نخبگان ایران زمین


+ راهکار چینی برای استفاده از قابلیت نخبگان خارج نشین

  گفته می‌شود در چین بذر بسیاری از فناوری‌های نو، توسط نخبگان بازگشته پاشیده شده است. از مدت‌ها پیش، مناطقی تحت عنوان مناطق توسعه[Development Zone ] در این کشور بر پا شده‌اند، که ضوابط و مقررات حاکم بر آن‌ها شباهت زیادی به مناطق آزاد تجاری در کشور ما دارد. به این ترتیب که نخبگان مهاجر چینی می‌توانند در این مناطق، با بهره‌گیری از تسهیلات و معافیت‌های ویژه، دست به تجارت تخصص و فناوری بزنند بدون آن‌که ملزم به اقامت دایمی در چین و پس‌دادن گرین‌کارت‌های آمریکایی خود باشند!

انتقال و تجارت فناوری (و به طور کلی تجارت دانش فنی)، این روزها به یکی از پر سودترین کسب و کارها تبدیل شده، و توجه بسیاری از نخبگان را به خود جلب کرده است. رویکرد چینی‌ها با استقبال پر شوری روبرو شده است.
توصیه‌ها به سیاستگزاران و برنامه ریزان کشورمان این است که برای بهره‌گیری از مغزهای مهاجر کشور، بر دو راهکار زیر تمرکز نمایند:
1. دست‌کم یک منطقه‌‌ی ویژه‌ی فناوری تاسیس نمایند که متخصصان ایرانیِ مقیم خارج بتوانند با استفاده از تسهیلات و معافیت‌های خاص، در این منطقه به تجارت فناوری بپردازند.
2. اشاعه‌ی فعالیت‌های فن‌بازاری را در کشور جدی‌تر بگیرند و فن‌بازارهای تخصصیِ گوناگونی را با مشارکتِ ایرانیان خارج از کشور به راه اندازند.
برگرفته از سایت اندیشکده آصف به قلم آقای مهندس عقیل ملکی فر (با ارزش پوزش از تغییزات جزیی در متن)

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ٩:٢٩ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢٥ مهر ۱۳٩۱
comment نظرات () لینک