نخبگان ایران زمین


+ یک تجربه مفید برای مخترعان و صاحبان ایده

ایده استاد دانشگاه صنعتی شریف برای ساخت شبکیه مصنوعی که تنها با نور وارد شده به چشم کار می‌کند، دوسال پس از رد شدن توسط معتبرترین نشریات پژوهشی جهان، توسط یک شرکت آمریکایی تولید و به عنوان اختراع به ثبت رسید. به گزارش سرویس فناوری ایسنا، دانشگاه صنعتی شریف طی گزارشی در خصوص این پروژه با مشکوک خواندن رد شدن فوری مقالات ارائه شده از سوی استاد ایرانی و دانشجویش، این مساله را از «آسیب‌های بها دادن بیش از حد به نشریات پژوهشی» عنوان کرده است.

 پول‌های کلانی که در ایده‌ها نهفته است

در این گزارش با اذعان به این که فاش شدن یک سرقت علمی یا حتی احتمال بروز آن در یک نشریه پژوهشی، فاجعه ای برای اعتبار آن نشریه محسوب می‌شود، آمده است: «وقتی پای پول‌های کلان در میان باشد ارزش ریسک کردن را دارد چرا که امروزه علم همان ثروت است.» 

دکتر فردمنش که ثبت پنج اختراع در سطح جهانی را در کارنامه فعالیت‌های خود دارد درباره اهمیت اقتصادی ثبت اختراعات ارزشمند می‌گوید:« در حالی که بودجه‌های پژوهشی اختصاص داده شده به محققان در ایران برای هر پرو‌ژه به زحمت از چند یا چند ده هزار دلار فراتر می‌رود، خرید و فروش گواهی‌های ثبت اختراع میلیون دلاری در جهان امری معمول است.» وی همچنین با اشاره به اهمیت سود‌آوری ایده‌ها در ابعاد مختلف برای کشور ادامه می‌دهد:« گاهی نیم‌میلیون دلار سرمایه‌گذاری بر روی یک فناوری نو می‌تواند طی چندسال میلیون‌ها دلار را عاید یک کشور کند.» به اعتقاد این استاد دانشگاه، اختراعات ارزشمند می‌توانند جریانی اقتصادی بسیار ارزشمندی را در یک کشور به راه بیاندازند.  

دکتر فردمنش در این باره می‌گوید: «فرض کنید گواهی اختراع شبکیه مصنوعی چشمی که تنها از نور محیط انرژی بگیرد متعلق به کشور ما بود و ایران می‌توانست انحصار تولید این محصول را که مورد نیاز بسیاری از مردم جهان است در اختیار بگیرد. در درجه اول تولید این محصول می‌توانست باعث توسعه تکنولوژی های پیشرفته شده و شغل های بسیاری با تخصص بالا به صورت مستقیم و غیر مستقیم ایجاد کند و چه بسا باعث جذب نیروهای خاص نیز به کشور شود. همچنین برای کاشت آن در چشم از سرتا سر دنیا باید به بیمارستان‌های ایران مراجعه می‌کردند و این خود به تقویت توریسم پزشکی در کشور می‌انجامید که درآمدهای کلان خود را دارد.» چنین پول‌هایی برای بسیاری وسوسه‌انگیز است به خصوص غربی‌ها که مزه آن را به خوبی چشیده‌اند.  

ایده‌ای که از دست رفت

 افزایش کارآیی و راندمان مؤثر سلول‌های خورشیدی و بهبود روز به روز راندمان مدارهای الکترونیکی که به کاهش مصرف انرژی در این مدارها منجر شده است، جرقه یک ایده نو برای حل مشکل بیماران را در ذهن دکتر مهدی فرد منش، استاد دانشگاه صنعتی شریف روشن کرد. وی درباره این ایده می‌گوید: « چرا از نوری که وارد چشم می‌شود برای تامین انرژی المان میکرو الکترونیکی شبکیه مصنوعی چشم استفاده نکنیم؟» بدین‌ترتیب پروژه مهندس رویا مهاجری، دانشجوی کارشناسی ارشد دکتر فردمنش با عنوان «طراحی شبکیه مصنوعی مستقل با تغذیه نور پس‌زمینه» در اواخر سال ۸۷ تعریف شد. پس از حدود یک سال تلاش، اولین نتایج به دست آمد.  

مهاجری درباره این نتایج می‌گوید:« ما مداری را طراحی کردیم که توان بسیار پایینی را مصرف می‌کرد، در حدی که براساس محاسبات می‌توانستیم آن را با یک سلول خورشیدی کوچک که در چشم جا می‌شود تغذیه کنیم.» وی می‌افزاید:« اگر ما این مدار و سلول خورشیدی را از جنس سیلیکون میساختیم می‌توانست تا زمانی که بیمار زنده است بینایی او را بدون نیاز به باتری تامین کنیم که این یک دستاورد بسیار هیجان‌انگیز بود.» اما ساخت این المان به آسانی میسر نبود. دکتر فردمنش در این باره توضیح می‌دهد:« تلفیق فناوری‌های سلول خورشیدی و مدار توان پایین سیلیکونی خود یک فناوری سطح بالا و پرهزینه است که ما حتی در توانمان نبود که سفارش ساخت آن را به جایی بدهیم.» 

معمای رد شدن فوری مقالات 

پس از گرفتن پاسخ‌های قطعی در محاسبات و ناامیدی از امکان ساخت، در سال ۸۹ استاد و دانشجو تصمیم گرفتند تا نتایج کار خود را با استفاده از شبیه‌سازی‌های دقیق مورد اعتبار سنجی قرارداده و آن‌ها را منتشر کنند. دکتر فردمنش که صاحب ده‌ها مقاله ژورنال در نشریات بسیار معتبر بین‌المللی است، می‌گوید:« ما نتایج را در قالب یک مقاله ابتدا برای نشریه مهندسی پزشکی موسسه جهانی مهندسان برق و الکترونیک (IEEE) فرستادیم و در ناباوری شاهد رد شدن قاطع مقاله حتی بدون درخواست هیچ بازبینی بودیم. 

در دلایل رد مقاله از قول سه گروه پژوهشی توسط ناشر و همچنین توسط داوران مقاله با وجود ارایه نتایج محاسبات و شبیه‌سازی‌های دقیق، ادعا شده بود که چنین طرحی عملا امکانپذیر نیست. البته آن‌ها خود واقف به قانع نشدن ما بودند و گفتند از آنجا که میدانیم که احتمالاً قانع نشدید مقاله خود را به یک نشریه دیگر نیز بفرستید.» بدین ترتیب استاد دانشگاه صنعتی شریف مقاله را برای نشریه دیگر این موسسه تحت عنوان مجله حسگرها (IEEE sensors journal) فرستاد. دکتر فرد منش که دارای چند ده مقاله ژورنال IEEE است درباره نتیجه این کار می‌گوید:«برای من رد شدن یا حتی نیاز به اصلاح اساسی پیدا کردن مقاله‌هایم امری بسیار نادر است اما این نشریه نیز مقاله ما را حتی درخواست اصلاح نداده و قابل چاپ ندانسته و قاطعاً رد نمود، در حالیکه ما برای تمام ادعاهای آن‌ها پاسخ داشتیم و دادیم. ولی به دنبال پیگیری این بار نیز گفتند ایده شما عملی نیست.»

 سرنوشت غم‌انگیز ایده

دکتر فردمنش و دانشجوی وی از اصرار بر چاپ مقاله خود دست برداشتند و به ادامه تحقیقات پرداختند. غافل از آنکه گروهی دیگر کار را آغاز کرده و در حال فعالیت برای عملی کردن این ایده بودند. سرانجام دو سال پس از رد شدن مقاله دکتر فردمنش، وی در کمال تعجب گزارش ثبت اختراع شبکیه مصنوعی چشم خود توسط یک شرکت آمریکایی را بر روی میز کارش دید. سرپرست پروژه طراحی شبکیه مصنوعی چشم با تغذیه نور پس زمینه می‌گوید:« آمریکایی‌ها ایده ما را که به گفته نشریات پژوهشی خودشان امکانپذیر نبود، عملی کرده و آن را به ثبت رساندند. در حالی که پیاده سازی این ایده را از نظر علمی تقدیر می کنم تفاوت اساسی ما با آن‌ها این بود که ما حمایت، امکانات و یا پول ساخت آن را نداشتیم. » وی درباره اقداماتی برای پس گرفتن اعتبار توضیح داد:« هر چند نشریات خارجی مقاله ما را چاپ نکردند اما این طرح به صورت رسمی پایان‌نامه کارشناسی ارشد خانم رویا مهاجری در سال ۸۹ در کتابخانه دانشگاه ثبت شده و ما با استناد به آن فعالیت‌های بین‌المللی خود را برای گرفتن اعتبار طرح می توانیم داشته باشیم، اما لازمه این فعالیت‌ها داشتن روابط بین‌المللی خوب و حمایت جدی و زیرساختار لازم است.»

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۳:٤٠ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢٦ خرداد ۱۳٩۳
comment نظرات () لینک

+ پر استنادترین دانشمندان جهان در سال 2014

جدیدترین رتبه بندی فهرست پر استنادترین دانشمندان جهان در سال 2014 منتشر شد و نام 10 پژوهشگر ایرانی داخل کشور در میان 3 هزار و 215 نفر قرار گرفت.  

به گزارش خبرنگار مهر، موسسه تامسون رویترز در این رتبه بندی که به فهرست Highly Cited Researchers 2014 مشهور است، اسامی سه هزار و 215 محقق را منتشر کرده است. این محققان دارای بیشترین ارجاعات مقالات علمی در رشته های علوم کشاورزی، علوم مواد، شیمی، فیزیک، ریاضی، علوم پزشکی، ایمنی شناسی، داروسازی، علوم رایانه هستند.

ردیف نام پژوهشگر رشته دانشگاه
1 مهدی دهقان مهندسی و علوم ریاضی دانشگاه صنعتی امیرکبیر
2 فرنوش فریدبد مهندسی دانشگاه های تهران و علوم پزشکی تهران
3 محمدرضا گنجعلی مهندسی دانشگاه تهران
4 داود دمیری گنجی مهندسی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل
5 مهراورنگ قائدی مهندسی دانشگاه یاسوج
6 پرویز نوروزی مهندسی دانشگاه تهران
7 سیاوش ریاحی مهندسی دانشگاه تهران
8 حسنعلی زمانی مهندسی دانشگاه آزاد اسلامی
9 سعید عباس بندی علوم ریاضی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره)
10 مجید اسحاقی گرجی علوم ریاضی دانشگاه سمنان

پیش از این اسامی 13 دانشمند ایرانی تبار حاضر در این فهرست که در دانشگاه های خارج از کشور به تحقیق می پردازند اعلام شده بود.

دکتر "علی خادم حسینی" از دانشگاه هاروارد در رشته علوم از جمله محققان ایرانی این فهرست است. براساس این گزارش در رشته کشاورزی، دکتر محمد کوه مرایی از آزمایشگاه IEH  ، دکتر فریدون شهیدی از دانشگاه مموریال نیوفاونلند از جمله پر استنادترین دانشمندان ایرانی تبار بوده اند. بهنام آژنگ از دانشگاه رایس، حمید احمدی از موسسه موتورولا، سیاوش الموتی از شرکت INTEL، داریوش دیو سالار از دانشگاه فناوری کالیفرنیا، بابک حصیبی از دانشگاه فناوری کالیفرنیا، حمید جعفرخانی از دانشگاه کالیفرنیا ایروین، محمود نقشینه از مرکز تحقیقات IBM TJ WATSON  و وحید تارخ از هاروارد در علوم رایانه بیشترین ارجاعات مقالات علمی را داشته اند. اسامی عباس بحری از دانشگاه روتگرز در ریاضی و عبدالحسن جواهری از دانشگاه مریلند در فیزیک نیز در این فهرست به چشم می خورد.
 
نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱۱:۳٢ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢٦ خرداد ۱۳٩۳
comment نظرات () لینک

+ پیوستن ایران به معاهده همکاری ثبت اختراع

جلسه 119 کارگروه مشورتی ستاد اجرای نقشه جامع علمی کشور، به ریاست دکتر منصورکبگانیان؛ قائم مقام ستاد در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد. به گزارش روابط عمومی بنیاد ملی نخبگان، بررسی فرصت‌ها و چالش‌‌های پیوستن ایران به معاهده همکاری ثبت اختراع  (PCT)  نخستین دستور کار این جلسه بود.

در گزارشی که در این زمینه به جلسه ارائه شد؛ اعلام شد 148 کشور عضو این معاهده هستند و جمهوری اسلامی ایران نیز از مهر ماه سال 92 به این جمع پیوسته است. این گزارش حاکیست، معاهده مذکور شرایطی را فراهم می‌کند که اتباع کشورهای عضو می‌توانند با سرعت و سهولت بیشتر و هزینه کمتر، برای ثبت مالکیت فکری در سایر کشورهای عضو اقدام کنند و همچنین در کنار این مزیت برخی چالش های نیز در این مسیر وجود دارد که باید این چالش‍ها نیز مورد توجه قرار گیرد.

منبع: وبگاه بنیاد ملی نخبگان

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ٩:٥٩ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢٠ خرداد ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ بازار دارائی های فکری

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ٩:٠٩ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢٠ خرداد ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ چاپگر ساختمان

ربات«چاپگر ساختمان» استاد ایرانی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در بین 25 اختراع برتر آمریکا

سیستم رباتیک ابداعی دکتر بهرخ خوشنویس، استاد ایرانی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در بین 4300 طرح رباتیک ابتکاری که از سوی داوران جایزه ملی ابتکارات (National Invention Prize)‌ آمریکا مورد بررسی‌ قرار گرفته‌اند، به همراه 24 طرح دیگر به مرحله نهایی این رقابت فشرده علمی راه یافت. ‌ دکتر بهرخ خوشنویس رباتی را طراحی کرده و ساخته است که می‌تواند در مدت ‌24 ساعت ساختمانی به مساحت ‌200 متر مربع را بدون دخالت هرگونه نیروی انسانی از پایه بنا کند و به زعم دانشمندان، صنعت ساختمان سازی جهان را در آستانه انقلابی نوین قرار داده است.
این اختراع استثنائی به همراه سایر ابتکارات رباتیک راه یافته به مرحله نهایی این رقابت مهم علمی موسوم به Modern Marvels Invent Now® Challenge، تا دهم اردیبهشت ماه جاری در موزه علوم و صنایع آمریکا در کالیفرنیا به نمایش گذاشته شده است.
برگزارکنندگان این رقابت نوآورانه در حوزه فناوری، راه‌یافتگان به مرحله نهایی مسابقه را طراحان مبتکری خوانده‌اند که با پافشاری بر طرح‌های خاص خود هم‌چون گذشتگانی نظیر بن فرانکلین و توماس ادیسون به دنبال ایجاد تغییرات شگرف در شیوه زندگی مردم هستند.
خوشنویس خود از این فناوری به عنوان بزرگترین دستاورد بشری در زمینه ساخت‌وساز پس از احداث دیوار بزرگ چین یاد می‌کند؛ البته شاید بهتر باشد، نظر گزارشگر نشریه آلمانی «اشپیگل» را بپذیریم که واژه «ساختن» تعبیر چندان مناسبی برای توصیف تکنیک ابداعی نیست، زیرا کاری که ماشین خوشنویس می‌کند، هیچ شباهتی با آنچه امروزه در محل کار ساختمان می‌گذرد، ندارد.
دکتر خوشنویس تاکید کرده که ‌هدف نهایی این تحقیقات، دستیابی به توان ساخت خانه‌ای به مساحت ‌200 متر مربع، طی مدت یک روز، بدون دخالت هرگونه نیروی انسانی است که امیدوارست طی یک سال آینده به این هدف دست یابد.
اختراع پروفسور خوشنویس از نوع اختراعات ابتکاری است و جذبه ذاتی دارد زیرا این ابتکار به همه مردم شانسی برای لذت بردن از تجربه‌های خیال انگیز می‌دهد.
پروفسور خوشنویس که در حال حاضر در خصوص این اختراع ابتکاری با موسسه Viterbi School's Information Sciences Institute همکاری دارد، با اشاره به اعلام آمادگی یکی از موسسات تحقیقات معماری کالیفرنیا در ساخت یک سازه خشتی با استفاده از این تکنیک به ایسنا گفت: نمونه آزمایشگاهی کوچک این ربات می‌تواند به تنهایی و بدون دخالت هرگونه عامل خارجی یک قطعه دیوار کاملا صاف با ابعاد ‌30×150 سانتیمتر و به ضخامت ‌30 سانتیمتر تولید کند و هیچ دلیلی وجود ندارد که نمونه بزرگتر این ربات نتواند سازه‌هایی با مقیاس خانه‌های موجود ایجاد کند.
نکته جالب توجه، اعطای جایزه 25 هزار دلاری به برنده این رقابت است. عملکرد ربات به این صورت است که ابتدا بتن مخصوص خود را که می‌تواند ترکیب مایعی از گچ، خشت، بتن معمولی،‌ پلاستیک یا حتی ذرات چوب با ترکیبی چسبنده باشد، به صورت خمیری مایع در می‌آورد؛ سپس براساس فرمان رایانه، این خمیر را از طریق دریچه نازل خود در نقاط تعیین شده قرار می‌دهد.
این لایه بتنی به سرعت سخت می‌شود و بدین ترتیب ساختمان لایه به لایه بالا می‌آید. در این پروسه، ابتدا سطوح خارجی شکل می‌گیرد و سپس داخل آنها پر می‌شود. به بیان دیگر ابتدا محیط شکل هندسی چاپ شده و سپس بخش داخل آن با بتن انباشته می‌شود. محل‌های مربوط به کابل‌ها و کانال‌ها نیز خالی می‌ماند.

ربات ابداعی قادر است تمام اجسام سه بعدی را با هر شکل دلخواه از جمله مکعب‌ها، جعبه‌ها، بطری‌ها، سیلندرها، حلقه‌ها یا دیسک‌ها ایجاد کند. البته ربات همان چیزی را می‌سازد که آرشیتکت قبلا در برنامه رایانه‌یی ساختمان (CAD) طراحی کرده است.

این فرآیند جدید تلاشی جاه‌طلبانه است تا فرآیندی هم‌چون ساخت یک خانه بسیار کوتاه‌تر و راحت‌تر شود.
از جمله حامیان این جایزه مجله معتبر تایم (TIME)، اداره علامت تجاری و انحصاری آمریکا (United States Patent and Trademark Office)، جامعه آمریکایی مهندسان شهری، شرکت DeLorme Publishing، انجمن Intellectual Property Owners Association آمریکا و جامعه Licensing Executives Society هستند.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۸:٥۱ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٥ خرداد ۱۳٩۳
comment نظرات () لینک