نخبگان ایران زمین


+ پیوستن ایران به معاهده همکاری در ثبت اختراعات (PCT)

   بنا بر خبر سازمان جهانی مالکیت فکری، پیوستن جمهوری اسلامی ایران به معاهده همکاری در ثبت اختراع از تاریخ 17 مهرماه 1392 اجرایی خواهد شد و ایران به عنوان عضو صد و چهل و هشتم (148) این معاهده شناخته خواهد شد.

لازم به ذکر است که لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به این معاهده در جلسه 24 مهرماه 1386 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده بود اما در سال‌های گذشته سازمان ثبت اسناد و املاک کشور (به عنوان مرجع ملی نظام ثبت اختراع) به دلیل کمبود امکانات و مهیا نبودن زیرساخت‌های اجرایی لازم سند الحاق را به سازمان جهانی مالکیت فکری تودیع نمی‌کرد. در نهایت در تاریخ 13 تیرماه 1392 این سند به آن سازمان جهانی تحویل داده شد و عضویت ایران از تاریخ 17 مهرماه 1392 نهایی خواهد شد.

این معاهده با کمک به ساده‌سازی فرآیند ثبت اختراع در دیگر کشورها، برای مخترع این امکان را به وجود می‌آورد تا با ثبت تنها یک تقاضانامه ثبت، مسیر کسب حفاظت قانونی در کشورهای عضو را به موازات طی کند. همچنین از راه این فرآیند ثبت، مخترعین می‌توانند زمان بیشتری برای تصمیم‌گیری در مورد کشورهای محل ثبت اختراع خود به دست آورند. پیش از این (بر اساس کنوانسیون پاریس) مخترعین ایرانی از زمان ثبت درخواست ثبت اختراع خود در ایران تنها 12 ماه وقت داشتند تا نسبت به تشکیل پرونده ثبت در دیگر کشورها اقدام کنند. اما مشکل این جاست که در این بازه زمانی کوتاه، پتانسیل تجاری بسیاری از اختراعات آشکار نمی‌شود و سرمایه‌گذاری برای ثبت آنها دشوار می‌شود. اما از راه معاهده همکاری ثبت اختراع این بازه زمانی تا 30 ماه افزایش می‌یابد.

منبع:http://www.hamafarini.com

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۳:٠۳ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢۳ تیر ۱۳٩٢
comment نظرات () لینک

+ ابر انسان

    ابر انسان با بهره هوشی بسیار بالا اگرچه مزیت‌های زیادی در پی خواهد داشت، اما حضور این موجود جهان را جهنمی خواهد کرد. به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ابر انسان (superhuman) با بهره هوشی بالا تاکنون سوژه بسیاری از فیلم های علمی- تخیلی بوده است، اما حضور واقعی این موجود بر روی زمین با مخاطرات زیادی همراه خواهد بود. دکتر «مارک چنگیزی» از عصب شناسان برجسته ایرانی مقیم آمریکا و دکتر «مارک واکر» استاد فسلفه دانشگاه نیومکزیکو در این باره هشدار می‌دهند که بهره هوشی بالای ابر انسان چگونه می‌تواند منجر به ناسازگاری، افزایش رفتارهای ضداجتماعی و حتی جنون در فرد شود. دکتر «واکر» تأکید می‌کند: بهره هوشی ابر انسان به معنای هوش اجتماعی، افزایش همدلی و درک متقابل دیگران نیست. دکتر «چنگیزی» نیز معتقد است: منظور مردم از هوش ابر انسان در حقیقت بهره هوشی (IQ) بالا است؛ از دید مردم هوش بالا روشی برای حل مسائل منطقی یا حتی شطرنج بازی کردن است. به گفته دکتر «چنگیزی»، اگر مردم قادر به تقویت مناطق خاصی از هوش خود شوند، این کار نتایج وخیمی برای جهان در پی خواهد داشت و شاید در ریاضی یا علوم دیگر پیشرفت چشمگیری بوجود بیاید، اما در هوش احساسی قطعا دچار ضعف های اساسی خواهیم شد. توجه بیش از حد به ابر انسان با هوش بالا جهان را بسوی تباهی کشانده و آن را به مکان جهنمی مبدل می کند؛ مغز انسان برای ابر هوشمندی طراحی نشده است و ابر هوشمندسازی آن می تواند منجر به جنون شود. محققان بر این باورند، به جای تقویت هوش مردم باید به فکر تقویت شادی در آنها باشیم، چراکه افراد شادتر در زندگی فردی، اجتماعی و کاری خود نیز بسیار موفق خواهند بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱:٠٢ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢۳ تیر ۱۳٩٢
comment نظرات () لینک

+ برترین کشورها در زمینه ابتکارات معرفی شدند/ پایین آمدن رتبه ایران

   در جدیدترین گزارش شاخص جهانی ابتکارات (GII) که در نیویورک منتشر شده است، سوئیس، سوئد و انگلیس رتبه های اول تا سوم را از آن خود کرده اند. این گزارش توسط گروهی از نهادهای دانشگاهی و شرکت های بزرگ دنیا در زمینه ابتکارات و اختراعات، تهیه می شود. بر اساس رتبه بندی سال 2013 شاخص جهانی ابتکارات هلند، آمریکا، فنلاند، چین، سنگاپور، دانمارک و ایرلند در رتبه های چهارم تا دهم قرار دارند. جمهوری اسلامی ایران از بین 142 کشور مورد بررسی با 27.30 امتیاز در رتبه 113 جهان قرار گرفته است. این در حالی است که ایران در سال 2012 با 27.3 امتیاز در رتبه 104 و در سال 2011 با 28.41 امتیاز در رتبه 95 جهان قرار داشته است. GII هر کشور را بر اساس هفت دسته و طبقه ارزیابی می کند که شامل موسسات، سرمایه انسانی و تحقیقاتی، زیرساخت ها، پیچیدگی بازار، پیچیدگی تجارت، خروجی دانش و فناوری و خروجی های خلاقانه می شود.

در تهیه گزارش2013  GII دانشکده جانسون در دانشگاه کرنل، دانشکده تجارت  INSEAD، سازمان جهانی مالکیت معنوی، شرکت Booz ، شرکت های مشاوره ای کنفدراسیون صنایع هند، شرکت مخابرات Emirian  و  شرکت ارتباطات چینی مشارکت داشته اند.

منبع: خبرگزاری مهر
نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱۱:۱٥ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱٩ تیر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ درسهایی از قرآن

ویژگیهای سخن خوب بر اساس آیات قرآن:
 
1-باید آگاهانه باشد ( لا تَقْفُ ما لَیْسَ لَکَ بِهِ عِلْمٌ‏) و پشت سر کلمه ای نروید که علم ندارد.چیزی که نمیداند رهایش کنید.

2- نرم باشد (قَوْلاً لَّیِّناً) .

3- حرفی که میزند خودش هم عمل کند (لِمَ تَقُولُونَ مِالا تَفْعَلُونَ).

4- منصفانه باشد ( وَإِذَا قُلْتُمْفَاعْدِلُوا) با انصاف حرف زند. اگر انتقادی انجام می شود آن شخص را له نکنیم و یا اگر تعریفی انجام میدهیم تا خدا بالایش نبریم. افراط و تفریط نکنیم.اعتدال داشته باشیم.

5- حرفمان مستند باشد (قَوْلًا سَدِیدًا) و منطقی حرف بزنیم.

6- ساده حرف بزنیم (قَوْلاً مَّیْسُورًا) پیچیده حرف زدن هنر نیست روان حرف بزنیم.

7- کلام رسا باشد (قَوْلاً بَلِیغًا) حرف را همه بفهمند و مطلب مبهم نباشد.

8- زیبا باشد  (قولوللناس حسنا) باهمه خوب صحبت کند و فرق قائل نباشد.

9- بهترین کلمات را انتخاب کنیم (یَقُولُ الَّتی هِیَ اَحْسَن) هر چیزی در جای خودش خوب است.


10-اصطلاح جدید از خودتان بکار نبرید (قولا معروفا) هنگام حرف زدن حرف های جدید از خودتان درست نکنید.و از کلمات عرفی استفاده کنید.

11- همدیگر را با لقب خوب صدا بزنیم  (قولاً کریماً).

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ٩:٤٩ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱٧ تیر ۱۳٩٢
comment نظرات () لینک

+ شکایت از شرکت اپل برای نقض حق اختراع

   یک استاد دانشگاه بوستن از شرکت اپل برای نقص حق اختراع شکایت کرد و خواستار ممنوعیت این محصولات در آمریکا شد. 
تئودور دی موستاکاس استاد دانشگاه بوستن مدعی شده است که وی پوشش گالیوم نیتراید باریکی که اپل روی تراشه های نیمه رسانای خود در آی فن، آی پد و مک بوک ایر استفاده می کند را در سال 1995 طراحی کرده است. وی اکنون به دنبال جبران صدمات اقتصادی از این شرکت فناوری است. در این دادخواست که توسط استاد محاسبات الکترونیکی و مهندسی در دانشگاه بوستن ارائه شده آمده است که چندین محصول مدعی علیه (شرکت اپل) از جمله آی فن 5، آی پد و مک بوک ایر دربرگیرنده پوشش های باریک نیمه رسانای گالیوم نیتراید است که براساس ثبت اختراع 738 توسط شاکی طراحی شده است.
این دادخواست از مدعی علیه خواست شرح تمام منافع، مزایا و سودهای بدست آمده براساس نقض حق اختراع ثبت شده به شماره 738 را به دانشگاه ارائه کند. تئودور دی موستاکاس و دانشگاه بوستن همچنین خواستار دریافت سایر صدمات جانبی و صدمات کلی هستند که این امر صرفا به هزینه های وکلا محدود نمی شود. علاوه بر این دانشگاه از دادگاه خواسته است که اپل از فروش این محصولات اپل جلوگیری کند. چرا که توزیع، استفاده و فروش این محصولات نقض حق اختراع محسوب می شود. این استاد دانشگاه مدعی شده است که پوششهای نازک نیمه رسانا گالیوم نیتراید را در سال 1995 اختراع کرده و آن را در نوامبر 1997 به شماره 738 ثبت کرده است. این شماره اختراع پوشش های نازک گالیوم نیتراید تک کریستالی و شیوه بکارگیری آنها را توصیف کرده است. این توصیفات دربرگیرنده استفاده از پوششهای مذکور به عنوان مواد نیمه رسانا در دستگاه ها و گجتها است. ماه گذشته یک دادگاه در آمریکا اپل را از فروش محصولات آی فن 4، آی پد، آی پد2 3G به علت نقض حق اختراع شرکت کره ای سامسونگ در آمریکا منع کرد. پس از این حکم، به اپل مهلت 60 روزه داده شد تا مانع فروش این محصولات که فناوری 3G سامسونگ را کپی کرده شود. همچنین در سال 2011، یک گروه 27 هزار نفری از کره جنوبی از شرکت فناوری اپل را برای نقص حریم خصوصی و به دست آوردن اطلاعات محل استقرار کاربران آی فن به دادگاه شکایت کردند. وکیل این گروه اعلام کرد که هدف اصلی این افراد حمایت از حقوق حریم خصوصی است. دولت کره جنوبی نیز پیش تر این شرکت را به پرداخت 2600 دلار برای نقص حریم خصوصی جریمه کرد.
نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱:۱٧ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٦ تیر ۱۳٩٢
comment نظرات () لینک

+ آیا می دانید!!

آیا میدانستید که ریحان خاصیت ضد پیری دارد ؟

آیا میدانستید که زنان زودتر از مردان یخ می زنند ؟

آیا میدانستید که گردو با چربی های ناسالم میجنگد ؟

آیا میدانستید که اجداد خفاش ها موش ها بوده اند ؟

آیا میدانستید که پاندا هنگام تولد صورتی رنگ است ؟

آیا میدانستید که خمیازه کشیدن به مغز آرامش می‌دهد ؟

آیا میدانستید که محققان قادر به کاشت بذر در فضا شدند ؟

آیا میدانستید که مسن ترین گربه جهان ۳۸ سال سن دارد ؟

آیا میدانستید که یک قطره آب دارای یک‌ صد میلیارد اتم است ؟

آیا میدانستید که مارها باهوش ترین خزندگان روی زمین هستند ؟

آیا میدانستید که ملخ ها دارای بیش از ۱ میلیون گونه هستند ؟

آیا میدانستید که نعناع سکسکه و تنگی نفس را شفا میدهد ؟

آیا میدانستید که رنگ مورد علاقه ۸۰ درصد آمریکایی‌ها آبی است ؟

آیا میدانستید که چهار پنجم جانوران را حشره ها تشکیل داده اند ؟

آیا میدانستید که سالی ۵۰۰ شهاب سنگ به زمین برخورد میکنند ؟

آیا میدانستید که هر ۱ دقیقه نسل یک موجود زنده منقرض میشود ؟

آیا میدانستید که یک گرم سم مار کبری می تواند ۱۵۰ نفر را بکشد ؟

آیا میدانستید که اثر انگشت خواهر و برادر ۶۰% شبیه به هم است ؟

آیا میدانستید که پرستارن بیشتر از سایر افراد دچار اسم می شوند ؟

آیا میدانستید که سالی ۵۰۰ شهاب سنگ به زمین برخورد می‌کنند ؟

آیا میدانستید که هر تار موی انسان میتواند تا وزن ۱۰۰ گرم رشد کند ؟

آیا میدانستید که سن پدر با ضریب هوشی کودک رابطه مستقیم دارد ؟

آیا میدانستید که کرم ها از روی بو محیط شب و روز را تشخیص میدهند ؟

آیا میدانستید که فقط ۱ نفر از ۱ میلیارد نفر بیش از ۱۱۶ سال عمر میکند ؟

آیا میدانستید که کرمھای ابریشم در ۵۶ روز۸۶ ھزار برابر خود غذا میخورند ؟

آیا میدانستید که کوههای آلپ در سال حدود یک سانتیمتر بلند میشوند ؟

آیا میدانستید که شیرها تا سن ۲ سالگی قادر به غرش کردن نمی باشند ؟

آیا میدانستید که سوزش دهان در زنان ۷ مرتبه بیشتر از مردان اتفاق می‌افتد ؟

آیا میدانستید که کودکان شیر خوار هم می توانند دچار مشکلات روانی شوند ؟

آیا میدانستید که یک گاو می تواند از پله ها بالا برود ولی پایین نمی تواند بیاید ؟

آیا میدانستید که گوریل خشم شدید خود را با بیرون آوردن زبان نشان می دهد ؟

آیا میدانستید که هشتاددرصد کودکان زیر ۳ سال عفونت گوش را تجربه می کنند ؟

آیا میدانستید که وقتی لبخند می زنیم حداقل سی عضله را به حرکت در می آوریم ؟

آیا میدانستید که نهنگ در هر بازدم ۹۰ درصد هوای ریه های خود را خارج می کند ؟

آیا میدانستید که در فصل بلوط درخت بلوط بیش از ۹۰۰۰۰ هزار بلوط تولید می کند ؟

آیا میدانستید که وزن کل انسان های جهان با وزن کل مورچه های جهان برابر است ؟

آیا میدانستید که وقتی کسی می میرد اولین حسی که از کار می افتد شنوایی است ؟

آیا میدانستید که خورشید روزی 126.000 میلیارد اسب بخار انرژی به زمین می فرستد ؟

آیا میدانستید که که اگر زنی به کوررنگی مبتلا باشد، فرزندان پسر او کوررنگ میشوند ؟

آیا میدانستید که جغدها قادر به حرکت دادت چشم های خود در کاسه چشم نیستند ؟

آیا میدانستید که انسان در هر بازدم تنها ۱۵ درصد هوای داخل ریه خود را خارج می کند ؟

آیا میدانستید که راست دست ها بطور متوسط 9 سال بیشتر از چپ دستها عمر می کنند ؟

آیا میدانستید که تایلندی ها با استفاده از پوست تخم تمساح دندان مصنوعی ساخته اند ؟

آیا میدانستید که موشهای صحرایی سالانه یک سوم ذخایر غذایی جهان را نابود میسازند ؟

آیا میدانستید که قطر کره چشم هشت پای غول پیکر اقیانوس اطلس ۴۰ سانتی متر است ؟

آیا میدانستید که مصریان باستان روی بالش هایی که از سنگ درست شده بود می خوابیدند ؟

آیا میدانستید که سرعت خواندن از صفحه رایانه نسبت به کاغذ معمولی ۲۵ درصد کندتر است ؟

آیا میدانستید که برای اینکه ۷۰۰ گرم به وزن شما اضافه شود باید ۹ کیلو سیب زمینی بخورید ؟

آیا میدانستید که حشره ای که باعث بیشترین تلفات جانی برای انسانها می شود پشه است ؟

آیا میدانستید که برای جلوگیری از جوانه زدن سیب زمینی باید درون سبد آن یک عدد سیب قرار دهید ؟

آیا میدانستید که اشعه های خورشید بازتاب شده از یک آینه ۴۰ کیلومتر دورتر از آن نیز قابل رویت است ؟

آیا میدانستید که بر سطح ماه هیچ گاه باد نمی وزد. از این رو جای پای فضا نوردان همواره باقی می ماند ؟

آیا میدانستید که انرژی که در مرکز خورشید تولید میشود ۲ میلیون سال طول میکشد تا به سطح آن برسد ؟

آیا میدانستید که آسیایی ها کمتر از مردمان چهار قاره دیگر به بیماری های قلبی و سرطان مبتلا می شوند ؟

آیا میدانستید که تار عنکبوت از قویترین بافته هاست و دوامش از آهن بیشتر است و به آن آهن حیوانی گویند ؟

آیا میدانستید که مغز انسان از قویترین کامپیوتر جهان بارها پیچیده تر است و 100 میلیارد سلول عصبی دارد ؟

با سپاس از همکار محترم سرکار خانم مستوفیان 

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ٢:۳٦ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳٩٢
comment نظرات () لینک

+ آغاز به کار مرکز مشاوره ویژه نخبگان و استعدادهای برتر

   مرکز مشاوره ویژه نخبگان و استعدادهای برتر بنیاد ملی نخبگان از تیرماه سال جاری فعالیت خود را آغاز می کند.

دکتر سید حسن حسینی معاون فرهنگی و امور نخبگان بنیاد ملی نخبگان در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی بنیاد ملی نخبگان با بیان این مطلب گفت: مرکز مشاوره ویژه نخبگان و استعدادهای برتر با هدف توانمند سازی آموزشی، ارائه مشاوره های ادامه تحصیل در داخل و خارج از کشور و مشاوره ازدواج ، درمانی و روانشناسی از تیرماه سال جاری راه اندازی می شود. معاون فرهنگی و امور نخبگان بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد: مشاوره و توانمند سازی نخبگان از بخش های مهم سند راهبردی کشور در امور نخبگان محسوب می شود که چندین بار در این سند مورد تاکید قرار گرفته است. وی افزود: نخبگان و استعدادهای برتر مشمول حمایت ها و تسهیلات بنیاد ملی نخبگان می توانند با مراجعه به سایت مرکز مشاوره که متعاقبا اعلام خواهد شد با دریافت وقت نسبت استفاده از این مشاوره ها استفاده کنند تا بتوانند بهترین انتخاب را در مسیر زندگی،تحصیل و کار خود رقم بزنند. به گفته دکتر حسینی جامعه هدف و اصلی استفاده کنندگان از مشاوره های بنیاد ملی نخبگان دانشجویان و قشر جوانان نخبه و استعداد برتر خواهند بود.

برگرفته از سایت بنیاد ملی نخبگان

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۸:٥٢ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٩ تیر ۱۳٩٢
comment نظرات () لینک

+ علایم تشخیص سکته

   یک متخصص اعصاب اعلام کرده است که اگر شخصی را که دچار حمله شده در 3 ساعت اولیه به بیمارستان منتقل کنند میتوان عوارض ناشی از سکته را بطور کامل از بین برد. بله بطور کامل!! وی میگوید روش شناسایی حمله سکته و رساندن بیمار به درمانگاه های پزشکی در کمتر از 3 ساعت به شناسایی علایم آن بستگی دارد:
شناسایی علایم سکته:
پزشکان اعلام کرده اند که اطرافیان قربانی میتوانند تنها با پرسیدن سه سوال ساده متوجه علایم سکته شوند.
هیچگاه این سه حرف را فراموش نکنید: لحد
از شخص بخواهید تا لبخند بزند.
از شخص بخواهید که حرف بزند یا یک جمله ساده را به درستی ادا کند.(مثلا:امروز هوا آفتابی است)
از وی بخواهید هر دو دستش را بلند کند.
اگر فرد در انجام هر کدام از موارد مورد اشاره مشکل داشت، در اسرع وقت با اورژانس تماس گرفته و علایم را برای امدادگران توضیح دهید.
و اما نشانه دیگری از سکته: از وی بخواهید زبان خود را بیرون بیاورد.
اگر زبان وی به راست یا چپ متمایل شده بود، بدانید که شخص دچار حمله سکته شده است.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱٠:۱٢ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٤ تیر ۱۳٩٢
comment نظرات () لینک