بازاریابی است که هدف آن ایجاد یک تصویر درباره محصولات و یا خدمات یک شرکت در ذهن مشتری می باشد، در حقیقت یک روش است برای تعریف محصولات و یا خدمات به طوری که نیاز های مشتری را ارضا کند.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱٠:٢۱ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٩ امرداد ۱۳٩٠
comment نظرات () لینک

+ بدون شرح !!

می خواستم یک متن توضیحی در مورد ارتباط این عکسها با وبلاگم بنویسم ولی هرچی فکر کردم نتونستم. اما احساس کردم میشه یه کمی تامل کرد ... 

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱٢:٢٦ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٤ امرداد ۱۳٩٠
comment نظرات () لینک

+ کمی فکر کنیم: شعرکودکانه ای که جهان راشگفت زده کرد!!

Written by an African kid, amazing thought :
"When I born, I Black, When I grow up, I Black, When I go in Sun, I Black, When I scared, I Black, When I sick, I Black, And when I die, I still black... And you White fellow, When you born, you pink, When you grow up, you White, When you go in Sun, you Red, When you cold, you blue, When you scared, you yellow, When you sick, you Green, And when you die, you Gray... And you call me colore???

این شعر کاندیدای شعر برگزیده سال ۲۰۰۵ شده که توسط یک کودک آفریقایی نوشته شد:

وقتی به دنیا میام، سیاهم، وقتی بزرگ میشم، سیاهم، وقتی میرم زیر آفتاب، سیاهم، وقتی می ترسم، سیاهم، وقتی مریض میشم، سیاهم، وقتی می میرم، هنوزم سیاهم... و تو، آدم سفید، وقتی به دنیا میای، صورتی ای، وقتی بزرگ میشی، سفیدی، وقتی میری زیر آفتاب، قرمزی، وقتی سردت میشه، آبی ای، وقتی می ترسی، زردی، وقتی مریض میشی، سبزی، و وقتی می میری، خاکستری ای... و تو به من میگی رنگین پوست؟؟؟

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱۱:٤٩ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٤ امرداد ۱۳٩٠
comment نظرات () لینک

+ نخبه ایرانی: بیوگرافی مجید سمیعی

پروفسور سمیعی ایجاد کننده زیر شاخه ای از جراحی مغز ، به نام جراحی قاعده مغز است و در زمینه جراحی میکروسکوپی مغز ابداع کننده روشهای تازه و بی نظیری بوده است .

وی مدتها ریاست مجمع جهانی جراحان مغز و اعصاب جهان را داشته ، محل کار او در حال حاضر در هانوفر آلمان و در انستیتوی بین المللی دانش نورولوژی یا INI است .

در این موسسه پیچیده ترین جراحی های مغز انجام می شود. ساختمان این انستیتو از لحاظ معماری ، شاهکار محسوب می شود ، چرا که به پیشنهاد دکتر سمیعی آرشیتکت ها آن را به شکل مغز انسان ساخته اند .

پرفسور مجید سمیعی چهره ماندگارسال 1385 که روز 22 آبان ماه معرفی شد از استادان برجسته جهانی است که شرح حال ایشان در پی می آید.
پروفسور مجید سمیعی در مرداد ماه سال 1316در شهرستان رشت در خانواده ای فرهنگی چشم به جهان گشود.  وی پس از اتمام دوران متوسطه در کشور در سال 1335 برای ادامه تحصیل به خارج از کشور سفر کرد ودر آلمان غربی ساکن شد وتوانست در رشته بیولوژی و پزشکی در دانشگاه به تحصیل مشغول شود وادامه تحصیل و تخصصش را در رشته جراحی مغز و اعصاب تحت نظر پروفسور کورت شورمن تکمیل و اعتلاء بخشد و سرانجام در سال 1349دراین رشته حائزشد .
او در سال 1351به درجه پروفسوری جراحی مغز واعصاب نایل شد
واز آن جا که جراحی مغز به دلیل فوق العاده پیچیده بودن آن وارتباط با اعصاب حسی و حرکتی در سایر اندام ها به خصوص صورت تاثیرداشت و انجام عمل جراحی نیز با عوارضی همراه بوده همین عامل موجب شده تا او برای رفع این نقیصه و بخشیدن زندگی سالم و کاهش آلام ورنج همنوعانش دست به مطالعات گسترده ای در خصوص ساختار پیچیده مغز بزند تا بلکه روشی بیابد تا هم عوارض عمل جراحی پس از مغز کاهش یابد وبه صفر برسد وهم این که انسان ها به زندگی توام با سلامت باز گردند .
داستان چنین رقم خورد که توانست در پی سلسله مطالعات و تحقیقات علمی ، نخستین جراحی میکروسکوپی مغز را در سال 1356در دنیا ابداع و به سرانجام برساند و پشت بند آن هم وی اولین پزشکی بود که توانست عمل جراحی قاعده جمجمه را در دنیا ابداع کند ، که مورد توجه جراحان تراز اول دنیا قرار گیرد .
عطش پروفسور به خدمت و صفتی هم چون خورشید و اقیانوس داشتن موجب شد تا گهرهای دانش و تجربه خویش را در قالب برگزاری های دوره های آموزشی به دیگر جراحان دنیا انتقال دهد .
برای ایرانیان دنیا همین بس که با همت پروفسور سمیعی امروزه در تمام کشور های جهان انجمنی تحت عنوان جراحان قاعده جمجمه با 1200جراح حاذق تشکیل شده که هر سال در قالب کنگره علمی ، جراحی قاعده جمجمه مغز از طریق ویدئو پروژکشن شاهد آخرین دستاوردهای علمی جراحی پروفسور هستند و با استفاده از دوربین های مدار بسته به صورت مستقیم عمل جراحی وی را مشاهده و با تکنیک های جدید پزشکی و آموزشی می بینند .
پروفسور سمیعی که دردهه 1350تصمیم گرفت تخصصی ترین بیمارستان جراحی مغز را در شهر هانوفر آلمان که معماری آن شبیه مغز انسان است را تامین کند و خوشبختانه در این کار هم موفق شد .
پروفسور سمیعی در سال 1367کرسی جراحی مغز واعصاب هانوفر آلمان را پذیرفت و همزمان با عنوان ریاست فدراسیون جهانی انجمن های قاعده جمجمه برگزیده شده در این سال صدراعظم آلمان به پاس خدمات وی در جراحی مغز واعصاب نشان درجه یک دولت آلمان غربی را به وی اعطا نمود .
پروفسور سمیعی مجموعه ادبیات علمی خود را تاکنون در قالب 13 کتاب و بیش از 200مقاله علمی منتشر کرده که مهم ترین مرجع برای جراحان مغز واعصاب دنیا به شمار می آید .
پروفسور سمیعی ، در خصوص این که مهم ترین اهدافش از آموزش متخصصان ایرانی چیست گفت :« می خواهم تازه های پزشکی در زمینه مغز واعصاب هر چه سریع تر به کشور عزیزم ایران منتقل شود .»

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۸:۳۳ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٤ امرداد ۱۳٩٠
comment نظرات () لینک

+ آخرین تغییرات لایحه حمایت از شرکتهای دانش بنیان/ جزئیات صندوق نوآوری و شکوفایی

متن کامل لایحه حمایت از شرکتها و موسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوریها و اختراعات بر اساس آخرین تغییرات اعمال شده از سوی نمایندگان مجلس و جزئیات صندوق نوآوری و شکوفایی مورد تاکید در این لایحه  منتشر شد.

بر اساس متن کامل لایحه حمایت از شرکتهای دانش بنیان که از سوی نمایندگان مجلس درآن تغییراتی اعمال شده است، اشخاص حقوقی (از قبیل شرکتها و موسسات خصوصی و تعاونی) که محور اصلی فعالیت آن خلق، توسعه، بکارگیری دانش و فناوری است و با هدف گسترش و کاربرد اختراع، نوآوری و تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه شامل طراحی و تولید کالا و یا خدمات در حوزه فناوری‌های برتر و یا فناوری‌های با ارزش افزوده بالا به منظور هم افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی در کشور فعالیت می‌ کنند شرکت دانش بنیان نامیده و مشمول حمایتهای این قانون می شوند.

شرکتهای دولتی، موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی و نیز شرکتها و موسساتی که بیش از 50 درصد از مالکیت آنها متعلق به شرکتهای دولتی و موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی باشد مشمول حمایتهای این قانون نمی شوند.

بر اساس جدیدترین تغییرات لایحه، شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری مسئولیت سیاستگذاری، برنامه ریزی و نظارت بر حسن اجرای این قانون را به عهده دارد و دبیرخانه شورا مسئول پیگیری اجرای آن از طریق دستگاههای ذیربط خواهد بود.

‌حمایتها و تسهیلات قابل اعطا به اشخاص حقوقی موضوع این قانون

الف: معافیت از پرداخت مالیات، عوارض، حقوق گمرکی، سود بازرگانی و عوارض صادراتی به مدت 15 سال

ب: تامین تمام یا بخشی از هزینه تولید، عرضه یا به کارگیری نوآوری و فناوری با اعطای وام کم بهره یا بدون بهره یا کمکهای بلاعوض

ج: اولویت استقرار واحد‌های تحقیقاتی و تولیدی اشخاص حقوقی موضوع این قانون در محل پارکهای علم و فناوری، مراکز رشد یا مناطق ویژه اقتصادی و علم و فناوری

د: اولویت واگذاری تمام یا بخشی از سهام مراکز و موسسات پژوهشی دولتی قابل واگذاری براساس ضوابط قانون اجرای سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی به اشخاص حقوقی مشمول حمایتها و تسهیلات این قانون.

هـ: ایجاد پوشش بیمه‌ای مناسب برای کاهش خطرپذیری محصولات دستاوردهای دانش، نوآوری و فناوری در تمامی مراحل تولید، عرضه و به کارگیری

و: تسهیل شرایط مناقصه در موضوعات مرتبط با ماده (1) به گونه‌ای که امکان مشارکت اشخاص حقوقی مشمول حمایتهای این قانون فراهم شود.

بر اساس این لایحه، اشخاص حقوقی خارجی که مشمول شرایط مندرج در ماده (1) هستند در صورتی که واحد تحقیق و توسعه خود را در پارکهای علم و فناوری کشور با بکارگیری بیش از 50 درصد متخصصان ایرانی دایر کنند واحد تحقیق و توسعه آنها می‌توانند از حمایتهای لایحه بهره مند شوند.

همچنین کلیه اتباع ایرانی مقیم خارج از کشور که دانش، فناوری و نوآوری را به منظور گسترش کاربرد آنها یا تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه راجع به آنها شامل طراحی و تولید کالا یا خدمات موضوع این قانون به کشور وارد و بیش از 50 درصد نیروی متخصص ایرانی استفاده کنند پس از ثبت شرکت در ایران با اولویت از حمایت‌های این قانون برخوردار خواهند شد.

به گزارش مهر، در راستای قانون اجرای سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی مصوب بهمن ماه 1386، وزارت اقتصاد و دارایی موظف است ظرف سه ماه از تاریخ تصویب این قانون، با همکاری کلیه دستگاههای دولتی، فهرست تمامی مراکز و موسسات پژوهشی دولتی را تهیه و به شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری کند.

شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری موظف است ظرف سه ماه از تاریخ دریافت این فهرست، مراکز و موسسات پژوهشی غیر حاکمیتی قابل واگذاری به بخش خصوصی و تعاونی را احصا کند و مطابق قانون مذکور وزارت اقتصاد و دارایی زمینه واگذاری آنها را فراهم کند. البته ماهیت این شرکتها پس از واگذاری نباید تغییر کند و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری وظیفه نظارت بر حسن اجرا و احراز صلاحیت خریداران را در این ماده برعهده دارد.

صندوقی تحت عنوان صندوق نوآوری و شکوفایی به منظور مساعدت برای تجاری سازی نوآوری‌ها و اختراعات و شکوفاسازی و کاربردی کردن دانش فنی از طریق ارائه کمک و تسهیلات قرض الحسنه و تسهیلات بدون اخذ هرگونه تضمین و مشارکت با اختیار بخشش تمام یا بخشی از سهم مشارکت به شرکتهای دانش بنیان و همچنین برای حمایت از پارکهای علم و فناوری با سرمایه اولیه سی هزار میلیارد ریال که به تدریج حداکثر ظرف مدت سه سال از محل حساب ذخیره ارزی تأمین می‌ شود، تأسیس می‌ شود.

منابع مالی صندوق علاوه بر سرمایه اولیه یاد شده شامل کمکهای دولت، اعتبارات مندرج در بودجه سالانه، هرگونه کمک و سرمایه گذاری اشخاص حقیقی و حقوقی و شرکتهای دولتی وابسته و تابع، نهادهای عمومی غیردولتی و شهرداری‌ها و شرکتهای وابسته و تابع است و بانکها نیز می‌توانند بخشی از منابع تسهیلات موضوع صندوق یادشده را تأمین کنند. به منظور تأمین منابع مالی صندوق، دولت موظف است از سال سوم به بعد در لایجه بودجه، حداقل نیم درصد از منابع بودجه عمومی خود را جهت کمک به این صندوق در نظر بگیرد.

‌حداقل 5 درصد از سرمایه این صندوق جهت اعطای تسهیلات به صندوق‌های غیر دولتی پژوهشی و فناوری موضوع ماده 45 قانون برنامه چهارم مورد تائید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تخصیص خواهد یافت.

ارکان، وظایف، اختیارات، نحوه فعالیت، مدیریت ونظارت بر صندوق در اساسنامه‌ای که توسط شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری حداکثر ظرف مدت 3 ماه از تصویب قانون تهیه و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد مشخص می شود.

کلیه دستگاههای مجری این قانون موظف هستند حداکثر ظرف یک ماه به درخواستهای حمایت از این قانون رسیدگی کنند و چنانچه رای مبنی بر رد درخواست است باید به طور مستدل به آگاهی درخواست کننده برسد. درخواست کننده حق دارد نزد دبیرخانه اعتراض کند و شورا موظف است ظرف یک ماه به شکایت واصله رسیدگی کند. در هر حال رأی شورا در این مورد قطعی است.

شرکتهای دانش بنیان مجازند مرکز فعالیت خود را در داخل محدوده شهر تهران و دیگر شهرها با رعایت مسائل زیست محیطی مستقر کند.

به منظور سهولت کسب و کار شرکتهای دانش بنیان، تمامی امور مربوط به شرکتهای یاد شده در مراحل راه اندازی و فعالیت شامل ثبت، اخذ پروانه و مجوزها، ارائه تسهیلات و تضمینها و حمایت‌ها و امور واردات مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز آنان و صادرات فناوری و محصولات حاصل از فناوری مرتبط با فعالیتهای شرکت و سایر موارد لازم اعم از اجرا و نظارت در مرجعی واحد با وظایف و اختیارات مورد نیاز دستگاههای اجرائی ذیربط، بانکها، شرکتهای بیمه و شهرداریها ساماندهی می‌شود به نحوی که همه امور این شرکتها توسط مرجع یاد شده انجام شود.

پس از ثبت شرکت دانش بنیان و تأیید مرجع مورد اشاره در این ماده، مجوزهای لازم برای راه اندازی و فعالیت بدون نیاز به هرگونه آورده مالی (اعم از منقول و غیرمنقول) صادر می‌شود.

شورای عالی علوم موظف است دستورالعمل ایجاد مرجع یاد شده را با رعایت اصول قانون اساسی ظرف مدت 3 ماه تهیه و به تصویب هیئت دولت برساند. دبیرخانه نیز موظف است به طور پیوسته گزارش نحوه اجرای این قانون را هر 6 ماه یک بار به شورا و کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تقدیم کند.

کلیه اشخاصی که از حمایتهای این قانون برخوردار شده‌اند چنانچه در اثر تقصیر به تعهدات خود عمل نکنند و یا حمایتها و تسهیلات اعطا شده را برای مقاصد دیگری مصرف کنند از استفاده دوباره از حمایتهای این قانون به هر نحوی محروم خواهند بود و به مجازاتهای زیر محکوم می ‌شوند.

الف: در صورت برخورداری از تسهیلات مالی علاوه بر رد مال، به جریمه نقدی برابر با تسهیلات دریافتی محکوم می شوند.

ب: در صورت برخورداری از شرایط تسهیل در ورود به مناقصه به مدت 3 سال از شرکت در کلیه مناقصه‌ها منع می شوند.

ج: در صورت برخورداری از معافیتهای مالیاتی یا عوارض علاوه بر پرداخت آنها به جریمه نقدی برابر میزان معافیت اعطاء شده محکوم می شوند.

د: در صورت برخورداری از پوشش بیمه‌ای، به پرداخت جریمه معادل پوشش بیمه‌ای دریافتی محکوم می شوند.

همچنین چنانچه هر یک از مأموران و کارکنان دولتی مسئول اجرایی این قانون، بر اساس مصادیق مصرح در ماده (8) قانون رسیدگی به تخلفات اداری مانع استیفای حقوق اشخاص واجد شرایط این قانون شوند، طبق مقررات قانون رسیدگی به تخلفات اداری مجازات می شوند.

بر اساس لایحه، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری موظف است با همکاری وزارتخانه‌های ذیربط حداکثر ظرف 6 ماه آئین نامه‌های مرتبط را تهیه و به تصویب هیئت وزیران برساند

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱:۱٦ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۳ امرداد ۱۳٩٠
comment نظرات () لینک

+ اختراع دوباره توالت!!

«بنیاد بیل و ملیندا گیتس» اخیرا در گزارشی اعلام کرد که تکنولوژی سیفون توالت عقب‌مانده است و ضرورت دارد که این وسیله دوباره اختراع شود.

این بنیاد روز سه‌شنبه گذشته، ۲۸ تیرماه، اعلام کرد که ۴۱ میلیون دلار برای کسی که بتواند سیفون توالت را که طرح آن به سال‌های ۱۷۰۰ میلادی برمی‌گردد دوباره طراحی کند در نظر گرفته است.

به گزارش رادیوفردا مدیر بخش توسعه جهانی این بنیاد می‌گوید که طی ۲۰۰ سال گذشته هیچ اختراعی به اندازه اختراع توالت به بهبود بهداشت کمک نکرده است. اما این طرح جهانگیر نشد و فقط یک سوم دنیا از آن استفاده می‌کنند. چیزی که ما لازم داریم ایده‌ای تازه است. سخن کوتاه این که ما می‌خواهیم توالت را دوباره اختراع کنیم. نواقص این طرح چیست؟ در بیشتر کشورهای رو به رشد‌ بهای آن زیاد است، برای نصب آن نیاز به آب و لوله‌کشی فاضلاب هست که همیشه در دسترس نیست و، به گفته فرانک ریجس برمن، رئیس سیستم‌های تخلیه فاضلاب در آمریکا، سیفون‌های موجود کاری در جهت بهسازی فضولات انسانی نمی‌کنند.

او می‌گوید: «توالت در سال ۱۷۷۵ اختراع شد و جان میلیون‌ها نفر را نجات داد. در عین حال نتوانست به بیش از دو سوم جمعیت جهان برسد. و برای همین هم بهینه‌سازی آن لازم است.» هم اکنون نزدیک به ۲.۵ میلیارد نفر از مردم جهان از دسترسی به توالت محروم‌اند. نبودن دسترسی به توالت سبب گسترش بیماری‌های اسهالی می‌شود که بنا به آمار مرکز جهانی بهداشت سالانه سبب مرگ نزدیک به ۱.۵ میلیون کودک می‌شود.

ریجس برمن می‌گوید: ما می‌خواهیم فضولات را به عنوان منبعی برای بازیابی نگاه کنیم و ببینیم چگونه می‌شود انرژی، مواد کانی و همین طور آب را بازیابی کرد. ما می‌خواهیم توالتی اختراع کنیم که ارزان باشد و هزینه آن بیش از چند پنی نباشد، به گونه‌ای که به راحتی برای مردم کشورهای فقیر هم قابل دسترسی باشد.

بنیاد گیتس هشت جایزه در این زمینه به دانشگاه‌ها داده است. برخی از پروژه‌هایی که این مراکز در دست دارند از این قرار است:‌ اندرو کاتن از دانشگاه لوبارو در بریتانیا توالتی را طراحی می‌کند که بتواند آب و نمک را از مدفوع و ادرار بازیابی کند. گیورگیس استفانیدیس از دانشگاه دلفت در هلند روی توالتی کار می‌کند که بتواند با استفاده از امواج مایکروویو از فاضلاب برق تولید کند. پلاسمای گازی شده می‌تواند بر اساس این طرح سبب ایجاد انرژی برق شود.

یو لین چن از دانشگاه تورونتو در کانادا روی پروژه‌ای کار می‌کند که بتواند توالتی بسازد که در ۲۴ ساعت خطر انتشار بیماری از طریق فضولات انسانی را به صفر برساند. طرح چن به کار بردن پسابش (خشک کردن)، ‌ فیلتر کردن و خنثی‌سازی فضولات است. مایکل هافمن از انستیتو تکنولوژی کالیفرنیا روی توالتی با انرژی خورشیدی کار می‌کند. بر اساس این طرح هسته‌های خورشیدی به اندازه‌ای نیرو تولید می‌کنند که بتوانند فضولات را تبدیل به سوخت برای برق کنند.

بنیاد خیریه گیتس یادآوری کرده است که هیچ یک از این کوشش‌ها نمی‌تواند مشکل بهداشتی جهان را یک‌شبه حل کند و ما باید همچنان در راه ساخت توالت‌هایی در هماهنگی با سیستم آب‌رسانی و بهداشتی باشیم. گرچه تلاش‌های بسیاری برای بازسازی توالت صورت گرفته است که هیچ یک از آن‌ها به نتیجه مطلوب نرسیده است، بنیاد گیتس امیدوار است که بالاخره طرحی انقلابی کار را تمام کند.

انتظار می‌رود دانشگاه‌هایی که این بودجه‌ها را در اختیار دارند تا سال آینده نمونه‌های کاری خود را ارائه دهند. ریجس برمن می‌گوید بنیاد گیتس انتظار دارد برخی از این طرح‌ها در سه چهار سال آینده آماده بازار باشد. به گفته او، گرچه این پروژه برای کشورهای جهان سوم طراحی شده، برخی از این ایده‌ها می‌تواند در اروپا و آمریکا نیز مفید باشد، به ویژه زمانی که مسئله کمبود آب مطرح می‌شود. به باور وی عاقلانه نیست که آب را تا حد آب آشامیدنی تصفیه کنیم و بعد در سیستم فاضلاب آن را هدر دهیم. او می‌گوید: ما اطمینان داریم که دانش و فن‌آوری بشری می‌تواند چیزی در این زمینه درست کند، در حد تکنولوژی تلفن همراه.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱٢:٥٩ ‎ب.ظ ; شنبه ۱ امرداد ۱۳٩٠
comment نظرات () لینک

+ دانشمند ایرانی ناسا به مدیریت اکتشافات منظومه شمسی منصوب شد.

دکتر فیروز نادری، دانشمند و مدیر ایرانی آژانس فضایی امریکا (ناسا) به مدیریت اکتشافات منظومه شمسی مرکز اکتشافات روباتیک ناسا (JPL) منصوب شد.

به گزارش ایسنا، فیروز نادری که در حال حاضر مدیر فرمولاسیون پروژه ها و استراتژی JPL است از نیمه ماه آگوست جای خود را به جاکوب ون‌زول خواهد داد و در سمت جدید فعالیت خواهد کرد.

وی در سمت جدید خود بر تمام ماموریت‌های اکتشافی روباتیک در حال اجرا مانند کاسینی در اطراف زحل و داون (سپیده دم) ماموریت اکتشافی سیارک وستا و همچنین ماموریت‌های آتی JPL مانند جونو به مقصد مشتری و گریل به مقصد ماه نظارت خواهد کرد. وی در عین حال مسوولیت فعالیت های JPL در حمایت از پروازهای سرنشین دار آینده ناسا را عهده‌دار خواهد بود.

چارلز الاچی، رییس JPL در معرفی نادری برای سمت جدید گفت: «فیروز، سرمایه ای بی‌مانند از تجربه را به مدیریت پروژه، برنامه و سازمان خواهد آورد که در کنار تجربه بخش مدیریتی ناسا به کمک ما می آید. در گذشته هرگاه مشکلی سازمانی داشتم، فیروز یکی از نخستین کسانی بود که به او مراجعه می کردم. 15 سال پیش از او خواستم تا برنامه سرمنشا (Origins) را شکل دهد. برنامه ای که از نظر فنی ما را در جایگاه رهبری قرار داد و هنوز هم شاهد ثمرات آن هستیم. در سال 2000 در دوره ای بحرانی در حیات برنامه اکتشاف مریخ، ناسا او را به عنوان مدیر این برنامه انتخاب کرد و او کمک کرد تا این برنامه به موفقیتی خیره کننده برای JPL و ناسا بدل شود.

شش سال پیش دوباره به سراغ او رفتم و از او خواستم تا پست جدیدی به نام مدیر فرمولاسیون را تعریف کند و او چارچوبی طراحی کرد که برای سال های پیش رو به کمک JPL خواهد آمد. چالش فعلی پیش روی ما این است که ماموریت‌های سیاره‌یی و منظومه شمسی را خلاقانه تر، ارزان تر و با دستاوردهای علمی فراوان طراحی و اداره کنیم.

به فیروز نیاز دارم تا گروهی از افراد برجسته را هدایت کند تا مطمئن شویم JPL به رهبری جهانی خود در اکتشافات منظومه شمسی ادامه خواهد داد.»

این دانشمند برجسته ایرانی هم با استقبال از مسوولیت حساس تازه خود گفته است: «ابتدای دهه پیش نوبت مریخ بود و اینک نوبت بقیه منظومه شمسی است. از چالش جدید هیجان زده ام . JPL رهبر اکتشافات منظومه شمسی است و من قصد دارم این وضع را در مقابل چالش های جدید و رقابت با دیگر سازمان های خوب این حوزه، حفظ کنم.»

دکتر فیروز نادری که در حال حاضر به عنوان یکی از مدیران ارشد سازمان فضایی ناسا، نقشی کلیدی در تعیین راهبردها و نظارت بر کل طرح‌ها و ماموریت‌های یکی از مهمترین مراکز فضایی این سازمان بر عهده دارد، در سال 1325 در شیراز متولد شده و تحصیلات ابتدایی و متوسطه‌اش را در شیراز و تهران گذرانده است.

وی در سال 1964 به آمریکا رفته و تحصیلات کارشناسی خود را در دانشگاه ایالتی آیوا و کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی الکترونیک را در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی پشت سرگذاشته است.

دکتر نادری، پس از پایان تحصیل به کشور بازگشت و مدتی در مرکز «سنجش از دور ایران» فعالیت کرد.

وی از حدود 32 سال پیش همکاری خود را با ناسا آغاز کرد و در این مدت مشاغل فنی و مدیریتی متعددی را در زمینه ماهواره‌های مخابراتی متحرک، رادارهای سنجش از دور، رصدخانه‌های تحقیقاتی اختر فیزیک و اکتشاف مریخ و سایر اجرام منظومه شمسی برعهده داشت.

دکتر نادری، فروردین ماه 1379 در شرایطی که چندین ماموریت متوالی ناسا در پرتاب فضاپیما به سوی مریخ با شکست مواجه شده بود، به مدیریت برنامه‌های اکتشافات مریخ منصوب شد و توانست طی حدود چهار سال، سه ماموریت مهم از جمله پرتاب دو کاوشگر مریخ‌نورد «روح» و «فرصت» را با موفقیت اجرا کند.

این دانشمند ایرانی در پی این موفقیت درخشان در اسفند ماه 1383 به سمت معاون و مدیر ارشد برنامه‌ریزی مرکز JPL (آزمایشگاه پیشرانش جت) - از مهمترین مراکز فضایی ناسا - منصوب شده و در سمت جدید به عنوان مسئول طراحی برنامه‌ها و راهبردهای مرکز، تجاربش در ماموریت‌های مریخ را در مطالعه سایر بخش‌های جهان از زمین تا کهکشان‌های دور به کار بست.

وی همچنین مسئولیت طراحی چشم‌انداز راهبردی پنج تا 20 ساله JPL را برعهده داشته است.

دکتر نادری طی بیش از سه دهه همکاری مستمر با ناسا به دلیل عملکرد درخشان علمی و مدیریتی به دریافت عالی‌ترین نشان علمی این سازمان (the Distinguished Service Medal) و نشان‌های متعدد دیگر از جمله نشان فن‌آوری فضایی Hall of Fame، جایزه Aviation Week 2004 Aerospace، نشان افتخار جزیره الیس (Ellis Island) سال 2005 - به دلیل همکاری‌های گسترده علمی که به غنی‌تر شدن فهم جامعه منجر شده - و همچنین جایزه ویلیام راندولف لولاک دوم انجمن فضانوردی آمریکا نایل شده است.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱٢:٤٢ ‎ب.ظ ; شنبه ۱ امرداد ۱۳٩٠
comment نظرات () لینک