نخبگان ایران زمین


+ تفاهم‌نامه توانمند سازی تعاونیهای دانش بنیان

با توجه به حمایت بنیاد ملی نخبگان از فرآیند تجاری سازی اختراعات و لزوم تشکیل تعاونی های دانش بنیان بخش هایی از این تفاهم نامه را تقدیم می نماید.

بخش اول: طرفین تفاهم‌نامه

ماده1- این تفاهم نامه در راستای حمایت و توانمند سازی شرکت‌های تعاونی دانش بنیان با هدف توسعه فرهنگ تعاون در بین نخبگان و فرهیختگان کشور فی مابین معاونت علمی فناوری رئیس جمهور و بنیاد ملی نخبگان و وزارت تعاون و بانک توسعه تعاون با شرایط و مشخصات ذیل منعقد می‌گردد.

 

بخش دوم : موضوع و مدت تفاهم‌نامه

ماده 2- حمایت، توانمند سازی، آموزش، برگزاری همایش‌ها و نشست‌های مشترک علمی، فرهنگ‌سازی ازطریق رسانه ها، تشکیل اتاق های فکر به منظور بهره‌گیری از توان نخبگان، برگزاری نمایشگاه دستاوردها به صورت مشترک و....

       ماده 3- ایجاد تشکل‌های غیر دولتی به منظور انسجام شرکت‌های تعاونی دانش بنیان و تحت عنوان شرکت تعاونی عام، اتحادیه و یا واحدی ذیل خانه نخبگان با عضویت کلیه شرکت‌های تعاونی دانش بنیان کشور

ماده4- اعطای تسهیلات به طرح‌های شرکت های تعاونی دانش بنیان بر اساس معرفی کمیته مشترک وزارت تعاون و معاونت علمی- فن‌آوری

ماده5- مدت این تفاهم نامه ار تاریخ انعقاد یک سال می‌باشد و در صورت تمایل طرفین قابل تمدید می‌باشد.

 

بخش چهارم : گردش کار و تشکیل کارگروه

ماده9- متقاضیان استفاده از تسهیلات یارانه‌دار این تفاهم‌نامه باید معرفی نامه خود را به دبیرخانه کارگروه مستقر در بانک توسعه تعاون کشور ارائه نمایند. سپس  پرونده اعتباری شرکت‌های تعاونی مشمول، مطابق ماده (12) تشکیل و پس از تکمیل مدارک، طرح ها جهت تعیین وثائق و تصویب به کارگروه مربوطه که اعضاء آن  متشکل از سه نفر از بنیاد ملی نخبگان و سه  نفر از وزارت تعاون و  بانک توسعه تعاون می باشند ارائه می‌گردد و پرونده اعتباری  پس از تصویب در جلسه کارگروه جهت سیر مراحل اجرایی وانعقاد قرارداد و اعطای تسهیلات به بانک  ارسال می‌گردد.  

 

ماده 11- فهرست مدارک و مستندات مورد نیاز برای بررسی کارشناسی پرونده متقاضیان تسهیلات به شرح ذیل می‌باشد.

1- معرفی نامه از مراکزی که در ماده 7 مشخص شده است .

2- مدارک ثبتی شرکت (اساسنامه، اظهارنامه و شرکت‌نامه، آگهی تأسیس و آخرین آگهی تغییرات).

3- مصوبه کار گروه مشترک ماده 9

4- مدارک مربوط به محل اجرای طرح به نام شرکت تعاونی و یا اجاره‌نامه .

5- پیش فاکتور ماشین‌آلات موردنیاز طرح و در صورت لزوم پروفرم‌های مربوطه .

6-  تصویر موافقت اصولی یا مجوز فعالیت از دستگاه اجرایی مرتبط .

7- طرح توجیهی اقتصادی، فنی و مالی.

8- استعلام از سیستم بانکی درخصوص وضعیت تسهیلات دریافتی و وضعیت بدهی های معوق یا سررسید گذشته احتمالی شرکت ها به بانک ها.

9- گزارش بازدید کارشناسان طرف قرارداد بانک توسعه تعاون از وضعیت فعالیت و طرح متقاضی.

10-    ارائه صورت های مالی (ترازنامه و صورتحساب سود و زیان سال قبل و تراز آزمایشی سالجاری) برای طرح های تکمیلی و توسعه ای در حال بهره برداری.

 

بخش پنجم : شرایط اعطای تسهیلات

ماده12- نرخ سود و کارمزد تسهیلات اعطایی موضوع این تفاهم‌نامه، مطابق مقررات مصوب دولت تعیین می گردد. و مبلغ یارانه این تسهیلات از چهار تا دوازده درصد نرخ کارمزد بر اساس مصوبه کارگروه تعیین می گردد. بنابراین نرخ کارمزد محاسبه شده پس از کاهش آن برای متقاضی از  صفر  الی هشت درصد تعیین می‌شود.

ماده 13- طول دوران بازپرداخت با احتساب دوران مشارکت مدنی و سازندگی حداکثر 7سال می‌باشد( حداکثر دو سال دوران مشارکت مدنی و سازندگی و پنج سال دوره باز پرداخت ).

تبصره 5 در صورتی که هر کدام از شرکت های مذکور توانستند دوران مشارکت خود را کوتاه تر نمایند بعنوان تشویقی در صد کارمزد آن شرکت کاهش پیدا می نماید.

ماده14- سهم آورده متقاضیان استفاده کننده از تسهیلات موضوع این تفاهم‌نامه حداقل 10 درصد بوده و میزان قطعی آن توسط کارگروه مشترک تعیین می‌گردد.

 

 

 

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۱۱:٠٩ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢٥ آبان ۱۳۸٩
comment نظرات () لینک