نخبگان ایران زمین


+ کرسی های پژوهشی برای دانشمندان ایرانی

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور از برنامه‌ی ایجاد «کرسی‌های پژوهشی برای دانشمندان جوان»، «کرسی برای دانشمندان ایرانی خارج از کشور» و« تعریف کرسی‌های پژوهشی بین‌المللی» خبرداد.

دکتر نصرت الله ضرغام در گفت وگو با خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) درخصوص برنامه‌ها و اولویت‌های جدید صندوق به فعالیت‌های صندوق در حوزه کرسی‌های پژوهشی اشاره کرد و گفت:‌ این کرسی‌ها در جهت حمایت از پژوهشگران ایرانی به محققان برجسته و صاحب نام تعلق می گیرد.وی با بیان اینکه تاکنون 18 کرسی پژوهشی توسط صندوق به افراد، تیم‌ها و یا دستگاه‌هایی اعطا شده است، تصریح کرد: سابق براین سالانه 30 میلیون تومان برای انجام کارهای پژوهشی و علمی به کرسی‌ها اعطا می‌شد که مدت اعتبار آن نیز سه سال بود. اما درحال حاضر اعتبار سالانه کرسی‌های پژوهشی به مبلغ 50 میلیون تومان برای مدت 10 سال افزایش یافته است.

ضرغام از برنامه‌ی ایجاد کرسی‌های پژوهشی برای دانشمندان جوان با پیشنهاد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خبر داد و گفت: همچنین در حال تعریف کرسی های پژوهشی بین‌المللی هستیم که در این راستا کرسی مشترکی برای دریاچه ارومیه با همکاری صندوق، دانشگاه صنعتی شریف، سازمان حفاظت محیط زیست و بنیاد علوم آلمان مصوب شده است.

وی همچنین از برنامه ایجاد کرسی برای دانشمندان ایرانی خارج از کشور خبر داد و گفت: در نظر داریم به نوعی از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های علمی ایرانیان خارج از کشور برای توسعه علم و فناوری در داخل کشور استفاده کنیم و در این مسیر از تمام تجارب مشابه در مراکزعلمی و دانشگاههای مختلف استفاده خواهیم کرد.

ضرغام اعلام کرد: همچنین در نظرداریم از منابع مردمی به عنوان حامیان فرهنگی علم برای سرمایه‌گذاری کرسی‌ها نیز بهره‌مند شویم و کرسی‌های مربوطه نیز به نام این حامیان نامگذاری می‌شود. وی با بیان این که روند فعالیت کرسی‌ها سیر تکاملی به خود گرفته و خروجی کرسی‌ها بسیار ارزشمند است، اظهارکرد: این کرسی‌ها در زمینه‌هایی چون تولید علم، دانش فنی، تربیت دانشجو، برگزاری همایش، تجهیز آزمایشگاه‌ها، تولید کتاب و غیره خروجی بسیار خوبی داشته است.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۳:۳٩ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٦ مهر ۱۳٩۳
comment نظرات () لینک

+ نامرئی کردن اشیا

این ابزار که The Rochester Cloak نام گرفته متشکل از چهار لنز است و نور ساطع شده از هر شی در محیط را به گونه‌ای خم می کند که دیگر آن شی از پشت لنزها قابل مشاهده نباشد. محققان می‌گویند می‌توان از لنزهای مختلف در هر ابعادی برای طراحی چنین ابزار نامرئی کننده‌ای استفاده کرد و آن را در ابعاد بزرگتر یا کوچکتری تولید کرد.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۳:٠٩ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٧ مهر ۱۳٩۳
comment نظرات () لینک

+ «دره مرگ» پروژه‌های علمی در کشورهای پیشرفته عمیق‌تر است!

اگر هزار پروژه با یک سرعت رشد وارد پروسه شوند خیلی از آنها در میانه راه متوقف و وارد دره مرگ می‌شوند و بیرون آمدن از دره مرگ تنها برای یک یا دو پروژه رخ می‌دهد.

به گفته استاد ایرانی دانشگاه کیوتو ژاپن به عنوان نمونه کشور آمریکا کمتر از یک درصد پروژه‌های صنعتی دانشگاهی‌اش در نهایت به مرحله تجاری می‌رسد و در ژاپن نیز تقریبا تمامی پروژه‌هایی که آغاز می‌شود با شکست مواجه می‌شود.وی به وضعیت پروژه‌های علمی دانشگاه‌های ژاپن اشاره کرد و گفت: سیاست‌گذاری دولت یکی از بزرگترین عوامل نجات پروژه‌ها در این کشور از دره مرگ است.

اکتسابی اذعان کرد: در کشورهای در حال رشد پروژه‌های علمی که وارد دره مرگ می‌شوند به عمیقی کشورهای پیشرفته نیست و این موضوع در کشورهای پیشرفته عمیق‌تر است. که یکی از دلایل اصلی آن این است که بخش صنعتی کشورهای پیشرفته قوی است و به سختی می‌توان به آن ورود یافت. این در حالی است که در کشورهای کمتر توسعه یافته راحت‌تر می‌توان ایده‌ای را در صنعت جا انداخت.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۸:٥٥ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٦ مهر ۱۳٩۳
comment نظرات () لینک

+ اندکی تامل!!

مردی به حضور حضرت علی (ع) رسید، عرض کرد:‌ یا امیرالمومنین 4 سوال دارم امام فرمودند بپرس گرچه 40 سوال باشد.

مرد از حضرت پرسید واجب چیست و واجب‌تر کدام است؟‌ حضرت پاسخ داد: واجب اطاعت از خدای متعال و انجام واجبات است، واجب‌تر ترک گناهان و محرمات است.

مرد در سوال دوم پرسید نزدیک چیست و نزدیک‌تر کدام است؟ حضرت پاسخ دادند: نزدیک قیام قیامت است و نزدیک‌تر مرگ است.

مرد پرسید عجیب چیست و عجیب‌تر کدام است؟ حضرت پاسخ دادند: عجیب دنیا (با تغییرات و دگرگونی‌هایی که در اوست) عجیب‌تر علاقه و محبت به دنیا است.

در سوال آخر مرد از حضرت علی (ع) پرسید سخت چیست و سخت‌تر کدام است؟ حضرت پاسخ دادند: سخت ساعت ورود در قبر است و سخت‌تر از آن دخول در قبر بدون زاد و توشه است.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱:٢٢ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢ مهر ۱۳٩۳
comment نظرات () لینک