نخبگان ایران زمین


+ نکاتی درمورد نابغه فیزیک که نمی‌دانستید!

نام استیون هاوکینگ در کنار نام آلبرت انیشتین تا قرن‌ها در مباحث علمی مطرح خواهد شد. او یکی از بزرگترین نوابغ فیزیک تمام دوران است. زندگی او جزئیات جالبی دارد که به احتمال فراوان نمی‌دانید. 
هاوکینگ توانسته با کمک کتاب‌های بی‌نظیرش چون «جهان در پوست گردو» مسائل عمیق نجومی را در اختیار مردم عادی قرار دهد. جایگاه مباحث مطرح شده از جانب هاوکینگ در کنار مباحث دیگر بزرگان علم فیزیک است.  زندگی یک نابغه اما همیشه هم در اوج نیست. در ادامه با پنج نکته از زندگی هاوکینگ آشنا خواهید شد. 
1. نمرات او در امتحانات مدرسه متوسط بود
اگر هاوکینگ امروز در مورد مسائل فیزیک صحبت کند، بی‌شک ما نیمی از حرف‌هایش را متوجه نمی‌شویم، اما دورانی که او در مدرسه درس می‌خواند، نمراتش در بهترین حالت در حد متوسط بود! اما خوشبختانه معلم‌هایش توانستند استعداد استیون را درک کنند و او را برای آزمون بورسیه دانشگاه آکسفورد آماده کنند. نمره او در آن آزمون خیره کننده بود. 
2. اعضای خانواده استیون کمی عجیب بودند!
والدین استیون فقیر بودند، اما در خانه‌ای نسبتا بزرگ و به هم ریخته زندگی می‌کردند. اتومبیل آن‌ها یکی از تاکسی‌های اوراقی لندن بود. همه آن‌ها در سکوت کامل شام می‌خوردند، زیرا هنگام غذا خوردن کتاب هم می‌خواندند. آن‌ها در زیرزمین خانه‌شان زنبور نگه می‌داشتند و حتی در گلخانه مشغول آتش‌بازی می‌شدند.  
3. موفقیت او پس از تشخیص بیماری‌اش حاصل شد
هاوکینگ پیش از آنکه بیماری‌اش تشخیص داده شود، دانش‌آموز متعهدی نبود. او در آن دوران تنها روزی یک ساعت درس می‌خواند. او در جایی گفته است: «پیش از آنکه بیماری‌ام تشخیص داده شود، از زندگی خسته شده بودم.» خبر تشخیص بیماری سبب شد تا هاوکینگ سال‌های باقیمانده‌ی عمرش را صرف تحقیق و پژوهش کند.

4. او می‌گوید سفر در زمان ممکن است
هاوکینگ از اظهار نظرات احساسی و غیرعادی در مواجهه با علم فیزیک و کیهان‌شناسی ترسی ندارد. او گفته که انسان‌ها روزی می‌توانند در سیاره‌ای دیگر سکنی گزینند و حتی سفر در زمان هم شدنی است. البته هاوکینگ در مقوله سفر در زمان تنها به اظهار نظر اکتفا نکرده و سه نظریه‌ی کلی در این ارتباط را نیز مطرح کرده است. 
5. او از قدرت هوش مصنوعی باخبر است
انقلابی از جنس ربات یکی از اتفاقات رایج داستان‌های علمی – تخیلی است، اما هاوکینگ معتقد است که این اتفاق کاملا محتمل است. هاوکینگ حتی به توسعه‌دهندگان هوش مصنوعی هشدار داده که مراقب مسائل جانبی گسترش هوش مصنوعی باشند. او در مورد هوش مصنوعی چنین می‌گوید: «هوش مصنوعی می‌تواند بزرگترین اتفاق تاریخ بشر بشد، و البته آخرین.»

منبع: سایت جهان نیوز

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ٦:٤٧ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢۸ مهر ۱۳٩٤
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ اندکی تامل!!

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ٧:٤٢ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢٦ مهر ۱۳٩٤
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ تاملی برای برخی از مدیران محترم بنیاد ملی نخبگان

مقام معظم رهبری در دیدار با نخبگان همایش نهم نخبگان فردا در بیان چند توصیه مدیریتی و کاری به مسئولان بر لزوم جدی گرفته شدن بنیاد نخبگان تأکید کردند و افزودند: بنیاد نخبگان یک بنیاد ملی و راهبردی است و نباید وظایف آن به دانشگاهها سپرده شود. رهبر انقلاب اسلامی، بنیاد نخبگان را نیز به برنامه ریزی دقیق بمنظور زمینه سازی برای ظهور و بروز عملی توانایی استعدادهای برتر جوان توصیه کردند و گفتند: باید برای جوان نخبه زمینه کار و احساس مفید بودن بوجود آید و به ماندن در کشور تشویق شود. حضرت آیت الله خامنه ای، تسهیل تکمیل فرآیند تحصیلی نخبگان، افزایش روند تشکیل شرکت های دانش بنیان، و ایجاد هسته های علمی در دانشگاهها با محوریت اساتید برجسته، متعهد و انقلابی را از جمله اقدامات لازم برای ادامه حرکت علمی نخبگان دانستند و تأکید کردند: نقش اساتید در هسته های علمی دانشگاهها بسیار مهم است و باید از اساتیدی استفاده شود که معتقد به آبادی و آینده ایران و دلسوز کشور و پایبند به ارزشها و انقلاب باشند.

ایشان بنیاد نخبگان را به رصد دائمی خروجی کارها سفارش کردند و با اشاره به موضوع اقتصاد مقاومتی، افزودند: یکی از راههای تحقق سیاستهای اقتصاد مقاومتی که از همان ابتدای اعلام مورد استقبال صاحبنظران قرار گرفت، حمایت از شرکتهای دانش بنیان و طراحی لازم در این خصوص است.

رهبر انقلاب اسلامی در مورد اقتصاد مقاومتی نکته ای را بصورت گذرا اشاره کردند و گفتند: درخصوص نحوه اجرا و پیشرفت سیاستهای اقتصاد مقاومتی، اکنون زمینه بحث نیست اما از پیشرفت این سیاستها خشنود نیستم. حضرت آیت الله خامنه ای بعد از بیان این نکته، درباره لزوم یک طراحی دقیق بمنظور استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان برای تحقق سیاستهای اقتصاد مقاومتی اشاره فرمودند.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به جریانی که بدنبال شناسایی نخبگان علمی کشور و هدایت آنان به خارج است، مسئولان را به هوشیاری در قبال این موضوع توصیه کردند.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱٢:۳٦ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ٢۳ مهر ۱۳٩٤
comment نظرات () لینک

+ قوانینی برای خوشبختی

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱٢:۳٢ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٢٢ مهر ۱۳٩٤
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ اندکی تامل!!

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱٢:۳٠ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٢٢ مهر ۱۳٩٤
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ دانشمند جوان ایرانی در جمع 10 دانشمند برتر جهان

نشریه‌ «ساینس نیوز» با نظرخواهی از 30 نفر از برنگان جایزه نوبل، 10 دانشمندی را که تحقیقاتشان بیش از همه مورد توجه این نوبلیست‌ها بوده انتخاب کرده که در جمع آنها دکتر یاسر رودی، فیزیک‌پیشه جوان ایرانی نیز حضور دارد. به گزارش خبرنگار علمی ایسنا، دکتر رودی، محقق ایرانی موسسه‌ علوم اعصاب کاولی و مرکز محاسبات عصبی دانشگاه علوم و فناوری نروژ(NTNU)، خرداد ماه امسال جایزه‌ «اریک کندل 2015» را که هر دو سال یکبار با مشارکت فدراسیون نوروساینس اروپا در حوزه علوم اعصاب اعطا می شود دریافت کرد. موضوع اصلی تحقیقات وی، درک ساختار محاسبات و الگوریتم‌های مربوط به نتیجه گیری‌های عددی و آموزش و چگونگی پایه‌ریزی این محاسبات در شبکه‌های عصبی است.  

وی با همکاری پروفسور «می بریت موزر» و پروفسور «ادروارد موزر» - برندگان نروژی جایزه‌ نوبل پزشکی 2014 - به نتایج چشمگیری در زمینه‌ی درک ساختارهای شبکه‌ (grid) در سیستم‌های ردیابی انواع پستانداران و کارکردهای حافظه دست یافته است. به گفته‌ی پروفسور ادوارد موزر، یاسر رودی یکی از معدود محققان جوان در سطح بین‌المللی است که هم در زمینه‌ علم اعصاب و هم در زمینه‌ی فیزیک نظری فعالیت می‌کند. وی با ایجاد فعالیت‌های مشترک نقش بسزایی بر تاثیرپذیری این دو رشته از یکدیگر برعهده دارد. پروفسور می‌بریت موزر هم می‌گوید: نکته‌ی جالب در مورد یاسر این است که او می‌تواند با استفاده از قوانین پایه‌ای فیزیک محاسبات ذهنی را توضیح دهد که ممکن است حتی در مورد مواد غیر جاندار نیز صدق کند. 

دکتر یاسر رودی که در سال 1360 در تهران متولد شده، دوره متوسطه را در دبیرستان البرز و تحصیلات کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در رشته فیزیک در دانشگاه صنعتی شریف به پایان رسانده و در سال 1384 موفق به کسب مدرک دکتری از موسسه مطالعات پیشرفته در تریسته ایتالیا (SISSA) شده است. وی پس از مدتی فعالیت در واحد علوم اعصاب محاسباتی Gatsby یونیورسیتی کالج لندن به عنوان محقق پسادکتری به هیات علمی Nordita (موسسه فیزیک نظری نوردیک) که هدف آن توسعه تحقیقات فیزیک نظری در کشورهای نوردیک (منطقه شمال اروپا و آتلانتیک شمالی شامل دانمارک، فنلاند، ایسلند، نروژ و سوئد) است ملحق شد. رودی در حال حاضر در موسسه Kavli و مرکز محاسبات عصبی دانشگاه علوم و فناوری نروژ، موسسه مطالعات پیشرفته بنیاد Starr در پرینستون و مرکز بین‌المللی تحقیقات فیزیک نظری عبدالسلام در ایتالیا فعالیت دارد. در صفحه شخصی رودی در دانشگاه NTNU، این رباعی زیبا از خیام نیشابوری، خودنمایی می‌کند: 

آنان که محیط فضل وآداب شدند

در جمع کمال، شمع اصحاب شدند

ره زین شب تاریک، نبردند برون

گفتند فسانه ای و در خواب شدند

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱٢:٢٤ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٢٢ مهر ۱۳٩٤
comment نظرات () لینک

+ برندگان نوبل با جایزه‌ خود چه می‌کنند؟

هنوز هم بسیاری از مردم هستند که از خود می‌پرسند برندگان نوبل با جایزه نقدی خود چه می‌کنند و آیا این پول صرف ادامه‌ تحقیقات و مطالعات در حوزه‌های مختلف می‌شود یا برندگان آن را برای دوران بازنشستگی خود پس‌انداز می‌کنند؟ پاسخ به این سوال، بسیار جالب است و اگر برخی از این پاسخ‌ها را بخوانید بی‌شک تعجب خواهید کرد. مثلا ریچارد رابرتز زیست‌شناس، شیمی‌دان و برنده‌ جایزه‌ نوبل پزشکی ١٩٩٣ میلادی، جایزه نقدی خود را صرف خرید یک زمین بازی کروکت کرده است. جمعی از برندگان نیز اعلام کرده‌اند که این جایزه نقدی را برای خرید منزل یا تأمین هزینه‌های فرزندانشان صرف کرده‌اند. برخی دیگر مانند فرانک ویلچک برنده‌ جایزه‌ نوبل فیزیک ٢٠٠۴ نیز این رقم چشمگیر را در حساب شخصی خود برای دوران بازنشستگی‌اش پس‌انداز کرده‌ است. این دانشمند و محقق ام.آی.تی تأکید می‌کند: دریافت جایزه‌ بسیار معتبری مانند نوبل هزینه‌های خاص خود را دارد. از خرید لباس برای همسر و فرزندان گرفته تا انجام چندین سفر و برگزاری جشن به مناسبت دریافت این جایزه تنها بخشی از هزینه‌های جاری برندگان محسوب می‌شود.

اما در برخی موارد میزان جایزه نقدی برندگان کمتر از ١.٢‌ میلیون دلار است. گاهی دو تا سه نفر در یک رشته به عنوان برنده معرفی می‌شوند و جایزه باید بین آنها تقسیم شود یا اگر برندگان ساکن آمریکا باشند، حدود ۴٠‌ درصد جایزه را باید به‌عنوان مالیات به دولت فدرال پرداخت کنند! این مالیات سنگین نیز برخی دانشمندان مانند جورج اسموت برنده‌ جایزه‌ نوبل فیزیک ٢٠٠۶ را ترغیب کرد که جایزه‌ خود را به بنیادهایی برای اعطای کمک‌هزینه‌ تحصیلی به دانشجویان مستعد اهدا کند.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱٢:٢٢ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٢٢ مهر ۱۳٩٤
تگ ها:
comment نظرات () لینک