نخبگان ایران زمین


+ دانستنی های جالب درباره جوایز نوبل

    از 1901 که در بزرگداشت آلفرد نوبل، دانشمند سوئدی و مخترع دینامیک، سال تاسیس موسسه جوایز نوبل است تاکنون 101 جایزه برای پزشکی به 196 دانشمند اعطا شده است درحالی که در بخش فیزیک، 104 جایزه بین 188 فیزیکدان تقسیم شده که یکی از آنها "جان باردین" بوده است.
 این دانشمند تنها کسی است که دوبار جایزه نوبل فیزیک را یکی در سال 1956 به پاس تحقیقاتی که درباره نیمه هادیها انجام داد و دیگری را در سال 1972 به خاطر توسعه تئوری ابرهادیها دریافت کرد.
 هرچند ماری کوری نیز دو جایزه نوبل دریافت کرد اما یکی از آنها را در سال 1903 به خاطر مطالعاتی که درباره رادیواکتیوها انجام داد در بخش فیزیک گرفت و دیگری را در سال 1911 به خاطر کشف عناصر رادیم و پلونیم در بخش شیمی دریافت کرد.
 همچنین "فردریک سنجر" از 102 جایزه نوبل شیمی که به 159 دانشمند اعطا شد دو جایزه را به خود اختصاص داده است.
 این شیمیدان یکی از این جوایز را در سال 1958 به خاطر مطالعاتی که درباره ساختار پروتئینها و به خصوص انسولین انجام داد و دیگری را در سال 1980 به پاس تحقیقاتی که در عرصه شیمی زیستی اسیدهای نوکلوئیدی و درباره DNA با صفات ارثی جدید انجام داده بود دریافت کرد.
 "لوئیس پاولینگ" در سال 1954 به دلیل مطالعاتی که درباره ماهیت پیوندهای شیمیایی انجام داده بود نوبل شیمی گرفت اما در سال 1962 برنده نوبل صلح شد.
 جایزه نوبل اقتصاد تنها از سال 1969 و با تلاشهای "ازوریگز ریکس بانک" به اقتصاددانان اعطا و تاکنون 42 جایزه به 67 دانشمند تقدیم شده است که بعضی از آنها به خصوص "جان ناش"، "اریک اس. ماسکین" و "لیونید هارویز" ریاضیدان بوده اند.
بنیاد نوبل در موسسه کارولینسکای استکهلم سوئد از امروز دوشنبه 3اکتبر برندگان جوایز نوبل 2011 را به ترتیب در رشته های پزشکی، فیزیک، شیمی، صلح و اقتصاد اعلام می کند.
نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۳:۱۱ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱۱ مهر ۱۳٩٠
تگ ها: جایزه نوبل
comment نظرات () لینک