نخبگان ایران زمین


+ راه‌اندازی دفتر نخبگان برای جذب فارغ التحصیلان برجسته محیط زیست

  معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری از راه اندازی دفتر بنیاد ملی نخبگان برای جذب فارغ التحصیلان برجسته در سازمان محیط زیست خبر داد و گفت: اعتبارات صندوق نوآوری و شکوفایی برای سال آینده به 700 میلیارد تومان خواهد رسید که بخشی از آن برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان فعال در حوزه زیست محیطی هزینه می‌شود. دکتر سورنا ستاری در مراسم امضای تفاهم نامه با سازمان محیط زیست با تاکید بر اینکه بازار اقتصاد دانش بنیان و اقتصاد سبز مورد علاقه شرکت‌های دانش بنیان است، افزود: در بسیاری از شرکت‌های دانش بنیان در حوزه‌های زیست محیطی دستاوردهای قابل توجهی عرضه شده است ولی لازم است تا این محصولات به تایید سازمان محیط زیست برسد تا بتوانند از آنها بهره برداری کرد.

ستاری با اشاره به افزایش آلودگی‌های زیست محیطی در کشور، خاطر نشان کرد: معضلات زیست محیطی بازار مناسبی برای شرکت‌های دانش است تا بتوانند محصولات دانش بنیان خود را برای رفع این آلاینده‌ها کاربردی کنند ولی در این مسیر نیاز به حمایت‌های سازمان محیط زیست داریم.

رئیس بنیاد ملی نخبگان از راه اندازی دفتر بنیاد ملی نخبگان در سازمان محیط زیست خبر داد و یادآور شد: با راه اندازی این دفتر در سازمان محیط زیست می‌توانیم فارغ التحصیلان برجسته حوزه محیط زیست را شناسایی و جذب کنیم که در قالب این تفاهم نامه اقدام به راه اندازی این دفتر خواهد شد.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ٩:۱۳ ‎ق.ظ ; شنبه ۳٠ آذر ۱۳٩٢
comment نظرات () لینک

+ راه اندازی سامانه "سمات" ویژه طرح‌‌‌‌های کلان

 رئیس مرکز تحقیقات علمی کشور از راه اندازی رسمی سامانه سمات خبر داد و گفت: در این سامانه گزارشی از روند اجرای طرح های کلان مصوب ارائه خواهد شد. به گفته وی، سامانه سمات، سامانه ای است که در آن اطلاعات طرح‌های کلان ملی مصوب عتف و روند پیشرفت آن ارائه می شود.

محمد ابویی اردکانی رئیس مرکز تحقیقات علمی کشور با تاکید بر اینکه محتوای این سامانه باید از طریق دستگاه‌ها ارائه شود، توضیح داد: دستگاهها و نهادهایی که در اجرای طرح های کلان دخیل هستند باید ظرف سه ماه گزارش عملکرد خود را به این سامانه ارائه دهند.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ٩:٠٦ ‎ق.ظ ; شنبه ۳٠ آذر ۱۳٩٢
comment نظرات () لینک

+ پیشرفت های فناوری

  دانشمندان استرالیایی با رشد یک کلیه کوچک در یک ظرف آزمایشگاهی موفق به تولید اولین عضو پیچیده بدن انسان از سلولهای بنیادین شدند، پیشرفتی که می تواند به بهبود روند درمان بیماریهای کلیوی کمک کند. 

به گزارش خبرگزاری مهر، گفته شده است که پیشرفت دانشمندان استرالیایی یک گام هیجان انگیز در عرصه مهندسی زیستی است که می تواند هزاران نفری را که در اثر نارسایی کلیه جان خود را از دست می دهند، نجات دهد. ملیسا لیتل از موسسه علوم زیستی ملکولی در دانشگاه کوئینزلند اظهار داشت این گروه تحقیقاتی یک پروتکل طراحی کرده اند که موجب می شود سلولهای بنیادین، خود را در ظرف آزمایشگاه به یک کلیه کوچک تبدیل کنند. وی افزود: در طول این مرحله تبدیل، انواع مختلف سلولها خود را نسبت به دیگران تغییر می دهند تا ساختارهای پیچیده ای را ایجاد کنند که داخل یک عضو وجود دارد. لیتل گفت: این حقیقت که سلولهای بنیادین می توانند خود را به چنین شکلی تغییر دهند، می تواند نشانه خوبی برای آینده مهندسی زیستی باشد تا از این طریق بتوان اعضا و بافتهای سالم را جایگزین اعضا و بافتهای آسیب دیده و بیمار کرد. این روش می تواند ابزار قدرتمندی برای شناسایی داروهایی باشد که برای کلیه مضر هستند. این محقق استرالیایی اضافه کرد: کبد، قلب و کلیه از آن دسته اعضای بدن هستند که توسط داروها صدمه می بینند. اگر پیش از مصرف دریابیم که کدام داروها برای کلیه سمی است، نیم میلیارد دلار صرفه جویی کرده ایم. تنها یک نفر از هر چهار بیمار عضو پیوندی دریافت می کند و دیالیز نیز یک درمان محدود و مستمر به شمار می رود.

آیان واکر وزیر علوم کوئینزلند گفت: کار این گروه تحقیقاتی یک نقطه عطف مهم در ساخت درمانهای اصلاح شده برای بیماریهای مزمن کلیه است و به افرادی که در این شرایط هستند اطمینان می دهد که می توانند زندگی راحتی داشته باشند.

نتایج این تحقیقات در مجله علمی زیست شناسی سلولی نیچر منتشر شده است.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ٩:٠٢ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢٦ آذر ۱۳٩٢
comment نظرات () لینک

+ ششمین جشنواره بین المللی نوآوری و شکوفایی

فراخوان و ثبت نام ششمین جشنواره نوآوری و شکوفایی فجر انقلاب اسلامی با رویکرد تجاری سازی آغاز شد. برای اطلاعات بیشتر به وبگاه بنیاد ملی نخبگان به آدرس http://bmn.ir مراجعه شود.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۸:٤٥ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢٥ آذر ۱۳٩٢
comment نظرات () لینک

+ اندکی تامل!!

وقتی قهرمان جهان شدم آنگاه فهمیدم که باید بیشتر خم شوم تا مدال قهرمانی را بر گردم بیاویزند.

جهان پهلوان تختی (روحش شاد)

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۸:٤٢ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢٥ آذر ۱۳٩٢
comment نظرات () لینک

+ پیام تبریک رئیس جمهور به مناسبت موفقیت دانشمندان فضایی کشور

رئیس جمهور در پیامی موفقیت دانشمندان فضایی کشور برای پرتاب دومین میمون فضانورد با نام فرگام به فضا و بازیابی سالم آن را تبریک گفت. 

متن پیام دکتر حسن روحانی به شرح ذیل است:

"بسم الله الرحمن الرحیم

با عنایت الهی و تلاش های دانشمندان فضایی کشور در اولین روز از هفته پژوهش، کاوشگر پژوهش حامل دومین میمون فضانورد با نام فرگام برای نخستین بار توسط حامل سوخت مایع با موفقیت به فضا اعزام و در کمال صحت و سلامتی بازیابی شد.

این موفقیت بزرگ را خدمت مقام معظم رهبری و ملت شریف و سرافراز ایران تبریک عرض می‌کنم. توفیق روز افزون دانشمندان و پژوهشگران کشور را از خداوند منان خواستارم.

حسن روحانی
رئیس جمهوری اسلامی ایران"

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱٠:۱٥ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢٤ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ تعیین نام ۳۰ شرکت دانش‌بنیان برای استفاده از تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی

  سرپرست امور شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به عملکرد سامانه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان اظهار داشت: تاکنون حدود 1100 شرکت در این سامانه ثبت‌نام کردند و نیمی از اطلاعات تکمیل شده است.

وی افزود: 300 شرکت در فرایند ارزیابی قرار گرفتند و نام 30 شرکت نیز برای مورد حمایت قرار گرفتن از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی ارسال شده است. دکتر صاحب‌کار گفت: در هفته‌های آینده فهرست شرکت‌های دیگر برای قرار گیری در صندوق نوآوری و شکوفایی اعلام می‌شود.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱٠:۱۱ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢٤ آذر ۱۳٩٢
comment نظرات () لینک

+ دولت اعطای تسهیلات ارزی به شرکتهای دانش‌بنیان را تصویب کرد.

  با موافقت دولت و در راستای حمایت از تولید و سرمایه و کار ایرانی، معادل3 میلیارد و پانصد میلیون دلار در قالب تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی بخش غیردولتی و شرکتهای دانش‌بنیان اعطاء می شود.  

 هیئت وزیران بنا به پیشنهاد وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی و با هماهنگی معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس سازمان ملی استاندارد ایران و به استناد تبصره(2) بند(8) قانون بودجه سال 1392 کل کشور، آیین نامه اجرایی بند یاد شده را تصویب کرد. بر این اساس، واحدهای تولیدی غیردولتی صنعتی، معدنی، دام و طیور، دامپزشکی، صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی و شرکت های دانش بنیان دارای مجوز رسمی از مراجع ذی ربط و پروانه بهره برداری از وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی و علوم، تحقیقات و فناوری و یا دارای جواز تاسیس در مرحله تولید آزمایشی می توانند از تسهیلات این آیین نامه استفاده کنند. همچنین بانک های صنعت، معدن، کشاورزی و توسعه صادرات ایران در صورت توافق واحد تولیدی می توانند ارز تخصیصی به واحد تولیدی را به اشخاص حقیقی یا حقوقی دارای وکالت از واحد تولیدی با تایید دستگاه اجرایی از محل تسهیلات این آیین نامه پرداخت کنند. بر اساس این مصوبه، واحدهای تولیدی که در راستای بازسازی و نوسازی تجهیزات با هدف کاهش مصرف انرژی، تولید کیفی و مبتنی بر فناوری های نوین، توسعه واحدهای تحقیق و توسعه و ایجاد آزمایشگاه ها با هدف ارتقای کیفی فعالیت می کنند، با تاییدیه سازمان ملی استاندارد ایران در اولویت استفاده از تسهیلات این آیین نامه قرار دارند.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱٠:٠٦ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢٤ آذر ۱۳٩٢
comment نظرات () لینک

+ تصویری باورنکردنی از زباله های فضایی در مدار زمین

  براساس اعلام ناسا زباله های فضایی که دربرگیرنده موشکهای و ماهواره های متروک است و در مدار زمین وجود دارند به زودی ترک کردن زمین را برای کاوشگرها و فضاپیماها دشوار می کند.
نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ٩:۱٤ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢٤ آذر ۱۳٩٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ صدور ضمانت‌نامه بانکی برای شرکت های دانش بنیان

  مدیرعامل صندوق توسعه فناوری‌های نوین از لیزینگ کالاهای دانش بنیانی که به مرحله تجاری سازی رسیده‌اند خبر داد و گفت: علاوه بر این بر اساس میزان ریسک شرکت‌های دانش بنیان برای آنها ضمانت نامه‌های بانکی صادر خواهد شد. سید روح الله امینی با اشاره به خدمات لیزینگ این صندوق برای حمایت‌های تجاری سازی این صندوق از کالاهای دانش بنیان افزود: شرکت‌هایی که محصولات دانش بنیان آماده فروش دارند به صورت نقدی خریداری می‌شود. مدیر عامل صندوق توسعه فناوری‌های نوین ادامه داد: فناوری‌های خریداری شده به صورت اقساط به مصرف کنندگان عرضه خواهد شد. وی با اشاره به مزایای این اقدام اظهار داشت: این امر موجب می‌شود که از یک سو برای شرکت‌های دانش بنیان نقدینگی برای توسعه فناوری‌ها ایجاد شود و از سوی دیگر برای مصرف کننده جذابیت خرید ایجاد خواهد شد.

امینی با اشاره به شرایط لیزینگ کالاهای دانش بنیان خاطر نشان کرد: فروشنده و خریدار فناوری و کالای دانش بنیان پس از توافق، توافق نامه خود را در اختیار صندوق توسعه فناوری‌های نوین ارائه می‌دهند و متعاقب آن صندوق اقدامات لازم را برای خریداری و واگذاری آن انجام خواهد داد. وی همچنین از صدور ضمانت نامه برای شرکت‌های دانش بنیان خبر داد و در این باره توضیح داد: شرکت‌های دانش بنیان قادر به دریافت ضمانت‌ نامه بانکی به دلیل دریافت وثیقه‌های سنگین از سوی بانک‌ها نیستند از این رو اقداماتی را در این زمینه اجرایی کردیم. امینی افزود: در این راستا با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اقدام به صدور ضمانت‌ نامه‌های بانکی برای شرکت‌های متقاضی کردیم. مدیر عامل صندوق توسعه فناوری‌های نوین،  "دانش بنیان" بودن را از شرایط اعطای ضمانت نامه‌ها ذکر کرد و یادآور شد: شرکت‌های دانش بنیان متقاضی پس از انجام ارزیابی‌های تخصصی و تایید آنها در 3 سطح ریسک کم، ریسک متوسط و ریسک زیاد ضمانت نامه صادر می‌شود.

امینی به میزان این ضمانت‌ها اشاره کرد و گفت: برای شرکت‌های دانش بنیان با ریسک کم به میزان 10 درصد آورده نقدی نزد بانک‌ها ضمانت نامه صادر می‌شود و این میزان برای شرکت‌های دانش بنیان با ریسک متوسط 15 درصد آورده نقدی و برای شرکت‌های دانش بنیان با ریسک زیاد 20 درصد آورده نقدی خواهد بود.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۸:٥٥ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢٤ آذر ۱۳٩٢
comment نظرات () لینک

+ معافیت مالیاتی و بیمه برای صدور کالاهای دانش بنیان

  معاون پژوهش و فناوری معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به حمایت های این معاونت از تولید کالاهای دانش بنیان گفت: در صورتی که شرکت های دانش بنیان بتوانند در زمینه مدیریت فناوری موفقیت هایی کسب کنند برای شرکت در نمایشگاههای بین المللی از حمایت های معاونت علمی برخوردار خواهند شد.  

دکتر علی وطنی در کنفرانس بین المللی مدیریت فناوری با بیان اینکه در کنفرانس های بین المللی تبادل اطلاعات صورت می گیرد، افزود: اعطای جایزه مدیریت فناوری به شرکت های فناور اقدام موثری در جهت شناسایی مراکز فناور و شرکت های دانش بنیانی که اقدام به نهادینه کردن مدیریت فناوری در فعالیت های خود شدند، است. معاون پژوهش و فناوری معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به حمایت های معاونت علمی از شرکت های فناور که مدیریت فناوری را محور فعالیت های خود کردند، اظهار داشت: در صورتی که این شرکت ها بخواهند کالاهای دانش بنیان خود را صادر کنند علاوه بر معافیت مالیاتی و گمرک مشمول بیمه نیز خواهند شد.

وی همچنین حمایت از این شرکت ها برای حضور در نمایشگاههای بین المللی را از دیگر حمایت های معاونت علمی نام برد و یادآور شد: در صورتی که این شرکت ها بخواهند در نمایشگاههای بین المللی محصولات خود را عرضه کنند بخشی از هزینه های شرکت در این نمایشگاه از سوی معاونت علمی پرداخت می شود. وطنی با تاکید بر اینکه محور حمایت های معاونت علمی از کالاهای دانش بنیان میزان ارزآوری آنها برای کشور است، خاطرنشان کرد: در سه هفته گذشته نمایشگاهی در کشور چین برگزار شد که در آن ستاد توسعه گیاهان دارویی قرارداد تجاری با مبلغ 100 میلیون دلار امضا کرد.

وی با تاکید بر اینکه این قرارداد در راستای تجاری سازی دستاوردهای شرکت های دانش بنیان در حوزه گیاهان دارویی بوده است، خاطرنشان کرد: معاونت علمی از این نوع شرکت ها حمایت های ویژه ای خواهد داشت. معاون پژوهش و فناوری معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور تامین تجهیزات آزمایشگاهی را از دیگر حمایت های معاونت علمی از تامین تجهیزات آزمایشگاهی مراکز پژوهشی و دانشگاهها را از دیگر حمایت های این معاونت نام برد و یادآور شد در صورتی که دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی نیاز به تجهیزات آزمایشگاهی و مواد اولیه داشته باشند از طریق این معاونت تامین خواهد شد به گونه ای که در سال جاری حدود 40 میلیارد تومان تجهیزات و مواد آزمایشگاهی تولید شده از سوی شرکت های داخلی در اختیار دانشگاهها قرار گرفت .

منبع: خبرگزاری مهر

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ٩:٤۳ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٢٠ آذر ۱۳٩٢
comment نظرات () لینک

+ توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان، اولویت دهه چهارم انقلاب است.

 مشاور عالی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در دهه چهارم انقلاب باید بر روی تجاری‌سازی علم و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان تمرکز کنیم. دکتر جعفر توفیقی در گفت‌وگو با خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) با بیان اینکه بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه، تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان باید به 20 هزار واحد افزایش یابد، تصریح کرد: این در حالی است که در حال حاضر ما دارای حدود سه هزار و 300 شرکت دانش‌بنیان هستیم و دستیابی به این رقم و اهداف موجود یک چالش جدی است. وی افزود: از سوی دیگر توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان منجر به توسعه تجاری‌سازی دستاوردهای علمی و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان، توسعه فناوری، اشتغال فارغ‌التحصیلان و توسعه کارآفرینی می‌شود که این موضوع یک فرصت تلقی می‌شود.

وی، بار دیگر با تاکید بر ضرورت تحقق بخشیدن به قانون برنامه پنجم توسعه در بحث شرکت‌های دانش‌بنیان، گفت: مقام معظم رهبری نیز بارها بر بحث شرکت‌های دانش‌بنیان و تجاری‌سازی تاکید کرده‌اند و به اعتقاد بنده در دهه چهارم انقلاب باید ظرفیت‌های موجود را بر روی این حوزه متمرکز کنیم.  

توفیقی اضافه کرد: در واقع باید در این دهه به بحث پارک‌های علم و فناوری، مراکز رشد و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان بیشتر تمرکز کنیم چرا که از این مسیر هم راه تجاری‌سازی باز می‌شود و هم اینکه بحث اقتصاد دانش‌بنیان تحقق می‌یابد و مساله اشتغال نیز تا حد زیادی رفع می‌شود.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۳:٠۱ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٩ آذر ۱۳٩٢
comment نظرات () لینک

+ رویکرد جدید بنیاد ملی نخبگان در ارزیابی اختراعات

رییس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به برخی سوءاستفاده ها و وقوع تخلفات در حوزه اختراعات برای حضور در جمع مشمولان بنیاد ملی نخبگان جهت دریافت تسهیلات حمایتی گفت: برای جلوگیری از این وقوع چنین رویدادهای تلخ و حفظ مالکیت معنوی اخترعات برای صاحبان آنها، بررسی و ارزیابی تمامی اختراعات در بنیاد ملی نخبگان صرفا از طریق جشنواره های منطقه‌یی و ملی اختراعات به صورت حضوری انجام می شود و دیگر هیچ ارزیابی به صورت غیر حضوری و از طریق سامانه ارزیابی اختراعات در بنیاد انجام نمی شود. آقای دکتر ستاری خاطرنشان کرد: در این راستا بر اساس مصوبه اخیر بنیاد ملی نخبگان و اصلاح آیین نامه حمایت از مخترعان، میزان حداقل مشارکت مخترع برای دریافت تسهیلات به 45 درصد افزایش یافت که از سال 93 اجرا می شود. البته در ارزیابی اختراعات حضور تمامی مخترعان مشارکت کننده در طرح الزامی است.

 به گفته وی از این پس در راستای استفاده از پتانسیل مجموعه های تحت مدیریت بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ارزیابی‌های اختراعات از پتانسیل ستادهای فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری استفاده خواهد شد.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ٢:٥٦ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٩ آذر ۱۳٩٢
comment نظرات () لینک

+ چاپگرهای سه بعدی انقلابی در تکنولوژی

   چاپگرهای سه‌بعدی خیلی علمی تخیلی به نظر می‌رسند، تکنولوژی‌ای که قادر است فقط با چند دستورالعمل کامپیوتری هر نوع شی قابل تصوری را خلق کند، حتی اعضای بدن انسان را. دیدن چنین صحنه‌هایی فیلم‌های علمی تخیلی را به یاد می‌آورد.
اما چاپگرهای سه بعدی برخلاف فیلم‌های علمی تخیلی، واقعی هستند و شور و هیجان متفاوتی را ایجاد می‌کنند. یک پرینتر سه‌بعدی از تصاویر رایانه‌ای برای ساخت – یا چاپ- اشیای سه بعدی استفاده می‌کند. افراد می‌توانند همه چیز از اسباب بازی و جواهر گرفته تا غذا و اعضای بدن انسان و حتی اسلحه – اینکه قابلیت استفاده داشته باشند مورد تردید است- را بسازند. چاپ سه بعدی از سال 1983 هنگامی که چالز‌هال، استریو لیتوگرافی (stereolithography) را، پروسه‌ای که اشیا را لایه لایه می‌سازد، ابداع کرد، مطرح بوده است. این تکنولوژی توسط صنایع به کار گرفته ‌شد تا با سرعت نمونه‌های آزمایشی، قطعات نایاب و طرح‌های خاص را بسازند. کسب‌و‌‌کارهای متفاوت قادر بودند از طریق ساخت مدل‌های مورد نظر خود به جای دادن سفارش ساخت به دیگران پول خود را ذخیره کنند، مهم نبود که چقدر ساختن آنها پیچیده باشد. در سال‌های اخیر چاپگرهای سه‌بعدی خانگی ظاهر شدند. کار با آنها راحت است، ارزان‌ترند و از مواد غیرسمی استفاده می‌کنند. این پدیده جدید می‌تواند یک کارخانه خانگی را در دسترس هر مصرف‌کننده‌ای قرار دهد. این چاپگرهای سه بعدی نظر بسیاری را به خود جلب کرده است، رییس‌جمهور اوباما در یکی از خطابه‌هایش گفت که «این تکنولوژی، پتانسیل این را دارد که تقریبا در ساخت همه چیز انقلابی به پا کند.»

از چاپگرهای سه بعدی حتی در ساخت کلیه انسان هم استفاده شده است. آنتونی آتالا جراح موسسه «Regenerative Medicine» در کنفرانس TED سال 2011 از یک کلیه چاپ شده رونمایی کرد. این چاپگر سه بعدی از سلول‌های زنده استفاده کرده بود. متخصصان این حوزه آینده روشنی برای این چاپگرها پیش‌بینی می‌کنند. فروش این چاپگرها در سال 2013 بیش از دو برابر فروش دیگر چاپگرهای حرفه‌ای بوده است. کندال وایت هوس «Kendall Whitehouse» محقق تکنولوژی و رسانه در Wharton می‌گوید: چاپگرهای سه بعدی شور و هیجان «زیادی در خصوص نیروی بالقوه‌اش برای جذب در بازار مصرف‌کننده به وجود آورده است، اما به همان میزان هم اغراق درباره آن وجود دارد. وی می‌گوید: این شور و هیجان شاید از واقعیت پیشی بگیرد، حداقل در کوتاه مدت.» اما متخصصان این صنعت آینده‌ای را پیش‌بینی می‌کنند که در آن مصرف‌کننده خرید خود را به صورت آنلاین انجام می‌دهد و فروشنده طرح دیجیتالی محصول خواسته شده را برای خریدار می‌فرستد تا وی آن را در خانه چاپ کند.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱۱:٢۸ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳٩٢
comment نظرات () لینک

+ معرفی برترین برندهای جهان در سال 2013

  شرکت اپل به سلطه ۱۳ ساله شرکت کوکاکولا در میان برترین برند‌های جهان پایان داده و در لیست ارزشمند‌ترین برند‌های جهانی رتبه اول را به دست آورده‌است. براساس گزارش CNN، به نظر می‌رسد رقابت میان اپل و گوگل در این زمینه برای هردو مفید بوده‌است زیرا شرکت گوگل نیز با جهشی ناگهانی کوکاکولا را پشت‌سر گذاشته و در لیست برترین برند‌های جهانی رتبه دوم را به دست آورده و پس از اپل قرار گرفته‌است. همچنین به نظر می‌آید لیست امسال برترین برند‌های جهان رنگ و بویی فناورانه به خود گرفته‌است زیرا شرکت‌هایی از قبیل IBM، مایکروسافت،‌سامسونگ و اینتل امسال در میان 10 برند برتر جهان قرار گرفته‌اند. مدیر شرکت Interbrand که انتشار این لیست سالانه را به عهده دارد، می‌گوید هر بار یک شرکت نه تنها با استفاده از محصولاتش، بلکه به واسطه ویژگی‌ها و اصولش زندگی انسان‌ها را متحول می‌کند، از این رو است که امسال پس از 13 سال سلطه کوکاکولا،‌اپل به عنوان برترین برند جهان انتخاب شده‌است.

 Interbrand که به شرکت‌های مختلف جهان درباره چهره عمومی آنها مشاوره می‌دهد، لیست برترین‌های خود را بر اساس عملکرد مالی شرکت‌ها،‌نقش برند شرکت‌ها در اثرگذاری روی مشتریان، و میزان امنیت درآمدزایی برترین محصولات آن برند منتشر می‌کند. براساس گزارش این شرکت،‌ برند اپل ارزشی برابر 98.3 میلیارد دلار داشته و نسبت به سال 2012 افزایشی 28 درصدی داشته‌است. میزان افزایش ارزش برند کوکاکولا تنها دو درصد بوده و ارزش برند این شرکت اکنون به 79.2 میلیارد دلار رسیده است. بیشترین بخش افزایش ارزش برند اپل مدیون افزایش حضور این شرکت و محصولاتش در چین است،‌ جایی که آی‌فون و دیگر محصولات اپل از محبوبیت بالایی برخوردار هستند. اپل و گوگل تنها دو شرکت در میان شرکت‌هایی هستند که برند آنها به سرعت رو به رشد است، فیس‌بوک به عنوان تنها شبکه اجتماعی حاضر در این لیست با رشد 43 درصدی در رتبه 52 قرار گرفته‌است و آمازون نیز با رشدی 27 درصدی به رتبه 19 رسیده است. سال گذشته رتبه گوگل چهارم بود و کوکاکولا نیز از رتبه اول سال گذشته به رتبه سوم رسیده‌است. براساس گزارش شرکت Interbrand ارزش کلی برند شرکت‌های تکنولوژیکی حاضر در این لیست در حدود 443 میلیارد دلار است. سال گذشته شرکت اپل با برتری بر مایکروسافت به عنوان ارزشمند‌ترین شرکت عام انتخاب شد،‌با این وجود ارزش سهام این شرکت از سال گذشته تا کنون کاهش یافته است. برتری شرکت سامسونگ در تولید اسمارت‌فون انتقادات بسیاری را برانگیخته که اپل را به خاطر کمبود نوآوری در تولید محصولات جدید زیر سوال می‌برند،‌اما آغاز فروش آی‌فون‌های جدید این شرکت،‌آی‌فون 5S و 5C که با استقبال باورنکردنی مواجه شد و اپل توانست طی چند روز اول 9 میلیون دستگاه آی‌فون را به فروش برساند، آبی بر آتش انتقادات بود. براساس گزارش سال 2013 این شرکت 10 برند برتر جهان به ترتیب شرکت‌های اپل،‌ گوگل، کوکاکولا، IBM، مایکروسافت، جنرال الکتریک،‌ مک‌دونالد،‌سامسونگ،‌ اینتل، و تویوتا هستند. برند‌های بنز،‌بی‌ام‌و، سیسکو، دیزنی، HP، ژیلت،‌لوئی‌ویتون، اوراکل، آمازون و هوندا رتبه‌های 11 تا بیستم برند‌های ارزشمند جهان را به خود اختصاص داده‌اند. از دیگر شرکت های مشهور اینترنتی و فناوری که نام آنها در این لیست دیده می‌شود می‌توان به eBay با رتبه 28،‌ فیس‌بوک با رتبه 52، نوکیا با رتبه 57 ، دل با رتبه 61 و نینتندو با رتبه 67 اشاره کرد. همچنین در میان برند شرکت‌های خودروسازی فولکس رتبه 34، فورد رتبه 42، هیوندا رتبه 43، آئودی رتبه 51،‌ پورشه رتبه 64، نیسان رتبه 65، کیا رتبه 83، شورلت رتبه 89، و فراری رتبه 98 را به دست آورده‌اند.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱٠:۱٦ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳٩٢
comment نظرات () لینک

+ نخبگان ایران زمین

   به بهانه 3 دسامبر روز جهانی معلولین بر خود لازم می دانم ضمن تبریک این روز به همه معلولین جهان به معرفی یک نخبه معلول ایرانی بپردازم که متاسفانه از بین ما رفت.

جوانی که با همه درد ها و مشکلات جسمانی تا آخرین لحظات زندگی خود دست از کسب علم و دانش برنداشت و مدال های افتخار را یکی پس از دیگری به گردن آویخت.
محمد شیرعلی شهرضا که از دانشجویان ممتاز دانشگاه صنعتی شریف و متولد سال 1365 بود دانشجوی نابغه دانشکده علوم ریاضی دانشگاه صنعتی شریف که دانشجوی نمونه کشوری سال 86، دارنده رتبه اول جشنواره جوان خوارزمی در سال 85 و پژوهشگر ممتاز انجمن رمز ایران بود. در طول دوره کارشناسی خود موفق به ارایه 80 مقاله علمی در کنفرانس‌های بین‌المللی شد و 13 مقاله چاپ شده در مجلات معتبر علمی پژوهشی داشت و یک اختراع ثبت شده نیز از خود به جا گذاشت.
او در سال 1385 به عنوان پژوهشگر جوان ممتاز انجمن رمز ایران در مقطع کارشناسی برگزیده شد و در دومین کنفرانس بین‌المللی ایکتا 2006 (ICTTA 2006) به عنوان جوان‌ترین محقق انتخاب شد و همچنین در یازهمین کنفرانس بین‌المللی انجمن کامپیوتر ایران (CSICC2006) به عنوان جوان‌ترین محقق برگزیده شد. این دانشجوی فقید یک کتاب به عنوان «آموزش الگوریتم‌ها» تألیف کرد و همچنین 2 بخش برای دایره المعارف Encyclopedia of Mobile Computing &commerce و کتاب Handbook of on secure Multimedia Distribution را نوشته است.
زمینه‌های تحقیقاتی مورد علاقه وی نهان‌نگاری اطلاعات، برنامه‌نویسی تلفن همراه و سیستم‌های تفکیک کاربران انسانی از ماشین بود. محمد شیر علی شهرضا تحت پوشش بنیاد ملی نخبگان بوده است.
ایشان با ایمان و اعتماد به نفسی که داشت لحظه ای خود را اسیر درد و رنجی نکرد که تمام عمر گریبانگیرش بود. اگر چنین کرده بود قطعا از این عمر کوتاه اما پرثمر وی نشانی بر جای نمانده بود.
وی مرداد 87 در سکوت رسانه ها بر اثر ناراحتی ستون فقرات درگذشت. یادش گرامی و روحش شاد .

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ٦:۱٩ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳٩٢
comment نظرات () لینک

+ تحویل سفارشات اینترنتی مشتریان با هواپیمای بدون سرنشین

  مدیرعامل شرکت آمازون اعلام کرد که شرکت وی قصد دارد در آینده با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین بسته های سفارشی مشتریان را ظرف 30 دقیقه تحویل دهد. پروژه بلند پروازانه این شرکت بزرگ خرده فروشی برای تحویل اجناس خریداری شده توسط هواپیماهای بدون سرنشین هنوز هم نیازمند آزمایشهای امنیتی و تأیید فدرال است اما "جف بزوس" مدیرعامل شرکت آمازون برآورد کرده است که این پروژه ظرف چهار تا پنج سال آینده اجرایی می شود. یک ویدئوی معرفی که روی وب سایت این شرکت پست شده نشان دهنده دستگاههای رباتیک کوچکی است که بسته های زرد رنگ را از مراکز اجرایی آمازون تحویل گرفته و آنها را به هوا می برند تا ظرف 30 دقیقه پس از خرید از سایت آمازون به مشتریان تحویل دهند.
بزوس گفت: این ایده شبیه فیلمهای علمی تخیلی است اما واقعیت دارد. ما می توانیم تحویل 30 دقیقه ای داشته باشیم و سفارشات را تا 2.3 کیلوگرم که 86 درصد اقلام آمازون بوده را تحویل خواهیم داد. این هواپیماهای کوچک بدون سرنشین دارای موتورهای الکتریک هستند و می توانند شعاع 16 کیلومتری را از مراکز اجرایی آمازون طی کنند که این میزان بخش قابل توجهی از فضاهای شهری را در بر می گیرد. این هواپیماها با استفاده از جی پی اس آدرس مشتریان را پیدا کرده و به طور خودکار بسته را به آنها تحویل می دهند.

براساس اظهارات مدیرعامل آمازون این روش بسیار دوستدار محیط زیست و سبز بوده و بهتر از رانندگی کامیون و وسایل نقلیه دیگر است. آمازون اعلام کرده است که به محض اعمال قوانین لازم، هواپیماهای بدون سرنشین وارد عملیات تجاری می شوند، در حال حاضر سازمان فدرال هوایی آمریکا روی قوانین وسایل نقلیه پرواز بدون سرنشین کار می کند و به نظر می رسد که این قوانین تا سال 2015 ارائه شوند. جف بزوس یادآور شد که بخشی از انگیزه این پروژه اطمینان حاصل کردن از این مسئله مهم بوده است که آمازون آخرین فناوریهای صنعت خرده فروشی را در دست دارد.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱:٥۳ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳٩٢
comment نظرات () لینک

+ کنگره پیشگامان پیشرفت

رئیس بنیاد نخبگان فارس گفت: چهارمین کنگره پیشگامان پیشرفت، در روزهای 14 و 15 آذرماه در شیراز برگزار می‌شود. به گزارش خبرنگار علمی ایسنا منطقه فارس، دکتر علی خلفی‌نژاد با اعلام این خبر افزود: در این کنگره 500 شرکت کننده از دانشگاه‌های فارس و 500 شرکت کننده از دانشگاه‌های کشور حضور خواهند داشت. وی تعداد مقالات و وبلاگ‌های ارائه شده در این کنگره را بیش از یک هزار مورد اعلام و اضافه کرد: 916 مقاله و دیدگاه، 43 شبکه اجتماعی و وبلاگ و 51 اثر تصویری در این دوره شرکت خواهند داشت. خلفی‌نژاد خاطرنشان کرد: در این دوره هیات داوران در هر یک از چهارمحور کنگره، دو برگزیده را معرفی خواهند کرد و علاوه بر آن در هر بخش یک برگزیده بر اساس نظرات مخاطبان انتخاب می‌شود. وی با یادآوری اینکه سه دوره قبلی این کنگره در تهران برگزار شده بود، تصریح کرد: این اولین دوره‌ای است که کنگره پیشگامان پیشرفت خارج از تهران برگزار می‌شود. خلفی‌نژاد با بیان اینکه تعداد متقاضیان شرکت در این دوره بیش از یک هزار و 600 نفر بوده است، گفت: در این کنگره نشست‌های تخصصی طی روزهای 14 و 15 آذرماه در دو نوبت صبح و بعدازظهر بشکل موازی و همزمان برگزار می‌شود.

http://kpip.ir/site

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱:۳٤ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳٩٢
comment نظرات () لینک

+ افشای جنبه‌های جدیدی از چهره جهان در یافته‌های محقق ایرانی

   محقق ایرانی دانشگاه جنوب دانمارک با همکاری محققان دیگر موفق به ایجاد شیوه جدیدی شده‌اند که جست‌وجو برای فیزیک نوین در جهان را ساده‌تر می‌کند. به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، تصور می‌شود که احتمالا جهان به شکل کاملا متفاوتی از پیش‌بینی‌های کنونی نظریه‌ها و مدلهای فیزیک ساخته شده باشد؛ از این رو به بررسی آن بخشهای طبیعت نیاز است که مدلهای کنونی قادر به توضیح آنها نیست. این حوزه با عنوان «فیزیک نوین» شناخته شده که درک انسان از جهان را وارونه کرده است. دکتر «متین مجزا» از مرکز کیهان‌شناسی و پدیدارشناسی فیزیک ذرات دانشگاه جنوب دانمارک با همکاری دانشمندانی از دانشگاه استنفورد آمریکا و دانشگاه چونگ‌کینگ چین با شیوه‌ای موسوم به «روش تنظیم مقیاسی» توانسته‌اند برخی از شکافهای بسیار مهم موجود در نظریات، مدلها و شبیه‌سازیهای امروزی را پر کنند که پایه کل فیزیک ذرات امروزی هستند. دکتر مجزا اظهار کرد: فیزیک نوین درباره جست‌وجو برای پدیده‌های ناشناخته فیزیک است که در تصور فعلی جهان قابل درک نیست. با این روش ما می‌توانیم بیشتر تردیدها را در نظریه‌ها و مدلهای امروزی از بین ببریم.  

بسیاری از نظریه‌ها و مدلها در فیزیک از این مشکل برخوردارند که در کنار پیش‌بینی‌های آنها، پارامترهایی ارائه می‌شود که دانشمندان چگونگی تنظیم آنها را نمی‌شناسند.  

مجزا در توضیح این مشکلات گفت: فیزیکدانان نمی‌دانند چه ارزشی باید برای این پارامترها در نظر بگیرند. برای مثال وقتی ما مدل استاندارد را مطالعه می کنیم و این پارامترهای ناشناخته را می‌بینیم، نمی‌دانیم آیا باید آنها را به عنوان شرایط پشتیبان یا ضد مدل استاندارد تعبیر کنیم. این باعث مشکل شدن مطالعه دقیق مدل استاندارد برای بررسی ارزش آن شده است. با رویکرد جدید، اکنون محققان می‌توانند بطور کامل مدل‌های خود را از پارامترهای ناشناخته پاک کرده و ارزیابی بهتری از ارزش نظریات و مدلها ارائه کنند.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱:۳۱ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳٩٢
comment نظرات () لینک

+ گزارش 100 روزه وضعیت علمی، فناوری و نوآوری کشور منتشر شد.

الف- شرایط و مشکلات کشور در این حوزه:

 • عدم اجرای کامل قانون حمایت از شرکتها و موسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوریها و اختراعات که در سال 1389 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده بود.
 • فعال نشدن صندوق نوآوری و شکوفایی جهت حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان
 • عدم تامین سرمایه صندوق نوآوری و شکوفایی (سه هزار میلیارد تومان)
 • ناهماهنگی بین دستگاههای سیاستگذار در حوزه علم، فناوری و نوآوری (به ویژه معاونت علمی و فناوری، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و شورای عالی عتف)
 • عدم تشکیل سازمان ملی مالکیت صنعتی در قوه مجریه (مبتنی بر نقشه جامع علمی کشور) و مشکلات سیاستگذاری و اجرایی در فرایندهای ثبت و  حفاظت، بهره‌برداری و ترویج مالکیت صنعتی
 • عدم اختصاص کافی بازارهای دولت (به ویژه وزارتخانه‌های عملیاتی و تولیدی) به محصولات فناورانه و دانش‌بنیان
 • کاهش مداوم نسبت بودجه‌های علم و فناوری به کل بودجه عمومی دولت در سال‌های اخیر
 • نگاه تک بعدی حمایتی و تسهیلات محور به نخبگان و استعدادهای برتر
 • مشخص نبودن تکالیف متقابل نخبگان و کشور
 • عدم اجرایی کردن سند ملی نخبگان
 • عدم ارتباط مناسب با نخبگان ایرانی خارج از کشور

ب- اقدامات عملی در زمان 100 روز گذشته

 • تشکیل کمیته کاری مشترک بین معاونت علمی و فناوری رییس جمهور و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به منظور همگرایی و هماهنگی بیشتر فعالیتها
 • راه اندازی فرایند ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکتها و موسسات دانش بنیان و تشکیل جلسات کارگروه ارزیابی شرکتها
 • انتخاب افراد حقیقی عضو هیات امنای صندوق نوآوری و شکوفایی
 • برنامه ریزی برای برگزاری جلسه هیات امنای صندوق نوآوری و شکوفایی و راه‌اندازی هر چه سریعتر فعالیتهای صندوق و پیگیری دریافت منابع مالی صندوق در بودجه سال 1392
 • پیگیری تجدید ساختار سازمانی معاونت متناسب با فعالیتهای آتی معاونت
 • راه اندازی «ستاد توسعه فناوری  انرژی های فسیلی»  و «ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیست»
 • انعقاد قراردادهای جدید در حوزه طرحهای کلان فناوری- 10 طرح جدید
 • آغاز ایجاد «پارک فناوری سلامت» در کنار اراضی پارک فناوری پردیس
 • انعقاد تفاهم نامه همکاری مشترک با دانشگاه آزاد اسلامی برای توسعه شرکتهای دانش بنیان در این دانشگاه
 • انتخاب شرکتهای برتر دانش بنیان از طریق برگزاری نمایشگاه ملی «علم تا عمل» با مشارکت همه استانهای کشور – آبان 92

در حوزه بنیاد ملی نخبگان:

 • مصوبه هیات محترم وزیران مبنی بر «مشارکت استعدادهای برتر و نخبگان در فرآیند تصمیم‌سازی دستگاههای اجرایی»
 • انجام مقدمات لازم برای اجرایی سازی «سند ملی نخبگان»
 • ایجاد سازوکار مناسب برای ارتباط با نخبگان ایرانی خارج از کشور
 • طراحی و ایجاد بانک جامع اطلاعات بنیاد ملی نخبگان
 • ساماندهی فرآیندهای ارزیابی اختراعات
 • شناسایی نخبگان در عرصه های ادبی و هنری
 • برگزاری همایش نخبگان جوان و استعدادهای برتر با حضور رییس جمهور محترم- مهر 92

 ج- افقهای آینده و برنامه های در دستور کار

1. اجرای حمایت‌های «قانون حمایت از شرکتها و موسسات دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات» از جمله حمایت‌های مالیاتی، گمرکی، بیمه‌ای و...

  2. تجاری سازی نتایج حاصل از تحقیقات و پژوهشهای دانشگاهی

3. ایجاد بازار مناسب برای دستاوردهای فناورانه شرکتهای ایرانی و تحریک تقاضا

4. نقش‌افرینی معاونت برای ایجاد هماهنگی و همگرایی بین مراکز پژوهشی و وزارتخانه‌های نفت، نیرو، فاوا و مسکن و شهرسازی و ....

5. ضرورت تنظیم تعرفه‌های تجاری با هدف ترغیب صادرات کالای نهایی و جلوگیری از خام فروشی؛ و تشویق واردات کالاهای خام و واسطه‌ای (به جای کالای نهایی)

6. تنظیم مشوق‌های صادراتی برای حمایت از صادرکنندگان محصولات دارای ارزش افزوده بالا و صادرکنندگان کالاها و خدمات دانش‌بنیان

7. فعال نمودن دیپلماسی فناوری و تأکید بر تعاملات دانشی و فناوری با کشورهای توسعه یافته (نظیر تأسیس واحدهای تحقیق و توسعه شرکتهای بزرگ و معتبر جهانی در ایران، انجام پروژه‌های مشترک فناورانه با طرف خارجی با محوریت شرکتهای توانمند خصوصی، تأسیس نمایندگی‌های تخصصی فناوری و بازار در سفارت‌خانه‌های ایران در کشورهای توسعه‌یافته و...)

8. توجه ویژه به انتقال فناوری، ایجاد خط تولید به‌روز و پویا (با دو هدف ایجاد شتغال در داخل، و تولید محصولات روز دنیا در داخل) در تعامل با شرکت‌های خارجی در قِبال ارائه مجوز فعالیت آنها در ایران و در اختیار قرار دادن بازار بزرگ و جذاب داخلی

9. ضرورت اِعمال مشوق‌های مالیاتی برای توسعه شرکتهای دانش‌بنیان و صادراتی

10. تلاش برای افزایش سهم تولید محصولات و خدمات دانش بنیان در GDP کشور

11. ساماندهی نظام تأمین مالی (ایجاد تنوع در ابزارهای تأمین مالی شرکتهای دانش‌بنیان نظیر تسهیل در سرمایه‌گذاری خطرپذیر، ارائه تسهیلات خرید، ارائه انواع ضمانت‌نامه‌ها یا تسهیل در عرضه آنها، افزایش مشارکت مدنی و مشارکت حقوقی در طرح‌ها و شرکتهای دانش‌بنیان و...، با کمک سایر نهادهای مالی کشور)

12. برنامه‌ریزی برای ورود فناوری‌های پیشرفته به ظرفیت‌های موجود تولیدی در کشور (اعم از صنایع، معادن و کشاورزی)

13. مقابله تکنولوژیک و حقوقی با تحریم‌ها اعم از رفع اثر تحریم‌های خارجی و حل سوءتدبیرهای داخلی، کسب دانش فنی و تولید انبوه محصولات استراتژیک تحریم شده با مشارکت بخش خصوصی توانمند (به عنوان تولیدکننده کالای تحریمی) و بخش دولتی (برای شناسایی کالاهای راهبردی و تضمین خرید آنها) و...

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ٢:٠٩ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٠ آذر ۱۳٩٢
comment نظرات () لینک

+ ششمین جشنواره بین المللی نوآوری و شکوفایی

  طی حکمی از سوی دکتر ستاری رئیس بنیاد ملی نخبگان، دکتر الستی به سمت دبیر کل ششمین جشنواره بین المللی نوآوری و شکوفایی فجر انقلاب اسلامی منصوب شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد ملی نخبگان،‌ متن حکم دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان برای دکتر آریا الستی به شرح ذیل می باشد: « نظر به مراتب تعهد،توانمندی و تجارب ارزشمند جنابعالی در برگزاری جشنواره بین المللی اختراعات بنیاد ملی نخبگان، بدین وسیله جنابعالی را به سمت دبیرکل ششمین جشنواره بین المللی نوآوری و شکوفایی فجر انقلاب اسلامی منصوب می نمایم.»

این جشنواره هر ساله در ایام دهه مبارک فجر در مصلی امام خمینی تهران برگزار می شود.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱۱:٥٦ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٤ آذر ۱۳٩٢
comment نظرات () لینک

+ اجرای طرح از ایده تا محصول با هدف تجاری سازی اختراعات

به گزارش روابط عمومی بنیاد ملی نخبگان، دکترسید حسن حسینی در مراسم اختتامیه پنجمین جشنواره منطقه ای نوآوری و شکوفایی دماوند که که بعد از ظهر پنج شنبه در تالار حکمت دانشگاه گیلان برگزار شد، با اشاره به اینکه طرح‌ها و اختراعات باید ضمن ورود به بازار و صنعت، تجاری‌سازی شوند، تاکید کرد: برنامه‌ریزی برای اجرای طرح ملی تجاری‌سازی اختراعات با حمایت بنیاد ملی نخبگان در کشور انجام شده است. وی با اشاره به اینکه یک مخترع باید همواره خود را وقف رشد و شکوفایی کشور کند، تصریح کرد:  فراهم آوری راهکارهایی برای تجاری‌سازی اختراعات در دستور کار بنیاد نخبگان قرار گرفته است. معاون فرهنگی و امور نخبگان بنیاد ملی نخبگان خاطرنشان کرد: بنیاد ملی نخبگان با اجرای طرح از ایده تا محصول در واقع درصدد است با تکمیل چرخه بین ایده تا محصول، در زمینه تجاری سازی طرح ها گام بردارد.
دکتر حسینی با بیان اینکه مخترع نباید ایده و طرح خود را تنها برای گرفتن کارت پایان خدمت یا امتیازات خاص پیگیری کند، اظهار کرد: مخترع باید با نگاهی به آینده در راستای تجاری‌سازی طرح خود اقدام کند. معاون فرهنگی و امور نخبگان بنیاد ملی نخبگان ارائه تسهیلات متناسب با اختراع را از برنامه های جدید بنیاد نخبگان برشمرد. وی با اشاره به اینکه تاکنون 2 هزار و 100 اختراع موفق به دریافت تاییدیه سطح 3 بنیاد ملی نخبگان شده اند، بیان کرد:  تاکنون بیش از 13 هزار نفر شامل نفرات برتر کنکورهای سراسری، مخترعان و سایر نخبگان تحت پوشش خدمات و حمایت‌های بنیاد ملی نخبگان قرار گرفته اند.

دکتر حسینی اظهار کرد: باید به سمت طرح‌ها و اختراعات کاربردی برویم تا آنها را در بازار عرضه کرده و مردم از منافع آن بهره‌مند شوند. معاون فرهنگی و امور نخبگان بنیاد ملی نخبگان، به برگزاری جشنواره‌های منطقه ای اختراعات اشاره کرد و گفت: نوآوری از اهمیت بالایی در داوری و انتخاب طرح های برتر در جشنواره‌های اختراعات در استان ها برخودار است.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ٩:۱۱ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۳ آذر ۱۳٩٢
comment نظرات () لینک