نخبگان ایران زمین


+ می توانید بر خود غلبه کنید

            دکتر ادن رایل یک فیلم آموزشی در مورد محدودیت های تحمیلی تهیه کرده است .   نام این فیلم  "می توانید بر خود غلبه کنید " است  در این فیلم یک دلفین در مخزن بزرگی از آب قرار می گیرد و نوعی ماهی که غذای مورد علاقه دلفین است نیز در مخزن ریخته می شود . دلفین به سرعت ماهی ها را  می خورد . دلفین که گرسنه می شود تعدادی ماهی دیگر داخل مخزن قرار     می گیرد ولی این بار در محفظه شیشه ای.
 دلفین به سمت آنها می آید ولی هر بار پس ازبرخورد با محافظ  شیشه ای به عقب رانده می شود پس از مدتی دلفین از حمله دست می کشد و وجود ماهی ها را ندیده می گیرد . محافظ  شیشه ای برداشته می شود و ماهی ها در داخل مخزن به حرکت در می آیند، آیا می دانید چه اتفاقی می افتد !؟ دلفین از گرسنگی می میرد در حالی که غذای مورد علاقه او در اطرافش فراوان است ولی محدودیتی که دلفین پذیرفته است او را از گرسنگی می کشد .

  از آنجا که نحوه ی عملکرد مغز از این نظر بسیار شبیه به هم است ما  می توانیم از این آزمایشات بفهمیم که ما هم محدودیت هایی را می پذیریم که واقعی نیستند. به ما می گویند یا ما به خود می گوییم نمی توان فلان کار را انجام داد و این برای ما یک واقعیت می شود محدودیت های ذهنی به محدودیت های واقعی تبدیل می شوند.
باید این سوال مهم را از خود بپرسیم :

چه مقدار از آنچه ما واقعیت می پنداریم، واقعیت نیست بلکه پذیرش تحمیلی ماست؟!"

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ٧:٥٩ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱٩ آبان ۱۳۸٩
comment نظرات () لینک