نخبگان ایران زمین


+ فرصت مطالعاتی خارج از کشور برای نخبگان

بنیاد ملّی نخبگان با هدف ارتقای سطح تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های کشور تسهیلات جدیدی را برای دانشجویان دورۀ دکتری به منظور استفاده از فرصت مطالعاتی خارج از کشور طراحی و از ابتدای سال تحصیلی جاری اجرایی کرده است.بر اساس این تسهیلات، دانشجویان برگزیدۀ دورۀ دکتری که مشمول جایزۀ پژوهش بنیاد می شوند می توانند به مدت یک سال از راتبۀ فرصت مطالعاتی خارج از کشور بهره مند شوند.

شرایط استفاده از این راتبه به شرح زیر است :

1. دانشجوی برگزیده در سال مشمولیت از جایزۀ پژوهشی میتواند از آن استفاده کند.

2. استفاده از فرصت مطالعاتیِ دانشجو باید به تصویب دانشگاه محل تحصیل رسیده باشد.

3. اولویت پذیرش دانشجو از یکی از دانشگاه های برتر جهان (مطابق فهرست های رسمی) باشد.

4. اولویت با دانشجویانی است که در حوزۀ فنّاوری های راهبردی کشور در حال تحصیل هستند.

5. بنیاد بخشی از هزینۀ فرصت مطالعاتی دانشجو و همسر وی را برای مدت حداکثر یک سال تأمین می کند.

متقاضیان برای استفاده از تسهیلات مذکور می توانند به «آیین نامۀ اعطای جایزه های تحصیلی دانشجویان صاحب استعداد برتر» مندرج در وبگاه بنیاد ملّی نخبگان به نشانی www.bmn.ir مراجعه کنند

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱:٤٤ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢۳ آذر ۱۳٩۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ دکتر سید مهدی فخرایی

درگذشت معلم بزرگوار و مدیر ارزشمند جناب آقای دکتر سید مهدی فخرایی استاد تمام گروه الکترونیک دانشگاه تهران و معاون پژوهش و برنامه‌ریزی سابق بنیاد ملی نخبگان را تسلیت عرض می نمایم.

کسی که من بسیار از او آموختم و همواره رفتار و کردارش برایم الگویی همیشگی خواهد بود.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱۱:٢۱ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱٦ آذر ۱۳٩۳
comment نظرات () لینک

+ مهم ترین اختراعات پزشکی سال 2014

محققان و مخترعان با تحقیقات و مطالعات خود به دنبال راه حل هایی برای تسهیل شدن زندگی انسان ها یا حذف بسیاری از موانعی هستند که در مسیر زندگی آنها قرار گرفته اند. اما بسیاری از نوآوری ها و گجت ها در حوزه پزشکی می توانند تغییرات بنیادی و اساسی را در زندگی انسان ها بر جای داشته باشند. در سال 2014 میلادی نیز اختراعات، نوآوری و گجت ها بسیاری در این گروه قرار گرفتند که با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال به معرفی آنها پرداخته می شود.

* ساخت کوچکترین و سریع ترین نانوموتور جهان

اختراع نانوموتورها، یکی از مهمترین نوآوری های سال جاری نام گرفته است زیرا این اختراع توانست تغییر شگرفی را در نجات زندگی انسان ها ایفا کند. این موتور در حدی کوچک است که می تواند در درون یک سلول قرار گرفته و برای انتقال داروهای خاص یا هدف قرار دادن سلول های سرطانی مورد استفاده قرار گیرد. از مهمترین ویژگی های این نانوموتورها می توان به سرعت بالا،  عمر طولانی و همینطور عدم هدف گرفتن سلول های سالم اشاره کرد.

* اکسو اسکلت

اکسو اسکلت به گجت پوشیدنی اطلاق می شود که معلولان با پوشیدن آن می توانند فعالیت های مکانیکی خود را با استفاده از نیروی ذهن انجام دهند. پروژه با این امید پیش می رود که قدرت دوباره راه رفتن را به معلولان بخشیده و معلولان با پوشیدن این روبات قادر به راه رفتن مجدد باشند. اولین  اکسواسکلت در بازی های جام جهانی دیده شد.

* اسمارت فونی برای تشخیص آب سیاه چشم

آب سیاه، یکی از بیماری های چشمی است که مبتلایان با فشار داخلی چشم مواجه می شوند و در صورتی که این موضوع دیر تشخیص داده شود، می تواند به بینایی شخص آسیب بزند. محققان دانشگاه استنفورد با کاشت متفاوتی از یک سنسور توانستند سطح فشار داخلی چشم را با یک اسمارت فون هوشمند کنترل کنند.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ٩:۱٥ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱٢ آذر ۱۳٩۳
comment نظرات () لینک

+ ماموریت هیئت وزیران به بنیاد ملی نخبگان

هیئت وزیران، به معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و رییس بنیاد ملی نخبگان ماموریت داد تا اجرای ماده 18 قانون برنامه پنجم توسعه مبنی بر حمایت‌های هدفمند مادی و معنوی از نخبگان و نوآوران علمی و فناوری را پیگیری کند.

متن مصوبه هیئت وزیران به شرح زیر است:

به معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و رییس بنیاد ملی نخبگان ماموریت داده می شود تا تقسیم کار و پایش اجرای ماده (18) قانون برنامه پنجم توسعه را با در نظر گرفتن مسئولیت های قانونی سایر دستگاه های اجرایی ذی ربط و هماهنگی با آنها ، در مدت باقی مانده از اجرای قانون یادشده ، پیگیری کند. در ماده 18 قانون برنامه پنجم توسعه آمده است:

دولت به منظور گسترش حمایتهای هدفمند مادی و معنوی از نخبگان و نوآوران علمی و فناوری اقدامات زیر را انجام دهد:

الف ـ ارتقاء منزلت اجتماعی از طریق فرهنگ‌سازی
ب ـ تسهیل در ارتقاء تحصیلی و ورود به رشته‌های تحصیلی مورد علاقه در دوره‌های قبل و بعد از ورود به دانشگاه
ج ـ اعطاء حمایتهای مالی و بورس تحصیلی از طریق وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و بنیاد ملی نخبگان
د ـ هدایت تحصیلی در زمینه‌ها و رشته‌های اولویت‌دار مورد نیاز کشور
هـ ـ برقراری بیمه تأمین اجتماعی و بیمه پایه سلامت فرد و خانواده وی
و ـ رفع دغدغه خطرپذیری مالی در انجام مراحل پژوهشی و امور نوآورانه
ز ـ حمایت از تجاری‌سازی دستاوردهای آنان
ح ـ تقویت ابعاد معنوی، بصیرت‌افزایی، خودباوری و تعلق ملی
ط ـ ایجاد و تقویت مراکز علمی، تحقیقاتی و فناوری توانمند در تراز بین‌المللی و با امکانات خاص در شاخه‌های مختلف علوم و فنون بنیادی و راهبردی با به‌کارگیری نخبگان و دانشمندان در جهت خلق دانش، ایده‌های نو و تبدیل علم به ثروت در طول برنامه
ی ـ ایجاد فرصتهای شغلی مناسب برای نخبگان و استعدادهای برتر متناسب با تخصص و توانمندی‌های آنها و اولویتهای کشور با حمایت از سرمایه‌گذاریهای خطرپذیر جهت تبدیل دانش فنی به محصول قابل ارائه به بازار کار
ک ـ ایجاد ساز و کارهای مناسب برای افزایش سهم مشارکت انجمن‌های علمی، نخبگان و استعدادهای برتر در تصمیم‌سازیها و مدیریت کشور
ل ـ ایجاد ساز و کار لازم برای مشارکت انجمنهای علمی، نخبگان و دانشمندان کشور در همایشها، کنفرانسها و مجامع علمی و پژوهشی بین‌المللی و برتر جهان و بهره‌گیری از توانمندیهای دانشمندان و نخبگان ایرانی در جهان و فراهم کردن فرصتهای مطالعاتی مناسب در داخل و خارج کشور
م ـ تأمین و پرداخت بخشی از هزینه‌های ثبت جواز امتیاز علمی (patent) در سطح ملی و بین‌‌المللی و ایجاد تمهیدات و تسهیلات لازم برای انتشار آثار مفید علمی آنان

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱:۱٤ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٩ آذر ۱۳٩۳
comment نظرات () لینک

+ تسهیلات جدید بنیاد ملی نخبگان

معاون شناسایی و جذب و امور فرهنگی بنیاد ملی نخبگان از ارائه پیشنهاداتی برای اعمال تغییرات در طرح خدمت سربازی نخبگان خبر داد.

 دکتر سیدحسن حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری ایسنا با اشاره به نحوه اجرای طرح خدمت سربازی برای نخبگان، افزود: ستاد کل نیروهای مسلح یک سری نیازهای پژوهشی دارد و این طرح‌ها در اولویت کاری آنها قرار دارد.

وی با تاکید بر این که این طرح‌ها در دانشگاه‌های زیر مجموعه حوزه دفاعی کشور و مراکز تحقیقاتی زیر نظر نیروهای مسلح اجرایی می‌شود، اظهار داشت: در آیین نامه جدید حمایت از نخبگان درصدد هستیم که در طرح خدمت سربازی نخبگان تغییراتی را اجرایی کنیم.

حسینی در این باره یادآور شد: در این آیین‌نامه پیشنهاد شده است که در طرح خدمت سربازی نخبگان علاوه بر دانشگاه‌ها و مراکز تحت نظر ستاد کل نیروهای مسلح، سایر مراکز پژوهشی و دانشگاه‌ها نیز اضافه شوند.معاون شناسایی، جذب و امور فرهنگی بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه این پیشنهاد لازم است با موافقت نیروهای مسلح صورت گیرد، خاطر نشان کرد: در حال حاضر طرح خدمت سربازی نخبگان در حال اجرا است و تاکنون بیش از 5 هزار پروژه تحقیقاتی اجرایی شده است.

حسینی همچنین با اشاره به حمایت‌های بنیاد ملی نخبگان از دوره‌های پسا دکتری، افزود: دو نوع پسا دکتری داریم یکی پسا دکتری مربوط به جایزه علامه طباطبایی که استادان برنده این جایزه می‌توانند تا چهار نفر محقق پسا دکتری پذیرش کنند که این تعداد قابل افزایش است.وی گروه دیگر را افرادی دانست که بر اساس تعاریف بنیاد استعداد برتر شناخته می‌شوند و اضافه کرد: این افراد می‌توانند پس از دوره گذراندن دوره دکتری، تقاضای ورود به دوره پسا دکتری را ارائه دهند.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱:٠۱ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٩ آذر ۱۳٩۳
comment نظرات () لینک

+ یک اختراع جالب؟!

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱٢:٥٤ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٥ آذر ۱۳٩۳
comment نظرات () لینک

+ اختراعات برتر سال 2014

جهان در سال 2014 اختراعات مهمی را تجربه کرده است. فهرست زیر برخی از اختراعات مهم و تاثیرگذار جهان در سال 2014 است.

* اسکیت پرنده

داشتن اسکیت پرنده از سال 1989 جزو آرزوهای بشر بوده و اکنون، نوعی از این وسایل تولید شده که می توانند 15 دقیقه در هوا معلق بمانند.

* شارژر بدون سیم

تصور کنید که بدون نیاز به هیچ سیم رابطی بتوانید تنها با استفاده از این دستگاه لپ تاپ خود را شارژ کنید!پس از اینترنت وایرلس حالا دانشمندان برق وایرلس را نیز اختراع کرده اند که با داشتن آن دیگر نیازی به سیم شارژر نیست.

* پرینتر سه بعدی

حتما تا به حال نام سینمای سه بعدی به گوش‌تان خورده است.پرینتر سه بعدی اختراع جذاب دیگری است که می توانید با استفاده از ان از هر چیزی که می خواهید پرینت بگیرید.با این تفاوت که دیگر تنها چاپ بر روی کاغذ وجود ندارد بلکه این چاپگر قابلیت چاپ حجم دار و اشیای دارای ارتفاع و طول را نیز دارد

* مترجم زبان بدن

دستگاه دیگری که در سال 2014 توسط مخترعان ابداع شده است، مترجمی است که با دوربین خودکار خود زبان بدن را به کلمات و جملات تبدیل می کند و پس از آن، این کلمات را به نگارش درمی آورد.

* ماشین برقی با سرعت بالا

اغلب ماشین های برقی که تا کنون اختراع شده بودند سرعت کمی داشتند و خسته کننده تر از آن بودند که بتوان با آن‌ها رانندگی کرد.شرکت بی ام و در سال 2014 ماشی برقی را اختراع کرده است که مس تواند تا 177 کیلومتر سرعت داشته باشد.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱٢:٥٢ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۳ آذر ۱۳٩۳
comment نظرات () لینک