نخبگان ایران زمین


+ شکار پهباد جاسوسی آمریکا توسط ایران

خبر شکار پرنده هدایت پذیر از دور (پهپاد) و اینکه این پرنده فوق مدرن و پر رمز و راز امریکایی با چه شیوه‌ای در دام ایران افتاده موضوع روز تحلیل و بررسی تحلیلگران جهان می باشد. اما شاید آنچه که شکار این پهپاد را به این میزان از اهمیت رسانده است ویژگی‌های منحصر به فرد تکنولوژیکی بکار رفته در این هواپیمای بدون سرنشین می باشد.

 پهپاد شکار شده با اهداف جاسوسی است  که سال 2009 خبر تولید آن منتشر شد و تنها دو سال پس از تحویل به نخستین یگان عملیاتی ارتش امریکا به گونه‌ای بی سر و صدا در فرودگاه قندهار فرود آمد. به‌دنبال این حضور و با انتشار نخستین تصاویر این پرنده در فرودگاه قندهار و از آن‌جاکه تا آن زمان حتی اسم هواپیما در هاله‌ای از ابهام قرار داشت، آن را به جانور قندهار مشهور کرد.

رادارگریزی را باید مهمترین مشخصه جانور قندهار دانست. این ویژگی است که نسل جدید جنگنده‌های امریکا نیز از آن بهره‌مند هستند، پهپاد شکار شده توسط پدافند هوایی ایران به نحوی طراحی شده است که به دلیل امکان پرواز در ارتفاع بیش از 15 هزار متر از امواج ارسالی بسیاری از رادارها در امان می‌ماند و در برخورد با امواج رادارهای پیشرفته‌تر، به دلیل ویژگی‌های خاصی که طراحی شکل بدنه، ترکیب شیمیایی رنگ و آلیاژ به کار رفته در بدنه هواپیما وجود دارد، این امواج قوی را جذب کرده و امکان بازگشت آنها به مرکز تشخیص رادار را نمی‌دهد.

فرمول شیمیایی ساخت رنگ رادارگریز و همچنین مواد رادارگریز به کار رفته در بدنه هواپیما جزء تکنولوژی‌های اختصاصی و بکلی سری نظامی امریکا است که تا کنون در اختیار هیچ کشوری نبوده است.

نکته مهم درباره RQ170 سیستم هوشمند اعلام خطر و در اختیار داشتن برنامه‌های مختلف در صورت قطع ارتباط ماهواره‌ای با مرکز هدایت از راه دور است. این پهپاد جاسوسی در صورت بروز خطر ابتدا تلاش می‌کند تا با استفاده از سیستم ناوبری خودکار به مرکز کنترل بازگردد و در صورت تشخیص عدم امکان بازگشت به مرکز کنترل، سیستم خود انفجاری در این هواپیمای جاسوسی منجر خواهد شد تا این پهپاد بلافاصله منفجر و متلاشی شود.

فن آوری بکار رفته در ناوبری از راه دور این هواپیمای بدون سرنشین مشابه با جنگده‌های F22 و F35 از طریق ماهواره و کنترل از راه دور صورت می‌گیرد و به کنترل کننده این امکان را می‌دهد که پرنده را از پایگاهی دور حتی در کشور امریکا هدایت کند.

قابلیت موتور این هواپیما که از نوع موتور جت بوده و تکونولوژی آن یکی از تکونولوژی‌های سری نظامی امریکا به شمار می‌رود، به نحوی است که با وجود وزن بسیار سبک و میزان پایین مصرف سوخت، قادر است با هر بار سوختگیری این پهپاد سه تنی را تا 1500 کیلومتر پرواز پشتیبانی کند.

اما متخصصین کشورمان چگونه توانستند این پهپاد ارزشمند را شکار کند؟!

سیستم هدایت براساس جی.پی.اس، نقطه ضعف این هواپیماست. با ارسال نویزهای قوی و مسدود کردن ارتباط ماهواره‌ای پهپاد با اپراتور، هواپیما مجبور به استفاده از هدایت خودکار (اتوپایلوت) شد و شرایط برای فریب آن مهیا گشت. سپس، کارشناسان ایرانی توانستند سیستم نقشه‌خوانی داخلی این هواپیما را طوری تغییر دهند که کامپیوتر داخلی پهپاد تصور کند آشیانه‌اش، پایگاهی در ایران با همان ارتفاع آشیانه اصلی است.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ٩:٤٧ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢۸ آذر ۱۳٩٠
comment نظرات () لینک

+ اندکی تامل!!

دو قطره آب اگر کنار هم قرار بگیرند چه می کنند؟

جواب: آنها تصویر قطره دیگر را در خود دیده وبه هم می پیوندند و یک قطره بزرگتر تشکیل می دهند.

اگر چند سنگ به هم نزدیک شوند چه می شود؟ آنها هیچ گاه با هم یکی نمی شوند.

هر چه سخت تر و قالبی تر باشید فهم دیگران برایتان مشکلتر و در نتیجه احتمال بزرگتر شدنتان نیز کاهش می یابد.

مهارتهائی که شما را در جهت آرامش و بزرگواری کمک خواهد کرد را به یاد داشته باشید:

  نرمی       بخشش      مدارا     پشتکار

حال چه چیزی سخت تر و  مقاوم تر است:   آب یا سنگ!؟

اگر سنگی از کوه سرازیر شود و به مانعی برخورد کند چه می کند؟

  1. اگر مانع کوچک باشد از روی آن عبور می کند.
  2. اگر متوسط باشد آن ر ا در هم می شکند.
  3. اگر بزرگ تر باشد پشت آن می ایستد.

اما آب چه می کند:

  ابتدا سعی می کند مانع را با خود همراه کند، اگر نتوانست آنگاه بدون دردسر به دنبال فرار از کوچکترین روزنه می گردد. و اگر نتوانست: صبر می کند تا به اندازه کافی قوی شود آنگاه یا از روی مانع عبور می کند و یا مانع را در هم می شکند .

آب در عین نرمی و لطافت در مقایسه با سنگ به مراتب سر سخت تر و در رسیدن به هدف خود لجوجتر و مصمم تر است.

سنگ، پشت اولین مانع جدی می ایستد ولی آب راه خود را به سمت دریا می یابد.

در زندگی باید معنای واقعی سرسختی و استواری و مصمم بودن را در انعطاف جست وجو کرد.

صبور باید بود، اما همیشه مصمم

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱٢:٠٤ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٦ آذر ۱۳٩٠
comment نظرات () لینک

+ چهارمین جشنواره ملی نوآوری و شکوفایی فجر انقلاب اسلامی

چهارمین جشنواره ملی نوآوری و شکوفایی فجر انقلاب اسلامی همزمان با ایام‌ا... دهه مبارکه فجر در روزهای 15 تا 18 بهمن 1390 در دو بخش داوری و تجاری‌سازی اختراعات و نوآوری ها، در محل مصلای بزرگ امام خمینی(ره) تهران برگزار می شود.
در بخش داوری این جشنواره، اختراعات دارای گواهی ثبت اختراع بعد از سال 1385 که قبلاً از اعتبار پژوهش و نوآوری بنیاد ملی نخبگان استفاده نکرده اند، توسط داوران بنیاد از نزدیک مورد ارزیابی و داوری قـرارگرفته و برگزیدگان آن‌ها، از تسهیلات و حمایت‌های بنیاد ملی نخبگان ویژه مخترعان (تسهیلات سطح 3) شامل تسهیلات نظام وظیفه و اعتبار پژوهش و نوآوری از ده تا پنجاه میلیون ریال بهره‌مند خواهند شد.
در بخش تجاری سازی، اختراعاتی که قبلا از تسهیلات سطح 3 اعتبار پژوهش و نوآوری استفاده کرده اند، می توانند شرکت نمایند. در این بخش علاوه بر مشاوره و راهنمایی برای تهیه و تدوین طرح کسب و کار، امکان جذب سرمایه گذار برای رساندن محصول نوآورانه به تولید و بازار نیز برای مخترعان برگزیده فراهم شده است. همچنین تهیه طرح کسب و کار تفصیلی برای ارائه به سرمایه گذاران و امکان سنجی ثبت خارجی اختراعات نیز از دیگر امکانات فراهم شده در این بخش می باشد. در این بخش واحد ها و شرکت های دانش بنیان نیز به ارایه محصولات خود می پردازند و همچنین سازمان ها و نهادهای متقاضی، نیازمندی ها و مشکلات فناورانه خود را مطرح می نمایند.
 ثبت نام برای حضور در جشنواره از تاریخ شانزده آذر تا یک دی ماه از طریق سامانه اینترنتی مربوطه به آدرس http://bmn.ir/finex2012 اقدام نمایید.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ٧:٥٩ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢٠ آذر ۱۳٩٠
comment نظرات () لینک