نخبگان ایران زمین


+ فراخوان شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه نفت و گاز

 به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، علی وطنی معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: از شرکت‌های دانش بنیان دعوت می‌کنیم با ورود به 10 زمینه توسعه فناوری، تجاری سازی و نوآوری که از سوی وزارت نفت برای استفاده از دانش فنی شرکت‌های تولیدی ایرانی اعلام شده است اقدام کنند تا این شرکت‌ها نیز در توسعه فعالیت‌های این بخش نقش آفرینی بیشتری داشته باشند. وطنی با بیان اینکه هم اینک شرکت‌های دانش بنیان به درجه‌ای از توانایی دست یافته‌اند که قادرند نسبت به تولید محصولات مورد نیاز در این بخش اقدام کنند، ابراز امیدواری کرد: بر اساس سیاست‌های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری مبنی تکیه بر اقتصاد مقاومتی و توجه به اقتصاد دانش بنیان، زمینه برای حضور بیشتر و موثرتر شرکت‌های دانش بنیان در حوزه‌های مختلف تولیدی و صنعتی به ویژه در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی میسر شود.

براساس این گزارش، ماشین آلات دورا (پمپ، توربین و کمپرسور و...)، حفاری (تجهیزات و عملیات) و شیرآلات صنعتی بخشی از 10 کالای مورد نیاز وزارت نفت است. همچنین تجهیزات سرچاهی، لوله و اتصالات و ابزار دقیق و اتوماسیون نیز از جمله کالاها مورد نیاز حوزه نفت است که توسط گروهای تخصصی انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران اعلام شده است. تجهیزات برقی، تجهیزات ثابت (مبدل و بویلرها، سازه های قلزی و مخازن و....)، تجهیزات ایمنی و آتش نشانی نیز از دیگر کالاهایی است که در حوزه دانش بنیان، مورد نیاز وزارت نفت است. بر همین اساس، مواد شیمیایی و کامپوزیت و کالا و خدمات عمومی نیز جزو 10 قلم کالای دانش بنیان مورد نیاز وزارت نفت اعلام شده است.

پیش از این، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت در نشستی که سوم تیرماه سال جاری با سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری داشت، گفته بود: برای هر یک از این 10 کالا یک مجری تعیین شده است که شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند در آینده نزدیک با مراجعه به سایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با دریافت اطلاعات مربوط به این کالاها، مجریان هر طرح را شناسایی و نسبت به تولید محصول مورد نیاز در فرصت تعیین شده اقدام کنند. وی همچنین در نشست با مدیران شرکت‌های دانش بنیان مستقر در پارک فناوری پردیس معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ابراز کرده بود: اعتقادی به ممنوعیت واردات کالاهای خارجی نداریم با این حال، در صورت تولید محصول با کیفیت داخلی، دیگر واردات انجام نخواهد شد.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱٠:۳٥ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳٩۳
comment نظرات () لینک