نخبگان ایران زمین


+ فناوری های جدید

 روغن معدنی جایگزین فن سرورها  

   محققان شرکت اینتل در حال توسعه روش جدیدی برای خنک کردن سریع سرورها با استفاده از روغن های معدنی هستند که می تواند نوید دهنده حذف فن خنک کننده از رایانه ها باشد. اینتل از سال گذشته آزمایش سیستم خنک کننده CarnotJet را آغاز کرده است. در این روش سرورها درون جعبه های کوچک حاوی روغن معدنی قرار می گیرند و سیستم خنک کننده تنها به دو تا سه درصد از قدرت برای خنک کردن سرور نیاز دارند که این میزان در سرورهای متداول 50 تا 60 درصد است. 

دکتر «مایک پاترسون» از متخصصان مکانیک حرارت در اینتل تأکید می کند: میزان مصرف انرژی در این سیستم در مقایسه با سیستم های خنک کننده متداول بسیار کمتر است. هدف اصلی محققان از انجام این تحقیق، تلاش برای کاهش میزان مصرف انرژی در مراکز داده بسیار عظیم مانند گوگل است.

«دیوید بانیس» مدیر اجرایی این پروژه نیز معتقد است: هزینه مصرف انرژی در مرکز داده های مجهز به سیستم خنک کننده روغن بشدت کاهش یافته و نیازی به استفاده از چیلر وجود نخواهد داشت؛ حتی می توان سرورها را در انباری با دمای 100 درجه سانتیگراد قرار داد. در حال حاضر شرکت SuperMicro آمادگی خود را برای آزمایش «سرورهای غوطه ور در روغن معدنی» ابداعی اینتل اعلام کرده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ٩:٥۸ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱٥ شهریور ۱۳٩۱
comment نظرات () لینک