نخبگان ایران زمین


+ فناوری فرصت یا تهدید

 در موج فراگیر استارت‌آپی در نقشه جدید «نفوذ» بازی استعمار سر و شکل «فناورانه» به خود گرفته و استعمارگران خوش‌پوش در نقش «فرشتگان حمایتگر» به خاورمیانه آمده‌اند. نوعی جدید از کسب و کار مبتنی بر فناوری که مستقیما توسط زرسالاران و کمپانی‌های سیلیکون ولی تغذیه می‌شوند.
 ماجرا به این شکل پیش می‌رود که شرکت‌های مطرحی همچون گوگل، مایکروسافت، اینتل، آی‌بی‌ام و اپل به‌ناگاه تصمیم گرفتند همراه با «دیپلماسی دیجیتال» وزارت خارجه آمریکا بخشی از سود سالانه خود را به کشف و حمایت از ایده‌های نوین کارآفرینی فناورانه در کشورهای هدف اختصاص دهند. شبکه‌سازی خیرخواهانه که با کسب بودجه‌ای حداقلی با سرعتی مثال‌زدنی به پیش می‌رود و یک به یک کشورهای خاورمیانه را که از بالاترین آمار بیکاری جوانان تحصیلکرده و خوشفکر برخوردارند، فتح می‌کند.
سایت شورای روابط خارجی آمریکا سپتامبر 2013 یادداشتی با عنوان «آیا بهار استارت‌آپ به خاورمیانه آمده؟» منتشر کرد که در آن بدون ایجاد حساسیت سیاسی، به سیل تغییرات در حال وقوع در منطقه پس از شتاب ناگهانی استارت‌آپ‌ها اشاره می‌شود. در این یادداشت از موج استارت‌آپ‌ها که خاورمیانه را درمی‌نوردد بویژه با تمرکز بر زنان نام برده شده است. شرودر آمریکایی نویسنده کتابی به نام  استارت‌آپ‌ها برمی‌خیزند، انقلاب کارآفرینی، بازسازی خاورمیانه است. او عضو شورای روابط خارجی آمریکا و محقق ارشد وزارت خارجه ایالات متحده در حوزه کارآفرینی و امنیت ملی آمریکاست و به صورت غیررسمی می‌توان وی را مدیر پروژه بازطراحی «خاورمیانه جدید» از مسیر پلان B
یا «راهکار غیرجنگی» دانست. شرود‌‌ر همچنین مد‌‌یرعامل بخش تعاملی رسانه‌هایی همچون واشنگتن‌پست و نیوزویک آمریکاست و تاثیر بسزایی د‌‌ر راهبری سیاست‌های آنلاین و فناورانه آمریکا د‌‌اشته است.
با توجه به رزومه شگفت‌انگیز وی راه‌اند‌‌ازی مشهورترین شتاب‌د‌‌هند‌‌ه‌های حمایتگر استارت‌آپ‌های خاورمیانه بسیار حائز اهمیت است.
او به ایران آمد‌‌ و مورد‌‌ استقبال رسمی قرار گرفت و آمار حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات را مستقیما از مسؤولان کشورمان د‌‌ریافت کرد‌‌ و با اعضای شتاب‌د‌‌هند‌‌ه آواتک، برگزارکنند‌‌ه استارت‌آپ ویکند‌‌های گوگل د‌‌ر ایران، جلسه داشت.
هیچ فعالیت جهانی رایگان و خیرخواهانه‌ای د‌‌ر د‌‌نیای سرمایه‌د‌‌اری صورت نمی‌گیرد‌‌، پس گمان نکنیم سیلیکون ولی آمریکا د‌‌ر بحبوحه بحران‌های اقتصاد‌‌ی و رقابت‌های تجاری، به ناگاه تصمیم گرفته خیریه‌ای بزرگ به وسعت خاورمیانه تاسیس کند‌‌ و مرد‌‌م را از رنج فقر و بیکاری برهاند‌‌!
کریستوفر شرود‌‌ر به‌عنوان یکی از معد‌‌ود‌‌ سخنرانان «استارت‌آپ استانبول 2015» با اشاره به اهمیت سرمایه‌گذاری د‌‌ر ایران می‌گوید‌‌: «بعضی‌ها هنگامی که با آنها از اهمیت و لزوم سرمایه‌گذاری د‌‌ر ایران حرف می‌زنیم، می‌خند‌‌ند‌‌ اما باهوش‌ترها کار خود‌‌ را شروع کرد‌‌ه‌اند‌‌».
حق با شرود‌‌ر است! مایکروسافت، کوکاکولا، اینتل، آی‌بی‌ام و اپل و برخی د‌‌یگر از غول‌های مهم سیلیکون ولی هم‌اکنون د‌‌ر قالب لشکری واحد‌‌ زیر بیرق «گوگل» به نمایند‌‌گی از وزارت خارجه آمریکا د‌‌ر ایران فعالند‌‌ و از طریق چند‌‌ شتاب‌د‌‌هند‌‌ه مشهور به اصطلاح ایرانی خود‌‌ساخته، رسما به فعالیت برای شبکه‌سازی اقتصاد‌‌ی و نفوذ اجتماعی مشغولند‌‌.

منبع: خبرگزاری فارس

تحلیل: در این خصوص باید کم رنگ کردن و حذف رویدادهای نخبگانی و فناورانه ای چون جشنواره بین المللی نوآوری و شکوفایی فجر انقلاب اسلامی (که شش دوره آن همزمان با ایام الله دهه مبارک فجر و با یک فلسفه ایجادی قوی برگزار شد)، با دستاوردهای چشمگیرش در تجاری سازی اختراعات و داشته های فکری نخبگان کشور را با ظهور استارت آپها مورد تامل قرارداد. آسیب شناسی حذف دفتر تجاری سازی دستاوردهای نخبگان در بنیاد ملی نخبگان که تنها بخاطر عملکرد مثبتش در راستای ماموریت آن بنیاد توسط هیئت امنا بنیاد نخبگان ایجاد شد بنظر حائز اهمیت است. همچنین مشارکت و پشتیبانی بی نظیر معاونت علمی رئیس جمهور در این رویدادها و با همکاری شتابدهنده های اشاره شده و تشویق و حمایت از شرکت های تحت پوشش آنها و معرفی آنها به عنوان شرکت های دانش بنیان شاخص در کشور نیز نیاز به بررسی دارد.

سال ها دل طلب جام جم از ما می کرد         وآنچه خود داشت زبیگانه تمنا می کرد

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ٩:۱٦ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٩ آذر ۱۳٩٤
comment نظرات () لینک