نخبگان ایران زمین


+ برنامه جشنواره های منطقه ای اختراعات بنیاد ملی نخبگان در سال 93

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱٠:٢٤ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢٦ فروردین ۱۳٩۳
comment نظرات () لینک

+ تسهیلات سال 93 بنیاد ملی نخبگان به افراد تحت پوشش

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ٩:٢٩ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢٤ فروردین ۱۳٩۳
comment نظرات () لینک

+ پرورش اندام سفارشی در آزمایشگاه با دستاورد پیشگامانه دانشمند ایرانی

  محققان کالج دانشگاه لندن (UCL) به سرپرستی پروفسور «اسکندر سیفعلیان» موفق به تولید اندام مختلف بدن از جمله بینی و گوش با استفاده از سلول‌های بنیادی شده‌اند. آزمایشگاه‌های مختلفی در سراسر جهان بدنبال ساخت اندام سفارشی قابل پیوند با استفاده از سلول‌های بنیادی هستند. محققان بیمارستان رویال فری (Royal Free) لندن وابسته به دانشگاه UCL به سرپرستی محقق ایرانی، پروفسور «اسکندر سیفعلیان» از جمله مراکز تحقیقاتی هستند که با استفاده از سلول‌های بنیادی موفق به تولید اندام سفارشی از جمله عروق خونی، مجاری اشک، نای، بینی و گوش شده‌اند. تنها تعداد کمی از بیماران در انگلیس از اندام تولید شده در آزمایشگاه شامل عروق خونی، مجاری اشک، نای استفاده کرده‌اند و بینی آزمایشگاهی نیز که برای یک بیمار مبتلا به سرطان ساخته شده است در انتظار دریافت مجوز پیوند است، اما محققان امیدوارند که در ‌آینده اندام بیشتری را برای پیوند به بدن نیازمند تولید کنند. به گفته پروفسور «سیفعلیان» سرپرست تیم تحقیقاتی، روش تولید اندام سفارشی مانند پخت کیک است و انواع مختلف اندام با استفاده از سلول‌های بنیادی با قالب‌های متفاوت تولید می‌شوند. دستاورد سال گذشته محققان این مرکز تولید یک بینی سفارشی برای بیماری بود که در اثر سرطان بینی خود را از دست داده بود؛ محققان با افزودن ترکیب نمک و شکر به قالب، حالت اسفنجی بافت را ایجاد کردند. سلول‌های بنیادی از چربی بدن گرفته و در آزمایشگاه بمدت دو هفته کشت داده شدند و سپس برای پوشاندن داربست بینی مورد استفاده قرار گرفتند؛ در نهایت بینی به ساعد بیمار پیوند زده شد تا لایه پوست روی آن را بپوشاند. محققان در حال تولید اندام دیگری از جمله گوش و عروق کرونری هستند، اما مراحل ساخت گوش بدلیل پیچیدگی این بافت دشوارتر از بینی است.  

اواخر سال جاری میلادی آزمایش بالینی گوش‌های آزمایشگاهی بر روی بیماران نیازمند در هند و لندن آغاز خواهد شد و محققان تلاش می‌کنند که با کسب مجوزهای لازم تا سال 2016 بصورت گسترده از عروق آزمایشگاهی بر روی بیماران نیازمند استفاده کنند.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ٤:٤۸ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢٠ فروردین ۱۳٩۳
comment نظرات () لینک

+ شیوه نامه ارائه تسهیلات بنیاد ملی نخبگان در سال 1393 ابلاغ شد

 معاون فرهنگی و امور نخبگان بنیاد ملی نخبگان از ابلاغ شیوه نامه ارائه تسهیلات بنیاد ملی نخبگان در سال 1393 بر اساس سیاست های تشویقی و رقابتی جدید و به منظور ارائه تسهیلات هدفمند پس از احراز شرایط و پویایی علمی و پژوهشی  به نخبگان و استعدادهای برتر خبرداد. دکتر سید حسن حسینی در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی بنیاد ملی نخبگان، در باره جزئیات تسهیلات ارائه شده به نخبگان و استعدادهای برتر در سال 1393 گفت: تسهیلات بسته کمک هزینه علمی و پژوهشی شامل کمک هزینه ماهیانه، کمک هزینه ارائه مقاله، اعتبار پژوهشی استادیاران جوان، پژوهانه، فرصت مطالعاتی، بورس دکتری و پسادکتری و جذب هیات علمی یکی از تسهیلات اعطایی به نخبگان واستعدادهای برتر در سال جاری است که به دانشجویان نمونه، برگزیدگان جشنواره های خوارزمی، رازی، فارابی، شیخ بهایی، منوط به بررسی مدارک و مستندات لازم در شورای نخبگان و بعد از بررسی در شورا و تایید نهایی طبق آیین نامه های مربوطه تعلق می گیرد. معاون فرهنگی و امور نخبگان بنیاد ملی نخبگان افزود: نخبگان و استعدادهای برتر قرآنی، هنری و برگزیدگان جشنواره نوآوری و شکوفایی وهمچنین برگزیدگان مسابقات ملی مهارت نیز بر اساس معیارهای دانش آموختگان برتر مورد بررسی قرار خواهند گرفت و شورای نخبگان مسئولیت بررسی را بر عهده خواهد داشت. ایشان با تاکید براینکه درصد مشارکت مؤثر علمی برای تمامی جشنواره ها از ابتدای سال 1393، از 30 درصد به 45 درصد  افزایش یافته است،خاطرنشان کرد: این موضوع در جهت ضرورت افزایش کیفیت طرح ها و ارائه تسهیلات هدفمند به متقاضیان است. همچنین از این پس حضور فرد در زمان ارزیابی تعیین درصد مشارکت  برای برگزیدگان در جشنواره نوآوری و شکوفایی الزامی است و فقط مخترعان سطح یک و دو مشمول آیین نامه جذب و نگهداری در دستگاه های اجرایی می‌شوند.

دبیر شورای نخبگان بنیاد ملی نخبگان در خصوص حمایت بنیاد ملی نخبگان از نخبگان ایرانی مقیم خارج از کشور گفت: بر اساس این شیوه نامه متقاضیان ایرانی خارج از کشور می‌توانند درخواست دریافت تسهیلات را به بنیاد ارائه دهند ولی اعطای این تسهیلات منوط به بازگشت به کشور (اقامت یا تحصیل و یا اشتغال در ایران) و احراز آن توسط بنیاد است. وی افزود: همچنین دانشجویان و دانش آموختگان ایرانی خارج از کشور می‌توانند تقاضای استفاده از تسهیلات نظام وظیفه را از طریق سامانه ثریا ارائه دهند و پس از بررسی و تصویب و مراجعت به کشور، از این تسهیلات بهره مند شوند.

معاون فرهنگی و امور نخبگان بنیاد ملی نخبگان در ادامه تاکید کرد: کلیه متقاضیان لازم است جهت دریافت تسهیلات در سامانه ثریا تشکیل پرونده داده و بعد از طی فرآیند بررسی پرونده امکان درخواست تسهیلات برای ایشان مقدور شود. وی در پایان از  بازنگری در شیوه و آیین نامه اعطای تسهیلات نظام وظیفه در سال جدید خبرداد.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۳:٤٦ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳٩۳
comment نظرات () لینک

+ راه‌اندازی بورس ایده و صندوق‌های مخاطره‌پذیر؛ به زودی در فرابورس

علی صالح آبادی مدیرعامل سازمان بورس، گفت: بسیاری از دانشگاهیان، مخترعان و مبتکران کشور دارای ایده ها، طرح ها و ابتکارات جدیدی هستند اما بازاری منسجم برای معرفی این ایده‌ها در کشور وجود ندارد. وی خاطر نشان کرد: اختراعات، اکتشافات، برندها (نام‌های تجاری) و طرح‌های صنعتی، در بازار دارایی‌های فکری فرابورس قابل معامله خواهند بود. وی از راه اندازی صندوق‌های سرمایه گذاری مخاطره‌پذیر در آینده نزدیک در فرابورس خبر داد و گفت: این صندوق های می‌توانند منابع مالی لازم برای طرح‌های کارآفرینی مبتنی بر ایده‌های نو را در کشور تامین کنند.

پیش از این مدیرعامل فرابورس با اشاره به اینکه راه‌اندازی بازار دارایی های فکری، مراحل پایانی راه اندازی خود را سپری می کند، گفته بود: این بورس در مرحله طراحی نحوه تجاری ‌سازی اید‌ه‌ها قرار دارد. امیر هامونی افزود: در روند معاملات بورس ایده چهار نوع قرارداد در نظر گرفته شده که یکی از آنها واگذاری 100 درصدی حقوق مادی ایده‌ها است. وی ادامه داد: عقود مشارکتی، دومین قرارداد بورس ایده خواهد بود که مخترع با مشارکت در سرمایه‌گذاری در قالب شرکت سهامی خاص اقدام می‌کند، سومین و چهارمین نوع قرارداد آن با تیراژ معین و مدت معین خواهد بود که در این صورت اختراع اجاره داده خواهد شد.

هامونی همچنین با اشاره به اینکه تمام معاملات بورس ایده به عنوان یک ابزار مالی در شورای عالی بورس شناخته شده است، گفت: در صورت معاملاتی شدن ایده‌ها، چهار نوع قرارداد برای آن در نظر گرفته شده است.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱۱:۳٦ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٦ فروردین ۱۳٩۳
comment نظرات () لینک

+ چهره های ایرانی سال در دنیای فناوری

 در سال 92 عرصه علم و فناوری جهان چهره هایی را به خود دید که ایرانی بودند. این پژوهشگران در اقصی نقاط عالم به پیشرفت هایی نائل شدند که مایه مباهات هر ایرانی شد. در زیر به چند نمونه از آنها اشاره می شود.

* کنترل تبلت و تلفنهای هوشمند با قدرت ذهن

شرکت سامسونگ در تلاش برای کنترل دستگاه هایی چون تلفنهای همراه و تبلت با قدرت ذهن بود و در این راه از یک محقق ایرانی در دانشگاه تگزاس کمک گرفت تا در نهایت میزان تعامل کاربران با دستگاه‌های موبایل را افزایش دهد. در این پروژه روزبه جعفری استادیار مهندسی برق دانشگاه تگزاس، دالاس درحال بررسی چگونگی استفاده مردم از افکار خود برای اجرای یک اپلیکیشن، انتخاب یک مخاطب، انتخاب یک فایل موسیقی یا خاموش کردن و روشن کردن گلکسی نت 10.1 است. پیشرفتی که  بر اساس آن افرادی که دچار اختلال حرکتی هستند می توانند با دنیا در تماس باشند.

* موفقیت در تبدیل سلول های پوستی به کبدی

دکتر میلاد رضوانی پژوهشگر ایرانی دانشگاه کالیفرنیا به شیوه نوینی در تبدیل سلول های پوستی به سلول های بالغ و کارآمد کبد دست یافت که نتایج این تحقیق امید تازه ای برای میلیون ها بیمار مبتلا به نارسایی کبدی فراهم می کند. روش ارائه شده نشان می دهد حتی پس از پیوند این سلول ها به بدن حیوانات آزمایشگاهی تراریخته ای که دچار نارسایی کبدی شده بودند، سلول ها به روند رشد خود ادامه داده و از بین نرفتند.

*تعلق جایزه جهانی مهندسی برق به دانشمند ایرانی تبار

پروفسور نادر انقطاع دانشمند ایرانی و استاد دانشگاه پنسیلوانیا برنده جایزه بنجامین فرانکلین 2013 شد. وی این جایزه مهم بین المللی را برای تحقیقات در زمینه "طراحی، ابتکار و حل مشکل چشم گیر در مهندسی برق" دریافت کرده است. این جایزه هر ساله به یک مهندس در بخش انجمن مهندسی برق و الکترونیک (IEEE ) برای ابتکارات فنی برجسته و مشارکت های تکنولوژیکی که کاربردهای عملی چشمگیری داشته باشند اعطا می شود.

نادر انقطاع همچنین در سال گذشته به موفقیت دیگری نیز دست یافت. وی به همراه گروه تحقیقاتی خود به موادی دست یافته اند که می تواند ساخت شنل نامرئی را به یک امکان واقعی تبدیل کرده تا بتواند محاسبات پیشرفته ریاضی انجام دهد و راه را برای نسل جدید رایانه های آنالوگ باز کند.
متامتریال یا فرامواد به ماده مرکبی گفته می ‌شود که دارای خواص نامتعارف الکترومغناطیس در ساختار وجودی خود است. آنچه این مواد را غیر معمول کرده است، خاصیت ضریب شکست منفی نور در آنها است، به این معنا که این مواد نور را در جهت مخالف مواد عادی منکسر می ‌کنند. 

* راه حلی  برای کاهش گرمای وسایل الکترونیکی

دکتر پدرام خلیلی امیری پژوهشگر ایرانی دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس و همکارانش شیوه نوینی برای کاهش گرمای تولید شده در وسایل الکترونیکی مانند لپ تاپ و تلفن هوشمند ارائه کردند. خلیلی و همکارانش در دانشکده مهندسی و علوم کاربردی "هنری ساموئلی" دانشگاه کالیفرنیا با استفاده از یک طبقه نوظهور از مواد مغناطیسی موسوم به "مولتی فروییکس" به پیشرفت مهمی در پردازش رایانه ای دست یافته اند؛ پیشرفتی که می تواند به ساخت دستگاه هایی برای آینده منجر شود که از فناوری های کنونی کم مصرف تر هستند.

* راه حل دانشمند ایرانی برای حرکت دوباره عضو فلج شده

پژوهشگران دانشگاه کورنل به سرپرستی "مریم شانه چی" پژوهشگر ایرانی خود در تلاش برای ساخت ایمپلنت های مغزی هستند که بتوان با آنها بر معلولیت غلبه کرد. آنها با الهام از فیلم تخیلی آواتار توانستند مغز و نخاع دو میمون را به یکدیگر متصل کرده و از طریق یک حیوان، حیوان دیگر را کنترل کنند. آزمایشگاه دکتر شانه چی اکنون ساختن میانجی های مغزی-ماشینی پیچیده تری را در دستور کار دارد که امکان تولید پروتزهایی با قابلیت های بالا را به وجود می آورند. این دستگاه ها را می توان برای کنترل یک عضو مصنوعی یا طبیعی به کار گرفت.

منبع: خبرگزاری مهر

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ٩:۱٢ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٦ فروردین ۱۳٩۳
comment نظرات () لینک

+ اعضای هیأت امنای بنیاد ملی نخبگان کشور منصوب شدند

رئیس‌جمهور طی احکام جداگانه‌ای، چهار عضو دیگر هیأت امنای بنیاد ملی نخبگان کشور را منصوب کرد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد ملی نخبگان ، بر اساس این احکام حضرت آیت الله سید محمد غروی، حضرت آیت الله سید محمد رضا مدرسی یزدی، دکتر محمد رضا عارف و دکتر الهام امین زاده به عضویت «هیأت امنای بنیاد ملی نخبگان کشور» منصوب شدند.

گفتنی است، پیش از این، از سوی دکتر روحانی رئیس جمهوری دکتر منصور کبکانیان، دکتر سعید سهراب پور، دکتر محمدعلی کی‌نژاد و دکتر رضا ملک‌زاده به عضویت «هیأت امنای بنیاد ملی نخبگان کشور» منصوب شده بودند.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ٩:٠٤ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٦ فروردین ۱۳٩۳
comment نظرات () لینک