نخبگان ایران زمین


+ چند نفر برتر کنکورهای سراسری تحت حمایت بنیاد ملی نخبگان قرار می گیرند؟

  معاون فرهنگی و امور نخبگان بنیاد ملی نخبگان سهم نفرات برتر کنکورهای سراسری ورود به دانشگاه ها از حمایت های بنیاد ملی نخبگان را تشریح کرد. دکتر سید حسن حسینی در گفتگو با روابط عمومی بنیاد ملی نخبگان، با بیان این مطلب گفت: آیین نامه احراز استعداد برتر و نخبگی به منظور تحقق بخشیدن به تاکید مقام معظم رهبری در استفاده صحیح و مناسب از ظرفیت های علمی نخبگان در راستای توسعه همه جانبه کشور تدوین و اجرا می شود و هدف آن منطقی کردن و تعریف شاخص های علمی،استانداردسازی معیارها و فرآیندهای شناسایی و معرفی نخبگان و استعدادهای برتر هر بخش است.

معاون فرهنگی و امور نخبگان بنیاد ملی نخبگان افزود: بر اساس اساسنامه بنیاد ملی نخبگان، نخبه به فرد برجسته و کارآمدی اطلاق می شود که اثرگذاری وی در تولید و گسترش علم،هنر ، فناوری ، فرهنگ سازی و مدیریت کشور محسوس باشد و هوش، خلاقیت، کارآفرینی و نبوغ فکری وی در راستای تولید و گسترش دانش و نوآوری، موجب سرعت بخشیدن به رشد و توسعه علمی و اعتلای جامعه انسانی کشور شود.

دکتر حسینی ادامه داد: همچنین «استعداد برتر » به فردی اطلاق می شود که به صورت بالقوه نخبه بوده ولی هنوز زمینه های لازم برای شناسایی کامل و یا بروز استعدادهای ویژه او فراهم نشده است.البته تعاریف فوق شامل استعدادهای برتر و نخبگان بخش های مختلف از قبیل علمی و فناوری، آموزشی، فرهنگی،اجتماعی، هنری و مدیریتی است. به گفته معاون فرهنگی و امور نخبگان بنیاد ملی نخبگان استعداد برتر و نخبگی یک فرآیند پویا است و می‌بایست تداوم شرایط در دوره های زمانی مشخص در احراز نخبگی معیار قرار گیرد.

وی درباره شرایط احراز استعدادهای برتر و نخبگی گفت: برگزیدگان از میان آزمون های سراسری یکی از گروه هایی هستند که می توانند تحت پوشش بنیاد ملی نخبگان قرار بگیرند. در این راستا برگزیدگان از میان رتبه های برتر آزمون های سراسری مقطع کارشناسی از میان 150 نفر اول برای رشته های ریاضی و فیزیک، 100 نفر اول برای رشته های علوم تجربی، 100 نفر اول برای رشته های علوم انسانی و 40 نفر اول برای رشته های هنر به عنوان استعداد برتر تحت پوشش بنیادملی نخبگان قرار می گیرند.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ٤:٠٩ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱ مهر ۱۳٩٢
comment نظرات () لینک