نخبگان ایران زمین


+ فناوری های آینده

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۸:٠٥ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢٢ آذر ۱۳٩٤
comment نظرات () لینک

+ تسهیلات جدید به شرکت های دانش بنیان برای صادرات محصول

برای حمایت از شرکت های دانش بنیان توسط معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور حمایت های مالی تخصصی در خصوص صادرات محصولات شرکت های دانش بنیان و انتقال تکنولوژی در نظر گرفته شد.
این بسته شامل سرمایه در گردش، سرمایه ثابت، یارانه سود تسهیلات، تسهیلات حمایت از صادارت، تسهیلات توانمندساز، تسهیلات توسعه بازار صادراتی، ضمانت نامه بانکی و تسهیلات حمایت از انتقال فناوری می شود. شرایط واحدهای فناور برای استفاده از این تسهیلات بدین شرح است:
1. دانش‌بنیان بودن شرکت صادرکننده کالا

2. احراز شرایط توانمندی شرکت برای عملیاتی کردن تعهدات ایجاد شده در قراردادهای صادرات کالا و خدمات

3. فرآیندهای ارزیابی تقاضای دریافت شده مبتنی بر رویه‌های مصوب صندوق نوآوری و شکوفایی

4. احراز انطباق موضوع قرارداد صادرات کالا و خدمات دانش­ بنیان با فهرست موضوعی محصولات دانش‌بنیان
تسهیلات سرمایه در گردش
تسهیلات سرمایه در گردش برای شرکت‌های دانش­ بنیان صادرکننده کالا و خدمات تا سقف ۲۰ میلیارد ریال بر مبنای حداکثر ۷۰ درصد ارزش صادرات محصول دانش­ بنیان در دوره مالی مرتبط با حداکثر یک سال گذشته پرداخت می شود. این تسهیلات برای تأمین سرمایه در گردش با نرخ ۱۴درصد برای موارد زیر قابل تخصیص است.
تسهیلات سرمایه ثابت
اینگونه تسهیلات به ‌منظور توسعه امکانات و تجهیزات مرتبط با تولید صنعتی یا ایجاد واحد صنعتی جدید برای تولید یک محصول دانش­ بنیان قابل تخصیص است.
یارانه سود تسهیلات
یارانه سود تسهیلات مرتبط با سرمایه در گردش تا سقف معادل ۵ میلیارد ریال به گونه ­ای که منجر به کاهش سود تسهیلات به میزان ۷درصد شود. یارانه سود تسهیلات مرتبط با سرمایه ثابت (تولید صنعتی) تا سقف معادل ۵ میلیارد ریال به گونه­ ای که منجر به کاهش سود تسهیلات به میزان ۷درصد شود.
تسهیلات حمایت از صادرات
شرکت­­های صادرکننده کالا و خدمات دانش­ بنیان می­ توانند تا سقف حداکثر ۲۰درصد ارزش صادرات انجام شده برای محصول دانش­ بنیان در دوره مالی گذشته، تسهیلات با نرخ قرض­ الحسنه برای نمونه­ سازی سایر محصولات دانش­ بنیان قابل صدور شرکت به بازارهای منطقه­ ای و جهانی دریافت کنند.

این تسهیلات حداکثر تا سقف ۳ میلیارد ریال و بر اساس طرح ارایه شده مبنی بر توسعه کالا یا خدمت دانش­ بنیان جدید یا ارایه برنامه عملیاتی روشن برای وضعیت هزینه­ کرد تسهیلات مرتبط با فعالیت­های تولیدی یا صادراتی شرکت ارایه خواهد شد.
تسهیلات توانمندساز
صندوق نوآوری و شکوفایی جهت حمایت از توانمندی­های شرکت­های دانش­ بنیان در توسعه بازار صادراتی، تسهیلات تا سقف ۵۰۰ میلیون ریال با نرخ کارمزد ۴درصد ارائه خواهد کرد. این تسهیلات برای موضوعات مرتبط با توسعه بازار شامل توسعه توانمندی شرکت برای طراحی صنعتی محصول مطابق با بازار، کمک به حل مسایل حقوقی بازارهای خارجی خاص و تقویت حضور نمایشگاهی یا معرفی کالا در بازار مورد نظر پرداخت خواهد شد..
تسهیلات توسعه بازار صادراتی
شرکت­­های صادرکننده کالا و خدمات دانش­ بنیان می­ توانند تسهیلات توسعه بازار صادراتی دریافت کنند. این تسهیلات از طریق تعامل با نماینده شرکت خارجی خریدار در داخل کشور یا ساز و کار تهیه شده از طریق صندوق ضمانت صادرات ایران برای شرکت­های خارجی مستقر در خارج کشور فراهم خواهد شد.
ضمانت نامه بانکی
صندوق نوآوری و شکوفایی با معرفی شرکتهای صادرکننده محصولات و خدمات دانش­ بنیان به بانکهای عامل خود، بانک توسعه صادرات ایران یا صندوق ضمانت صادرات ایران، امکان دریافت ضمانت­نامه­ های مورد نیاز برای تسهیل فرآیند صادرات شرکت را فراهم می­کند.
اختصاص تسهیلات حمایت از انتقال فناوری به شرکت های دانش بنیان
هم­چنین به منظور تکمیل فرآیند حمایت از انتقال دانش فنی به شرکت‌های دانش‌بنیان، صادرات دانش فنی یا محصولات دانش‌بنیان که از طریق نمایشگاه‌های تخصصی محقق می‌شود، صندوق نوآوری و شکوفایی در قالب آیین‌نامه‌های کنونی خود تسهیلات حمایت از انتقال فناوری به شرکت های دانش بنیان را اعطا می کند.
ضوابط اعطای این تسهیلات بدین شرح است:
1. ارائه تسهیلات برای انتقال فناوری تا سقف ۵۰ درصد مبلغ کارشناسی شده قرارداد انتقال فناوری تا سقف ۲۰ میلیارد ریال با نرخ سود ۱۴درصد در قالب تسیهیلات قبل از تولید صنعتی
2. ارائه تسهیلات سرمایه در گردش برای شرکت‌های صادرکننده کالا و خدمات تا سقف ۱۰ میلیارد ریال برای تأمین سرمایه در گردش قراردادهای منعقده با نرخ ۱۴ درصد
3. ارائه تسهیلات سرمایه ثابت برای شرکت‌های صادرکننده کالا و خدمات به‌منظور توسعه امکانات و تجهیزات مرتبط با نرخ ۱۴درصد در قالب تسهیلات تولید صنعتی

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱٠:٤٤ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٧ آذر ۱۳٩٤
comment نظرات () لینک

+ مقایسه شرکت سامسونگ با شرکت های فناور ایرانی

سامسونگ در سال ۱۹۳۸ به عنوان یک شرکت بازرگانی تأسیس شد که بیشترین کارش صادرات ماهی، میوه و سبزی به چین بود. این شرکت در یک دهه، با رشدی بسیار سریع، به یکی از ۱۰ شرکت بزرگ کره تبدیل شد و امروزه در شمار پیشگامان جهانی است و هر روز بر سهم بازار جهانی آن افزوده می‌شود. اما رمزِ پیشرفتِ شتابان سامسونگ چه بوده؟

تعداد اختراعات ثبت شده شرکت سامسونگ در آمریکا در سال 2014 به عدد شگفت انگیز 4952 رسیده است. اگر تعداد روزهای کاری سال را حدود 250 روز در نظر بگیریم، متوجه می‌شویم که کارکنان شرکت سامسونگ در هر روز حدود 20 اختراع را با موفقیت ثبت کرده‌اند. بدون احتساب اختراعاتی که این شرکت به هر دلیلی تمایل به ثبت آنها نداشته یا با ثبت آنها موافقت نشده است، هر روز 20 پروژه بی‌همتا در سطح جهانی در این شرکت به نتیجه رسیده است. با توجه به این که طبق آمار از هر 100 تلاش نوآورانه، یکی دو مورد بیشتر شانس موفقیت ندارند، باید نتیجه گرفت که روزانه کار بر روی چند هزار پروژه نوآوارنه در سامسونگ شروع می‌شود. این به جز پروژه‌های نوآورانه جاری آن شرکت است.

اکنون بیایید از خود بپرسیم آیا سازمان‌ها و شرکت‌های ایرانی مهیای ساختن فردا هستند؟ بی‌شک پاسخ منفی است. در بیشتر شرکت‌های ایرانی، می‌توان بوی مسموم "روزمرگیِ گذشته-گرا" را به محض ورود حس کرد. ای کاش این روزمرگی از جنس امروزی بود!!! بیشتر سازمان‌ها و شرکت‌های ایرانی با واقعیت‌های امروزین دنیای کسب‌وکار، فاصله بسیار دارند. در دنیای امروز که پیشتازی در گرو نوآوری و خلق و تجاری‌سازی دانش است، هنوز بسیاری از مدیران ایرانی سودای دلالی کالاهای فیزیکی وارداتی در فضای پساتحریم را در سر می‌پرورانند. اگر چه سایه سنگین اقتصادِ نفتیِ دولتی و تحریم‌های ظالمانه بین‌المللی در شکل‌گیری این اتمسفرِ کشنده‌یِ گذشته-گرا سهم داشته‌اند، اما شرکت‌ها (به ویژه شرکت‌های خصوصی) می‌توانند انتخاب کنند که همچون اسلاف خود در گذشته غرق نشود. آنها می‌توانند چشم‌ها را بشویند و جور دیگر ببینند!

برگرفته از سایت هم آفرینی

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ٩:٤٢ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٧ آذر ۱۳٩٤
comment نظرات () لینک

+ یا حسین

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ٩:٢۱ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٩ آذر ۱۳٩٤
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ فناوری فرصت یا تهدید

 در موج فراگیر استارت‌آپی در نقشه جدید «نفوذ» بازی استعمار سر و شکل «فناورانه» به خود گرفته و استعمارگران خوش‌پوش در نقش «فرشتگان حمایتگر» به خاورمیانه آمده‌اند. نوعی جدید از کسب و کار مبتنی بر فناوری که مستقیما توسط زرسالاران و کمپانی‌های سیلیکون ولی تغذیه می‌شوند.
 ماجرا به این شکل پیش می‌رود که شرکت‌های مطرحی همچون گوگل، مایکروسافت، اینتل، آی‌بی‌ام و اپل به‌ناگاه تصمیم گرفتند همراه با «دیپلماسی دیجیتال» وزارت خارجه آمریکا بخشی از سود سالانه خود را به کشف و حمایت از ایده‌های نوین کارآفرینی فناورانه در کشورهای هدف اختصاص دهند. شبکه‌سازی خیرخواهانه که با کسب بودجه‌ای حداقلی با سرعتی مثال‌زدنی به پیش می‌رود و یک به یک کشورهای خاورمیانه را که از بالاترین آمار بیکاری جوانان تحصیلکرده و خوشفکر برخوردارند، فتح می‌کند.
سایت شورای روابط خارجی آمریکا سپتامبر 2013 یادداشتی با عنوان «آیا بهار استارت‌آپ به خاورمیانه آمده؟» منتشر کرد که در آن بدون ایجاد حساسیت سیاسی، به سیل تغییرات در حال وقوع در منطقه پس از شتاب ناگهانی استارت‌آپ‌ها اشاره می‌شود. در این یادداشت از موج استارت‌آپ‌ها که خاورمیانه را درمی‌نوردد بویژه با تمرکز بر زنان نام برده شده است. شرودر آمریکایی نویسنده کتابی به نام  استارت‌آپ‌ها برمی‌خیزند، انقلاب کارآفرینی، بازسازی خاورمیانه است. او عضو شورای روابط خارجی آمریکا و محقق ارشد وزارت خارجه ایالات متحده در حوزه کارآفرینی و امنیت ملی آمریکاست و به صورت غیررسمی می‌توان وی را مدیر پروژه بازطراحی «خاورمیانه جدید» از مسیر پلان B
یا «راهکار غیرجنگی» دانست. شرود‌‌ر همچنین مد‌‌یرعامل بخش تعاملی رسانه‌هایی همچون واشنگتن‌پست و نیوزویک آمریکاست و تاثیر بسزایی د‌‌ر راهبری سیاست‌های آنلاین و فناورانه آمریکا د‌‌اشته است.
با توجه به رزومه شگفت‌انگیز وی راه‌اند‌‌ازی مشهورترین شتاب‌د‌‌هند‌‌ه‌های حمایتگر استارت‌آپ‌های خاورمیانه بسیار حائز اهمیت است.
او به ایران آمد‌‌ و مورد‌‌ استقبال رسمی قرار گرفت و آمار حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات را مستقیما از مسؤولان کشورمان د‌‌ریافت کرد‌‌ و با اعضای شتاب‌د‌‌هند‌‌ه آواتک، برگزارکنند‌‌ه استارت‌آپ ویکند‌‌های گوگل د‌‌ر ایران، جلسه داشت.
هیچ فعالیت جهانی رایگان و خیرخواهانه‌ای د‌‌ر د‌‌نیای سرمایه‌د‌‌اری صورت نمی‌گیرد‌‌، پس گمان نکنیم سیلیکون ولی آمریکا د‌‌ر بحبوحه بحران‌های اقتصاد‌‌ی و رقابت‌های تجاری، به ناگاه تصمیم گرفته خیریه‌ای بزرگ به وسعت خاورمیانه تاسیس کند‌‌ و مرد‌‌م را از رنج فقر و بیکاری برهاند‌‌!
کریستوفر شرود‌‌ر به‌عنوان یکی از معد‌‌ود‌‌ سخنرانان «استارت‌آپ استانبول 2015» با اشاره به اهمیت سرمایه‌گذاری د‌‌ر ایران می‌گوید‌‌: «بعضی‌ها هنگامی که با آنها از اهمیت و لزوم سرمایه‌گذاری د‌‌ر ایران حرف می‌زنیم، می‌خند‌‌ند‌‌ اما باهوش‌ترها کار خود‌‌ را شروع کرد‌‌ه‌اند‌‌».
حق با شرود‌‌ر است! مایکروسافت، کوکاکولا، اینتل، آی‌بی‌ام و اپل و برخی د‌‌یگر از غول‌های مهم سیلیکون ولی هم‌اکنون د‌‌ر قالب لشکری واحد‌‌ زیر بیرق «گوگل» به نمایند‌‌گی از وزارت خارجه آمریکا د‌‌ر ایران فعالند‌‌ و از طریق چند‌‌ شتاب‌د‌‌هند‌‌ه مشهور به اصطلاح ایرانی خود‌‌ساخته، رسما به فعالیت برای شبکه‌سازی اقتصاد‌‌ی و نفوذ اجتماعی مشغولند‌‌.

منبع: خبرگزاری فارس

تحلیل: در این خصوص باید کم رنگ کردن و حذف رویدادهای نخبگانی و فناورانه ای چون جشنواره بین المللی نوآوری و شکوفایی فجر انقلاب اسلامی (که شش دوره آن همزمان با ایام الله دهه مبارک فجر و با یک فلسفه ایجادی قوی برگزار شد)، با دستاوردهای چشمگیرش در تجاری سازی اختراعات و داشته های فکری نخبگان کشور را با ظهور استارت آپها مورد تامل قرارداد. آسیب شناسی حذف دفتر تجاری سازی دستاوردهای نخبگان در بنیاد ملی نخبگان که تنها بخاطر عملکرد مثبتش در راستای ماموریت آن بنیاد توسط هیئت امنا بنیاد نخبگان ایجاد شد بنظر حائز اهمیت است. همچنین مشارکت و پشتیبانی بی نظیر معاونت علمی رئیس جمهور در این رویدادها و با همکاری شتابدهنده های اشاره شده و تشویق و حمایت از شرکت های تحت پوشش آنها و معرفی آنها به عنوان شرکت های دانش بنیان شاخص در کشور نیز نیاز به بررسی دارد.

سال ها دل طلب جام جم از ما می کرد         وآنچه خود داشت زبیگانه تمنا می کرد

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ٩:۱٦ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٩ آذر ۱۳٩٤
comment نظرات () لینک

+ نابغه ایرانی مغز متفکر قدرتمندترین شتاب دهنده ذرات دنیا

چین در نظر دارد شتاب دهنده ذراتی به بزرگی دو برابر LHC سرن اروپا احداث کند و پروفسور نیما ارکانی حامد، فیزیکدان ایرانی الاصل انستیتو مطالعات پیشرفته آمریکا به عنوان مغز متفکر پروژه حضور خواهد داشت. وی سی و دومین نفر در لیست صد نابغه زنده دنیا است و از ۱۴ سالگی در نظریه و قوانین نیوتون تحقیق کرده است. نیما ارکانی حامد در حال حاضر استاد دانشگاه هاروارد و دارای کرسی استادی در دانشگاه پرینستون است. این کرسی از سال ۱۹۳۳ تا ۱۹۵۵ در انحصار آلبرت انیشتن بوده است و پس از اعلام نظریه عملکرد جهان ارکانی، از او دعوت شده که در طرح تونل شتاب دهنده سوئیس (LHC) که با هزینه بالغ بر ۵ میلیارد دلار ساخته شده، رهبری آزمایش‌ها را بر عهده داشته باشد. او دکترای خود را در سال ۱۹۹۷ دریافت کرد و به بخش SLAC در دانشگاه استانفورد به منظور ادامه تحصیل در پست دکتری رفت. در حال حاضر چین از این نابغه ایرانی برای پیشبرد پروژه شتابدهنده خود دعوت به عمل آورده است. چین به طور رسمی اعلام کرده که فاز نخست ساخت این پروژه عظیم را در سال ۲۰۲۰ آغاز خواهد کرد. آنچه که در چین ساخته خواهد شد دو برابر شتاب دهنده LHC اروپا و ۷ برابر قدرتمندتر از آن خواهد بود.

هم اکنون شتاب دهنده LHC سرن در اروپا بزرگترین ماشین واحد در دنیا محسوب می شود که شامل تونل بزرگی به درازای ۲۷ کیلومتر می شود. اما تونل برخورد دهنده پوزیترون الکترون چرخشی مدور (CEPC) چین بین ۵۰ تا ۱۰۰ کیلومتر درازا خواهد داشت و این یعنی مساحتی به بزرگی منطقه ای که منهتن آمریکا را شامل خواهد شد. گفته می شود شهر Qinhuangdao در شمال چین و در ابتدای دیوار بزرگ این کشور مکان احتمالی ساخت این پروژه عظیم زیرزمینی خواهد بود.

منبع: خبرگزاری مهر

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۸:٤٦ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٩ آذر ۱۳٩٤
comment نظرات () لینک