نخبگان ایران زمین


+ مشکل تجاری سازی در کشور از نگاه معاون علمی رئیس جمهور

 به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور عصر امروز در یازدهمین اجلاس سالیانه پارک فناوری پردیس گفت: یکی از سیاست‌های اصلی اجرای فناوری در کشور حمایت از شرکت‌های دانش بنیان است و مسئله اصلی این شرکت‌ها نیز بحث مالی نبوده است بلکه اختلافات داخلی مشکل این شرکت‌ها به شمار می‌رود. وی افزود: اختلافات داخلی ناشی از تفسیر غلط واژه فناوری است. ستاری ادامه داد: مسئله مربوط به فناوری، مسئله جدیدی در کشور ما است و باید اختلافات را حل کنیم.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور مسائل حقوقی، اختلافات قانونی و برداشت‌های غلط از واژه فناوری را مشکلات این حوزه برشمرد و گفت: حمایت‌های معاونت علمی از شرکت‌های دانش بنیان شامل صندوق حمایت از پژوهشگران و صندوق نوآوری و شکوفایی است.

ستاری اضافه کرد: قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان یک قانون قوی است که نیاز به بازنگری ندارد و فقط باید به خوبی اجرا شود. وی با بیان اینکه در حال حاضر 31 پارک علم و فناوری در کشور وجود دارد، افزود: توسعه بی رویه پارک‌ها به صلاح نیست و باید توسعه با هدف صورت بگیرد.

ستاری گفت: ما در بنیاد ملی نخبگان نیز بانک اطلاعاتی کاملی داریم که شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند از آن استفاده کنند. معاون علمی و فناوری رئیس جمهور اظهار داشت: نخبگان باید به مرحله‌ای برسند که بدانند چطور می‌توان برای کشور ارزش افزوده ایجاد کرد و ارائه وام به آنها بزرگترین توهین است.

وی گفت: تعامل برای گرفتن بازارهای داخلی و خارجی و همچنین کمک به شرکت‌های دانش بنیان برای حضور در نمایشگاه‌های خارجی و فراهم سازی مدل برای تجاری سازی محصولات از کارهایی است که باید در بخش فناوری انجام شود.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱٢:٥٧ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۳٠ مهر ۱۳٩٢
comment نظرات () لینک

+ سخنان معاون علمی ریاست جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان در جلسه معارفه

گزیده ای از سخنان آقای دکتر سورنا ستاری معاون علمی ریاست جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان در جلسه معارفه:

دکتر سورنا ستاری معاون علمی رئی جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با تاکید مقام معظم رهبری به منظور تجاری‌سازی فناوری‌ها در دولت نهم شکل گرفت فرمودند هر روز که از تاسیس این معاونت می گذرد اهمیت راه اندازی آن بیشتر نمایان می‌شود.

دکتر ستاری در ادامه تصریح کرد: بنیاد ملی نخبگان که به صورت هیات امنایی اداره می شود با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از نظر مدیریتی متفاوت است و باید از پتانسیل بنیاد ملی نخبگان در فعالیت های مورد نظر معاونت علمی استفاده کرد. هدف از تعامل این دو سازمان باید این باشد که به تولید ثروت و افزایش کیفیت زندگی مردم با تجاری سازی فناوری ها منجر شود در این راستا باید اقدامات کوتاه مدتی صورت بگیرد.

وی با بیان اینکه یکی از اقدامات کوتاه مدت، هماهنگی و تعامل با سایردستگاه های اجرایی به خصوص وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است،‌ گفت:در این راستا باید هر چه سریعتر اختلافات موجود با وزارت علوم برطرف شود چرا که حدود اختیارات هر یک از نهادها توسط قانون مشخص شده است و به نظر می رسد اختلافات موجود سلیقه ای است.

دکتر ستاری ادامه داد: همچنین باید تعامل بسیار نزدیک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان با شورای عالی انقلاب فرهنگی را ادامه دهیم تا دستاوردها به مرحله تجاری سازی برسند.

رئیس بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد: اقدام بعدی اتصال بیشتر بنیاد ملی نخبگان به معاونت علمی وفناوری است که باید به صورت جدی تری پیگیری شود تا بتوان از پتانسیل بنیاد در حمایت از شرکت های دانش بنیان استفاده کرد. همچنین باید در بحث ارتباطات بین المللی از پتانسیل مرکز همکاری های فناوری ریاست جمهوری بهره برد چرا که بسیاری از فناوری های بومی کشورمان قابل ارائه به دنیاست و هدف ما صرفا حضور در نمایشگاه های خارجی نیست بلکه ایجاد بازار خارجی برای فناوری های داخلی است . وی تاکید کرد: وزارت نفت و نیرو از جمله بخش هایی هستند تاکنون توجه جدی به این موضوع نکرده اند و این بخش ها چندان از پتانسیل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان بهره نبرده اند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور خاطرنشان کرد: توسعه اقتصاد دانش بنیان، حمایت از پردیس های علم و فناوری و رفع موانع فعالیت های صندوق نوآوری و شکوفایی و آغاز ارائه تسهیلات برای تجاری سازی فناوری های موجود کشور، توسعه بازار های داخلی،ایجاد تضامین لازم برای اجرای سند راهبردی کشوردرامور نخبگان و نقشه جامع علمی کشور و توسعه ستادهای فناوری های راهبردی در بخش های دیگر از دیگراولویت هایی است که باید مدنظر قرار گیرد. وی در ادامه با اشاره به ضرورت حفظ شان و جایگاه نخبگان گفت: استفاده از نخبگان باید به نحوی باشد که شأن آنها حفظ شود و باید توجه داشت که شأن نخبه این نیست که وام‌هایی را به آنها ارایه کنیم بلکه باید با ایجاد ارزش افزوده، تاثیرگذاری نخبگان را در جامعه افزایش دهیم و نخبگان مورد حمایت و اولویت قرار گیرند تا اثرگذاری خود را نشان دهند.

وی در پاپان از تلاش های دکتر نسرین سلطانخواه و دکتر صادق واعظ زاده معاونان پیشین علمی و فناوری رئیس جمهور تشکر و قدردانی کرد. گفتنی است، دراین مراسم معاونان، مشاوران و مدیران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان،روسای بنیادهای استانی نخبگان حضور داشتند.

 

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱٠:٠٤ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۳٠ مهر ۱۳٩٢
comment نظرات () لینک

+ معرفی معاون علمی ریاست جمهور و ریاست بنیاد ملی نخبگان

آقای سورنا ستاری مدرک دکترای مکانیک از دانشگاه صنعتی شریف دارد و هم‌اکنون عضو هیئت علمی این دانشگاه است. ایشان فرزند شهید سرلشگر ستاری از فرماندهان ارزشمند نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران است.

دکتر ستاری، با روی کار آمدن دولت نهم در سال 84 به عنوان مدیرعامل سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت انتخاب شد اما یک سال بعد از سمت‌ خود استعفا داد.

آقای  ستاری، پژوهش‌هایی در انرژی‌های نو داشته ضمن اینکه عضو پژوهشکده علوم و فناوری انرژی دانشگاه صنعتی شریف هم هستند.

آقای دکتر ستاری با حکم جناب آقای دکتر روحانی، ریاست محترم جمهور بعنوان معاون علمی ریاست جمهوری و رئیس بنیاد ملی نخبگان معرفی شده اند.

امید است در ماموریت محوله و خطیرشان موفق و سربلند باشند. ان شاالله

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ٩:٤٢ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۳٠ مهر ۱۳٩٢
comment نظرات () لینک

+ سخنان ریاست محترم جمهور در دانشگاه تهران

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی ریاست محترم جمهور در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری که صبح امروز در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد، با بیان این‌که در دانشگاه باید آزادی آکادمیک در کنار اجرای قانون آکادمیک وجود داشته باشد، اظهار کرد: باید بتوانیم به تولید علم،‌ دانش و حکمت بپردازیم و علم و دانش تنها برای کاربرد و ساخت و ساز نیست، بلکه علم و دانش باید بتواند خلاقیت، تحلیل و فکر علمی را در جامعه به ارمغان آورد، چون آثار تحلیل علمی و فکر علمی برای آینده کشور حتی گاهی از فناوری هم بیشتر است. وی با اشاره به این‌که گفته می‌شود دانشگاه و مراکز علمی کشور در مسیر پیشرفت قرار دارند و این باعث افتخار ماست، تاکید کرد: چرخه علم و دانش و تولید علم فقط مقاله isi نیست و حتی اگر همه این مقالات را نویسنده با خون و دل و بیدار ماندن شب نوشته باشد تا چه رسد به آنکه دلاری، پولی یا مسائلی به مقاله‌ای منتهی گردد و حتی اگر همه مقالات دقیق باشد باید بدانیم مقاله علمی یک حلقه کوچک از حلقه علم و فناوری است و باید همه حلقه‌های علم و فناوری را تکمیل کنیم.  

ریاست محترم جمهور با بیان این‌که باید خودمان را خوب با دیگر کشورها مقایسه کنیم، گفت: حلقه علم و فناوری از ایده شروع می‌شود و به تحقیق، نمونه فناوری، توسعه فناوری، صنعتی شدن، پیدایش بازار و تبدیل به ثروت ملی و قدرت ملی منتهی می‌شود پس دل خوش نکنیم به مقالاتی که گاهی برخی از آن مقالات مشکل فناوری و دانش کشور ما را نیز حل نمی‌کند، بلکه مشکل دیگران را حل می‌کند. وی افزود: البته نمی‌گویم مقاله نوشتن بی‌ارزش است و یا نمی‌گویم همین زمینه واحد که باعث افتخار ماست را کنار بگذاریم، بلکه تاکیدم این است که دانشگاه‌هایمان به سمت استاندارد جهانی حرکت کنند.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ٢:۱۱ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢٢ مهر ۱۳٩٢
comment نظرات () لینک

+ جوایز بنیاد ملی نخبگان به نخبگان ادبی

معاون فرهنگی و امور نخبگان بنیاد ملی نخبگان از اعطای جایزه مرحوم قیصرامین پور به نخبگان ادبی کشور در سال جاری خبرداد.

  دکتر سید حسن حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار روابط عمومی بنیاد ملی نخبگان، با اشاره به تدوین آیین نامه شناسایی و حمایت از نخبگان ادبی کشور (ویژه سرآمدان) گفت: بزودی آیین نامه نهایی این جایزه در کمیسیون دائمی هیات امنای بنیاد ملی نخبگان مطرح و به تصویب خواهد رسید. وی افزود: این جایزه به نام شاعر فقید کشورمان مرحوم قیصرامین پور نام گذاری شده است و در سال جاری به تعدادی از نخبگان و سرآمدان ادبی کشور اهدا خواهد شد. معاون فرهنگی و امور نخبگان بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد: این جایزه معادل جایزه مرحوم علامه طباطبایی ویژه اساتید و محققان برجسته و جایزه شهید آوینی ویژه هنرمندان برجسته کشور است که طی سال های گذشته از سوی بنیاد ملی نخبگان اعطا شده است.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱:٢۳ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢٢ مهر ۱۳٩٢
comment نظرات () لینک

+ جستجوی اختراعات در ایران

 اداره ثبت اختراع متن اختراعات ثبت شده را از طریق بانک اطلاعات اینترنتی به آدرس زیر در اختیار عموم قرار داده است.

http://ip.ssaa.ir/Patent/Search.aspx

بر خود لازم می دانم از زحمات دوست عزیز جناب آقای مهرداد الیاسی ریاست محترم اداره ثبت اختراعات تقدیر و تشکر نماید. خدا قوت

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱٠:٢٠ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢۱ مهر ۱۳٩٢
comment نظرات () لینک

+ شاخصهای شرکتهای دانش بنیان

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۳:۳٦ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٠ مهر ۱۳٩٢
comment نظرات () لینک

+ نخبگان پارسی

خواجه شمس‌الدین محمد بن بهاءالدّین حافظ شیرازی (حدود ۷۰۶ - ۷۶۹ هجری شمسی)، شاعر بزرگ سده هشتم ایران (برابر قرن چهاردهم میلادی) و یکی از سخنوران نامی جهان است. بیش‌تر شعرهای او غزل هستند که به غزلیات حافظ شهرت دارند.

او از مهمترین تاثیرگذاران بر شاعران پس از خود شناخته می‌شود (گوته، نابغه‌ترین ادیب آلمانی، «دیوان غربی-شرقی» خود را تحت تاثیر «دیوان حافظ» سرود، و فصل دوم آن را با نام «حافظ‌نامه» به اشعاری در مدح حافظ اختصاص داد). در قرون هجدهم و نوزدهم اشعار او به زبان‌های اروپایی ترجمه شد و نام او بگونه‌ای به محافل ادبی جهان غرب نیز راه یافت. هرساله در تاریخ ۲۰ مهرماه مراسم بزرگداشت حافظ در محل آرامگاه او در شیراز با حضور پژوهشگران ایرانی و خارجی برگزار می‌شود. در ایران این روز را روز بزرگداشت حافظ نامیده‌اند.

بشنو این نکته که خود را ز غم آزاده کنی
خـــون خوری گـــر طلب روزی ننهــاده کـــنی
آخــرالامـــر گــــل کــوزه گـــران خواهــی شــــد
حالیـــا فکـــر سبــو کـــن کـــــه پـر از بـاده کنـــی
تکیــــه بر جای بزرگان نتوان زد به گــــــزاف
مگر اسباب بزرگـی همه آماده کــنی

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱٠:٢٧ ‎ق.ظ ; شنبه ٢٠ مهر ۱۳٩٢
comment نظرات () لینک

+ مصاحبه دبیر هفتمین همایش نخبگان جوان

   معاون پژوهش و برنامه ریزی بنیاد ملی نخبگان و دبیر هفتمین همایش ملی نخبگان جوان در خصوص تلاش های بنیاد ملی نخبگان در تحقق حماسه اقتصادی گفت: همه نهادهای کشور در تحقق شعار سال مسئول هستند و بنیاد ملی نخبگان در راستای فراهم کردن بسترهای لازم جهت تجاری سازی دستاوردهای علمی نخبگان در سال جاری در کمیسیون دائمی هیات امنای بنیاد ملی نخبگان اداره کل تجاری سازی دستاوردهای علمی راه اندازی کرده است. وی افزود:‌همچنین در راستای بسترسازی حضور نخبگان در بازار کسب و کار، اقداماتی مانند به کارگیری استعدادهای برتر در شرکت های دانش بنیان در قالب تسهیلات شهید تهرانی مقدم در بنیاد ملی نخبگان انجام شده است. دکتر الستی در ادامه با اشاره برگزاری نمایشگاه های منطقه ای اختراعات گفت: تاکنون 38 نمایشگاه منطقه ای اختراعات در استان ها برگزار شده و از تابستان امسال در این جشنواره ها بخش تجاری سازی و برگزاری کارگاه ها با موضوع تجاری سازی اضافه شده است.

معاون پژوهش و برنامه ریزی بنیاد ملی نخبگان در ادامه در خصوص تسهیلات شهید تهرانی مقدم (جذب نخبگان در شرکتهای دانش بنیان و پرداخت 70 و 60 درصد از حقوق آنها توسط بنیاد طی دو سال اول) گفت: تعداد متقاضیان این طرح زیاد است اما تاکنون 16 قرارداد بین شرکت‌های دانش بنیان و برخی استعدادهای برتر واجد شرایط منعقد شده است. وی خاطرنشان کرد: بنیاد ملی نخبگان، طی سه، چهار سال گذشته حدود 65 میلیارد تومان قرارداد بین صاحبان اختراع و طرح‌های ویژه با بخش خصوصی منعقد کرده است.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ٩:٤٢ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱٥ مهر ۱۳٩٢
comment نظرات () لینک

+ فرآیند تشخیص شرکتهای دانش بنیان

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ٦:٢٧ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٩ مهر ۱۳٩٢
comment نظرات () لینک

+ نخبگان ایران زمین

8 مهر ماه روز بزرگداشت مولوی

جلال‌الدین محمد بلخی مشهور به مولانا ششم ربیع‌الاول سال 604 هجری در شهر بلخ که آن زمان جزوی از خراسان امروزی بود، به دنیا آمد و به سبب این‌که در سال 628 هجری در شهر قونیه از بلاد روم وفات یافت، به مولانای روم مشهور شد. مولانا در ۳۷سالگی عارف و دانشمند دوران خود بود و مریدان و مردم از وجودش بهره‌مند بودند تا این‌که شمس‌الدین محمد بن ملک داد تبریزی نزد مولانا رفت و مولانا شیفته او شد. در حدود سال ۶۴۲ هجری قمری شمس تبریزی به مولانا پیوست و چنان او را شیفته کرد، که مولانا درس و وعظ را کنار گذاشت و به شعر و ترانه و دف و سماع پرداخت و از آن زمان طبعش در شعر و شاعری شکوفا شد و به سرودن شعرهای پرشور عرفانی پرداخت. کسی نمی‌داند شمس تبریزی به مولانا چه گفت و آموخت که دگرگونش کرد. شمس بیش‌تر از سه سال در شهر قونیه نماند و به عللی که تفصیل آن را باید در شرح احوال مولانا دید، در شبی در سال 645 این شهر را ترک کرد و ناپدید شد. مولانا در فراق او روزگاری سخت سپری کرد و در پی شمس به شام و دمشق رفت، اما شمس را پیدا نکرد و به قونیه بازگشت. اما او هر چند شمس تبریزی را نیافت، ولی گویی حقیقت شمس تبریزی را در خود یافت و دریافت که آن‌چه به دنبالش است، در خودش حاضر است. چندین سال گذشت، ولی یک بار دیگر حال و هوای پیدا کردن شمس تبریزی در سر مولانا افتاد، بنابراین به دمشق رفت؛ اما باز هم شمس تبریزی را نیافت و به قونیه بازگشت. مولانا پس از مدت‌ها بیماری در پی تبی سوزان در غروب یکشنبه، پنجم جمادی الآخر ۶۷۲ هجری قمری درگذشت. 

مثنوی معنوی، دیوان شمس و فیه ما فیه از آثار مشهور مولانا هستند. مولانا کتاب مثنوی معنوی را که مشتمل بر 26 هزار بیت می‌شود، با بیت «بشنو از نی چون حکایت می‌کند / از جدایی‌ها شکایت می‌کند» آغاز می‌کند، که این مثنوی را چکیده‌ی کل مثنوی معنوی می‌دانند. این کتاب از شش دفتر تشکیل شده و یکی از برترین کتاب‌های ادبیات عرفانی کهن فارسی و حکمت پارسی پس از اسلام است. این کتاب در قالب شعری مثنوی سروده شده ‌است که در واقع عنوان کتاب نیز هست.

عمر بر اومید فردا می‌رود                         غافلانه سوی غوغا می‌رود

 روزگار خویش را امروز دان                      بنگرش تا در چه سودا می‌رود

گه به کیسه گه به کاسه عمر رفت            هر نفس از کیسه ما می‌رود

 مرگ یک یک می‌برد وز هیبتش               عاقلان را رنگ و سیما می‌رود

 مرگ در ره ایستاده منتظر                       خواجه بر عزم تماشا می‌رود

 مرگ از خاطر به ما نزدیکتر                      خاطر غافل کجاها می‌رود

 تن مپرور زانک قربانیست تن                    دل بپرور دل به بالا می‌رود

 چرب و شیرین کم ده این مردار را              زانک تن پرورد رسوا می‌رود

 چرب و شیرین ده ز حکمت روح را              تا قوی گردد که آن جا می‌رود

 حکمتت از شه صلاح الدین رسد               آنک چون خورشید یکتا می‌رود

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱٠:٤٢ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۸ مهر ۱۳٩٢
تگ ها: مولوی
comment نظرات () لینک

+ سخنی با ریاست محترم جمهور

به نام آنکه جان را فکرت آموخت

آقای دکتر روحانی

ریاست محترم جمهور

  با سلام و خدا قوت به جنابعالی و همکاران محترمتان که در مدت کوتاه تحویل دولت، اقدامات تدبیرگرایانه امیدوار کننده ای را انجام داده اید. امید است خداوند متعال پشت و پناهتان باشد.

مقصود دومین سخن با جنابعالی در این وبلاگ، دغدغه های شخصی اینجانب بعنوان کارشناس بنیاد ملی نخبگان در خصوص خبر انحلال معاونت علمی ریاست جمهوری و به تبع آن بنیاد ملی نخبگان است که در خبرگزاری فارس مورخ 7/7/92 منتشر شده است.

رییس جمهور محترم و رییس محترم هیات امنای بنیاد ملی نخبگان

بنیاد ملی نخبگان که با اساسنامه مستقل بعنوان یک نهاد مستقل و چابک به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده است یکی از برکات توصیه های مقام معظم رهبری در جمع جوانان نخبه و استعدادهای برتر بوده است که لزوم تشکیل بنیادی مستقل و فراتر از وزارتخانه ها و در بالاترین سطح مدیریتی، برای رسیدگی به امور نخبگان مورد عنایت قرار داده اند. این نهاد مفید و خدمت گذار در مدت کوتاه فعالیت خود دستاوردهای زیاد و تاثیرگذاری در کشور داشته که بررسی عملکرد این بنیاد خود گواه بر این مدعاست که نمونه ای از این دستاوردها را محضر جنابعالی بیان می دارد. مسلما گزارش کامل و مبسوط عملکرد این بنیاد توسط مدیران مربوطه خدمت جنابعالی ارایه خواهد شد.

در دفتر تجاری سازی دستاوردهای نخبگان علاوه بر تاثیر بسیار ارزشمند  ایجاد فرهنگ ثروت آفرینی از داشته های فکری صاحبان ایده و در راستای آن ثروت آفرینی بیش از 650 میلیارد ریالی کارهای مهم دیگری نیز انجام شده که قابل تقدیر است ازجمله برگزاری بیش از 70 کارگاه آموزشی در حوزه تجاری سازی، برگزاری پنج دوره جشنواره نوآوری و شکوفایی که دو دوره آن بصورت بین المللی با حضور بیش از 30 کشور برگزار شد، ایجاد شرکتهای دانش بنیان با استفاده از قابلیتهای کارگزاران و حمایت از شرکتهای دانش بنیان در بکارگیری نیروهای نخبه و ... از جمله کارهای نوآورانه ای است که موجبات تحولات بنیادین در ادبیات فن آفرینی کشور گردیده است.

آقای دکتر روحانی

برنامه ریزی و مدیریت نخبگان و استعدادهای برتر داخل و خارج کشور کاری بس پیچیده می باشد که با اجرایی سازی سند راهبردی نخبگان در امور کشور و تصویب آن در شورای عالی انقلاب فرهنگی گامی استوار در استفاده از ظرفیت نخبگانی در کشور و در نتیجه جلوگیری از خروج این ظرفیت از کشور خواهد بود.

بنیاد در حال عبور از دوران گذار خود می باشد و در صورت تقویت و مدیریت کارآمد و بکارگیری نیروهای نخبه می تواند منشا تحولات و برکات مثال زدنی در دنیا باشد. این بنیاد که در حال حاضر متولی نخبگان و استعدادهای برتر در کشور است به حق جایگاه شایسته و رفیع خود را در آینده نزدیک پیدا خواهد کرد. البته انتقاداتی نیز در مورد عملکرد این بنیاد وجود دارد که می توان آنرا به حساب جوان بودن بدنه و عدم شایسته سالاری در بکار گیری مدیران و کارشناسان خبره در این نهاد نخبه پرور دانست که امید است با مدیریت جوان و نخبه و کارآمد این مشکلات هرچه زودتر حل شود.

با آرزوی توفیقات الهی برای دولت تدبیر و امید

 

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ٢:۱٩ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٧ مهر ۱۳٩٢
comment نظرات () لینک

+ تاریخ اختراعات

تاریخ دانشمندانی را به خود دیده است که نقش مهمی در حوزه‌های فعالیتشان داشته‌اند اما حتی سال‌ها بعد بشریت هنوز هم از رفتار ناعادلانه، غیرصادقانه، بی‌ادبانه و بی‌ملاحظه آن‌ها متاثر است.

در سال 1884، «نیکولا تسلا» فیزیکدان و مخترع برای ملاقات ادیسون به نیویورک سیتی سفر کرد و در آنجا برای وی کارهای مهندسی انجام می‌داد. ادیسون در آن زمان به دلیل اختراع الکتریسیته با جریان مستقیم (DC) و ولتاژ پایین مشهور بود. تسلا معتقد بود که جریان متناوب (AC) با ولتاژ بالاتر الکتریسیته ارجح‌تر بوده و پیشنهاد ساخت موتوری را داد که با AC نیرودهی می‌شود، اما ادیسون مدعی بود که این جریان بیش از اندازه خطرناک است. به جای آن، ادیسون به این مهاجر تازه‌وارد صربی‌الاصل که در پاریس زندگی کرده بود، وعده 50 هزار دلار را در صورتی که مولدهای جریان برق مستقیم وی را ارتقا دهد، داد. پس از تلاش چندین‌ماهه و پیشرفت‌های مهم در این زمینه، تسلا برای کسب جایزه‌اش نزد ادیسون بازگشت و ادیسون با لحنی تحقیرآمیز به وی اعلام کرد که پیشنهاد پول صرفا یک شوخی بوده است. ادیسون در ادامه به وی گفت: شما در پاریس زندگی می کنید، زمانی که یک امریکایی تکامل‌یافته شدید، شوخی امریکایی را هم درک خواهید کرد." تسلا به قدری از این جمله عصبانی شده بود که بلافاصله استعفا داد. این تنها توهین ادیسون نبود. پس از ‌آن جورج وستینگهاوس، یک کارآفرین و مهندس، حق ثبت اختراع تسلا را خریداری کرد و نیروی پیشگام در پس برق AC و اجرای گسترده آن بود. ادیسون که از لحاظ ایدئولوژیکی و مالی در زمینه برق جریان مستقیم خود سرمایه‌گذاری کرده بود، کمپین علنی را علیه AC صورت داد. این مبارزه ناعادلانه بود و وی می‌خواست ثابت کند که ولتاژ بالای برق برای استفاده عموم بیش از اندازه خطرناک است، بنابراین وی و همکارانش به طور علنی شروع به کشتن حیوانات با برق (سگ‌ها و گربه‌های سرگردان، اسب‌ها و حتی فیل‌ها) کردند. این شیوه حتی وخیم‌تر نیز شد و از ادیسون سوال شد که آیا کشتن در اثر برق، شیوه‌ی انسانی برای شکنجه بود. وی در پاسخ مدعی شد که برق جریان متناوب شرکت برق وستینگهاوس روشی انسانی و قابل‌اعتماد برای اجرای حکم بود. وستینگهاوس تلاش کرد از چنین عملی ممانعت کند اما هارولد براون، یکی از کارکنان ادیسون با هدف ساختن نخستین صندلی الکتریکی استخدام شد و از برق جریان متناوب استفاده می‌کرد. نخستین اجرای حکم با استفاده از صندلی الکتریکی در تاریخ ششم آگوست سال 1890 روی داد و مشخص شد که برق جریان متناوب نه قابل‌اعتماد و نه انسانی بود. ابتدا شارژ 17 ثانیه‌ای نتوانست یک قاتل را بکشد و پس از انتظار برای بازشارژ مولد AC و بالابردن ولتاژ، شارژ بعدی در نهایت خط پایانی بر این فرایند هشت دقیقه‌ای کشید. بر خلاف تمامی این واقعیات، AC در نبرد جریان‌ها پیروز شد و ولتاژ بالاتر آن به معنای سفر به فواصل طولانی‌تر بود که آن را برای استفاده گسترده آسان‌تر و ارزان‌تر می‌کرد و با یک دینام می‌توانستند آن را برای منازل ایمن‌تر کنند. تلاش‌های گسترده ادیسون برای شکست‌دادن مخالفان و اثبات ارجحیت اختراعش بی‌ثمر بود و نزدیک به پایان زندگی‌اش وی در نهایت به این حقیقت اعتراف کرد.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱٢:۳۸ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٧ مهر ۱۳٩٢
comment نظرات () لینک

+ چند نفر برتر کنکورهای سراسری تحت حمایت بنیاد ملی نخبگان قرار می گیرند؟

  معاون فرهنگی و امور نخبگان بنیاد ملی نخبگان سهم نفرات برتر کنکورهای سراسری ورود به دانشگاه ها از حمایت های بنیاد ملی نخبگان را تشریح کرد. دکتر سید حسن حسینی در گفتگو با روابط عمومی بنیاد ملی نخبگان، با بیان این مطلب گفت: آیین نامه احراز استعداد برتر و نخبگی به منظور تحقق بخشیدن به تاکید مقام معظم رهبری در استفاده صحیح و مناسب از ظرفیت های علمی نخبگان در راستای توسعه همه جانبه کشور تدوین و اجرا می شود و هدف آن منطقی کردن و تعریف شاخص های علمی،استانداردسازی معیارها و فرآیندهای شناسایی و معرفی نخبگان و استعدادهای برتر هر بخش است.

معاون فرهنگی و امور نخبگان بنیاد ملی نخبگان افزود: بر اساس اساسنامه بنیاد ملی نخبگان، نخبه به فرد برجسته و کارآمدی اطلاق می شود که اثرگذاری وی در تولید و گسترش علم،هنر ، فناوری ، فرهنگ سازی و مدیریت کشور محسوس باشد و هوش، خلاقیت، کارآفرینی و نبوغ فکری وی در راستای تولید و گسترش دانش و نوآوری، موجب سرعت بخشیدن به رشد و توسعه علمی و اعتلای جامعه انسانی کشور شود.

دکتر حسینی ادامه داد: همچنین «استعداد برتر » به فردی اطلاق می شود که به صورت بالقوه نخبه بوده ولی هنوز زمینه های لازم برای شناسایی کامل و یا بروز استعدادهای ویژه او فراهم نشده است.البته تعاریف فوق شامل استعدادهای برتر و نخبگان بخش های مختلف از قبیل علمی و فناوری، آموزشی، فرهنگی،اجتماعی، هنری و مدیریتی است. به گفته معاون فرهنگی و امور نخبگان بنیاد ملی نخبگان استعداد برتر و نخبگی یک فرآیند پویا است و می‌بایست تداوم شرایط در دوره های زمانی مشخص در احراز نخبگی معیار قرار گیرد.

وی درباره شرایط احراز استعدادهای برتر و نخبگی گفت: برگزیدگان از میان آزمون های سراسری یکی از گروه هایی هستند که می توانند تحت پوشش بنیاد ملی نخبگان قرار بگیرند. در این راستا برگزیدگان از میان رتبه های برتر آزمون های سراسری مقطع کارشناسی از میان 150 نفر اول برای رشته های ریاضی و فیزیک، 100 نفر اول برای رشته های علوم تجربی، 100 نفر اول برای رشته های علوم انسانی و 40 نفر اول برای رشته های هنر به عنوان استعداد برتر تحت پوشش بنیادملی نخبگان قرار می گیرند.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ٤:٠٩ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱ مهر ۱۳٩٢
comment نظرات () لینک

+ ماه مهر مبارک

توانا بود هرکه دانا بود

   همیشه تو مدرسه عادت داشتم همکلاسی هامو بشمرم تا ببینم کدوم پاراگراف برای خوندن به من میفته … یادش بخیر حس بعد از آخرین امتحان سال و شروع تابستون. یادش بخیراون روزهایی که هوا برفی و بارونی بود ناظم مدرسه میگف امروز صف نیست مستقیم برید سر کلاس ما هم کیف می کردیم. یادش بخیر که اوج احتراممون به یه درس این بود که دفتر صد برگ واسش انتخاب می کردیم مثل ریاضی و علوم

یادش بخیر تو دبستان سر کلاس وقتی گچ تموم میشد، خدا خدا میکردیم معلم به ما بگه بریم از دفتر گچ بیاریم … یادش بخیر که یکی از ترسناک ترین جملات دوران مدرسه برای من این بود که معلم بگه یه برگه از کیفتون بیارید بیرون !

 آغاز ماه مهربانی ماه آموزش و پرورش و زدودن گرد و غبار جهل و نادانی بر همه معلمان و دانش آموزان و دانشجویان ایران عزیز مبارک

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱٠:٢٢ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱ مهر ۱۳٩٢
comment نظرات () لینک