نخبگان ایران زمین


+ اندکی تامل!!

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ٢:۳٦ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢٥ آبان ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ جذب نخبگان خارج از کشور در دانشگاه‌ها

در جلسه 145 هیأت عالی جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ ها و مؤسسات آموزشی، جزئیات ارائه تسهیلات ویژه به دانشجویان نخبه دانشگاههای کشور، بررسی شد.جلسه هیأت عالی جذب به ریاست محمود کی نژاد در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، برگزار شد.در ابتدای این جلسه پس از بحث و بررسی در مورد فراخوان ویژه جهت شرکت دانشجویان خارج از کشور در آذرماه سال جاری، مقرر شد بنیاد ملی نخبگان به منظور استفاده بهینه از ظرفیت دانشجویان نخبه ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور، با در نظر گرفتن نقشه جامع علمی کشور و ضمن توجه به آینده‌نگاری رشته‌ های تحصیلی نسبت به جذب فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ های خارج از کشور به منظور عضویت در هیئت علمی دانشگاه‌ ها اقدامات لازم را انجام دهد.

در این جلسه همچنین مقرر شد برای تشویق دانشجویان نخبه شاغل به تحصیل در دانشگاه‌ های خارج از کشور برای عضویت در هیأت علمی دانشگاه‌ ها و موسسات آموزشی، جایزه علمی( grant) به این افراد پرداخت شود و در صورتی که این افراد در رشته‌ های جدید یا دانشگاه‌های شهرستان ‌ها مشغول به خدمت شوند، کمک مالی به دانشگاه ‌های پذیرنده این افراد نیز پرداخت خواهد شد.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱۱:٠٢ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢٠ آبان ۱۳٩۳
comment نظرات () لینک

+ یا حسین

فتواى حسین این است: آرى ! در نتوانستن نیز بایستن هست

 

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ٩:٤٩ ‎ق.ظ ; شنبه ۱٠ آبان ۱۳٩۳
تگ ها: محرم
comment نظرات () لینک

+ روبات‌های قاتل جای سربازان را می‌گیرند؟!

وزارت دفاع نروژ علی رغم تمام اعتراضاتی که مبنی بر ساخت روبات‌های جدیدی به اسم "روبات‌های قاتل" وجود دارد، اما بازهم به روند تولید این روبات ادامه می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، نوآوری هایی که گاهی اوقات در تکنولوژی و همینطور فناوری های جدید بروز می کند، باعث برانگیختن نگرانی های جهانی می شود. یکی از این نوآوری های جدید را می توان در ساخت و تولید روبات های جدیدی با اسم "روبات های قاتل" در نروژ دانست که تبدیل به یکی از موضوعات داغ جهانی شده است.

روبات های قاتل، روبات هایی هستند که در آینده جایگزین سربازهای نروژی خواهند شد و از قابلیت های خطرناک بسیاری برخوردارند که می تواند نگرانی های جهانی را در این رابطه برانگیزد.

بسیاری از منتقدان معتقدند، این فناوری جدید استفاده شده در نروژ می تواند قوانین صلح بین المللی را نقض کند و اکنون یک سوال مهم مطرح می شود: "زمانی که ماشین ها و روبات ها وارد جنگ های داخلی یا خارجی بین دو کشور شوند، چه آینده ای در انتظار بشریت خواهد بود؟ اگر موشکی سهوا و بخاطر اشتباه یک ماشین در منطقه ای مسکونی فرود بیاید، چه اتفاقی رخ می دهد" و سوالات دیگری که باعث شده تا اعتراضات جهانی علیه ساخت چنین روبات هایی در نروژ برانگیخته شوند.

مقامات نروژی معتقدند هیچ نگرانی در رابطه با ساخت این روبات وجود ندارد، زیرا این پروژه تنها یک پروژه علمی است و از نگاه نظامی نباید به آن نگریسته شود. اما از سوی دیگر، می توان گفت که این روبات دارای قابلیت نظامی است که براحتی می تواند روبات را تبدیل به یک جنگجوی نظامی بدون روح کند که علیه انسانیت بتازد. بسیاری از مطبوعات بین المللی به جای واژه "روبات قاتل" در این تکنولوژی جدید از "فراخوان شیطان" استفاده کرده اند.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ٩:۳۳ ‎ق.ظ ; شنبه ۱٠ آبان ۱۳٩۳
comment نظرات () لینک

+ رایانه خودبرنامه‌نویس

محققان هوش مصنوعی گوگل از رایانه‌ای رونمایی کرده‌اند که امیدوارند روزی بتواند خود را برنامه‌نویسی کند. دانشمندان شرکت نوپای DeepMind که گوگل اوایل سال جاری میلادی به بهای 400 میلیون دلار آن را خریداری کرد، در تلاش برای تقلیدکردن از تعدادی از ویژگی‌های عملکرد حافظه کوتاه‌مدت مغز انسان هستند.آن‌ها امیدوارند سامانه ابداعی‌شان با ترکیب‌کردن شیوه عملکرد رایانه‌های معمولی و فعالیت مغز انسان، یاد بگیرد که خود را برنامه‌نویسی کند.

این رایانه که «ماشین عصبی تورینگ» نام دارد، می‌تواند خاطرات را درک و ذخیره کند و سپس آ‌ن‌ها را برای انجام مسئولیت‌های منطقی فراتر از آنچه یاد گرفته، بازیابی کند.آزمایش‌ها نشان داده این ماشین قادر به یادگیری الگوریتم‌های ساده و داده‌ها بوده و از این الگوریتم‌ها برای عمومیت‌بخشیدن به توانایی‌اش استفاده کند.

رایانه جدید عملا نوعی شبکه عصبی است که می‌تواند با یک حافظه خارجی سازگار شود.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ٩:۳٠ ‎ق.ظ ; شنبه ۱٠ آبان ۱۳٩۳
comment نظرات () لینک

+ خطرساز بودن هوش مصنوعی در آینده!؟

السون ماسک، مدیر عامل شرکت تسلاموتورز، سازنده خودروهای هوشمند در سخنانی از خطرات پیشرفت هوش مصنوعی در سال های آینده برای زندگی انسان ها سخن گفت. وی آینده‌ای ترسناک را برای حاضران در همایشی عملی در دانشگاه ام آی تی ترسیم کرده و هشدار داد که ربات‌های آینده با هوش مصنوعی بالایی که دارند می‌توانند برای انسان‌ها مشکل ایجاد کنند و حتی ممکن است کنترل اعمال شرورانه آن‌ها برای انسانهاممکن نباشد.

اظهارات وی برای حضار این نشست تا حدی یادآور رویدادهای فیلم ترمیناتور ۲ بود که در آن یک ربات شرور به زمین آمده و تخریب و ویرانگری و ایجاد مشکل برای انسان‌ها می‌پردازد. ماسک خواستار آن شد که سرمایه گذاری شرکت‌های تجاری بر روی پدیده هوش مصنوعی همراه با توجه به جنبه‌های مختلف کاربردی آن باشد. وی پیش از این هشدار داده بود که هوش مصنوعی به طور بالقوه ممکن است از سلاح‌های هسته ای نیز خطرناک‌تر باشد و لذا باید دولت‌ها برای قانون گذاری در مورد فعالیت‌های مرتبط با این حوزه وارد عمل شوند. ماسک پیش‌بینی کرد که در آینده عملکرد محصولات دارای هوش مصنوعی ابعاد گسترده ای پیدا کرده و در سطوح ملی و بین‌المللی مطرح خواهد شد.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ٩:۱٥ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٦ آبان ۱۳٩۳
comment نظرات () لینک

+ اندکی تامل!!

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ٩:٠٧ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٦ آبان ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ ایجاد امکان فرصت مطالعاتی برای نخبگان

دکتر سید حسن حسینی معاون فرهنگی و امور نخبگان بنیاد ملی نخبگان درخصوص فرصت های مطالعاتی جدید برای مستعدان برتر گفت: علاوه بر فرصت مطالعاتی که تاکنون اجرا شده، در حال تدوین آیین نامه جدید فرصت مطالعاتی برای استعداد های برتر هستیم.
وی در خصوص آیین نامه جدید با اشاره به اینکه این فرصت مطالعاتی نه خیلی طولانی مدت و نه خیلی کوتاه مدت است، عنوان کرد: این فرصت مطالعاتی یک دوره میان مدت است که استعدادهای برتر می توانند در دوره های مشترکی در خارج از کشور حضور داشته باشند. وی اذعان داشت: استعداد های برتر در دوره میان مدت به بهترین دانشگاههای امریکا، اروپا، آلمان و بعضا چند دانشگاه آسیایی مانند سنگاپور اعزام می شوند.

معاون فرهنگی امور نخبگان با بیان اینکه محدودیتی برای حضور در هیچ یک از کشور ها نیست، اظهار داشت: استعداد های برتر در مقطع دکترا و در رشته های فنی مهندسی هستند. وی خاطر نشان کرد: البته به تازگی تفاهم نامه ای میان وزارت بهداشت و معاونت علمی و فناوری امضا شده است تا استعداد های برتر در رشته های پزشکی نیز از این فرصت مطالعاتی استفاده کنند.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ٩:٠۱ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٦ آبان ۱۳٩۳
comment نظرات () لینک

+ ابتکار در ساخت پل

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱۱:۱٢ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٤ آبان ۱۳٩۳
تگ ها: پل متحرک
comment نظرات () لینک