نخبگان ایران زمین


+ آماری از رشد علمی و فناوری کشور و اندکی تامل در این خصوص!!

در حوزه تولید علم بر اساس آمار پایگاه استنادی ISI در مقام دوم منطقه هستیم و بر اساس آمار پایگاه استنادی اسکوپوس رتبه اول را در منطقه داریم و در وضعیت کسب و کار رتبه 130 جهان را داریم در حالیکه ترکیه از این نظر در رتبه 55 است.

براساس آمار بانک جهانی در سال 2014، رتبه ایران در شاخص رقابت‌‌پذیری در جهان رتبه 83 و کشور عربستان در رتبه 24 است. همچنین در شاخص رقابت‌پذیری صنعتی ایران دارای رتبه 68 و ترکیه در رتبه 30 است.

در شاخص رونق اقتصادی ایران در رتبه 107 و کشور ترکیه 87 است، همچنین در شاخص توسعه انسانی کشور ما در رتبه 75 و کشور قطر دارای رتبه 31 است.

رشد اقتصادی ایران در برنامه اول توسعه 9.3 درصد بوده است که این رقم در برنامه دوم توسعه به 7.4 درصد تنزل یافت ولی با اجرای برنامه سوم توسعه به 10.6 درصد صعود کرد. رشد اقتصادی ایران در برنامه چهارم توسعه 7 درصد بود که در برنامه پنجم توسعه به 0.3 درصد رسید که این وضعیت نگران‌کننده است.

 رتبه ایران در منطقه در شاخص نوآوری بین 16 تا 17 متوقف مانده و در سطح جهانی نیز از رتبه 95 به رتبه 120 سقوط کرده است. سهم توسعه علم و فناوری کشور ما از تولید ناخالص داخلی 0.5 درصد است در حالیکه بر اساس برنامه‌ریزی‌ها باید به 4 درصد برسد.

نتیجه گیری: با وجود نهادهای متولی فراوان در حوزه علم و فناوری کشور، حال این سوال مطرح است که معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور، وزارتین علوم و بهداشت و نیز صنایع کشور چقدر در این خصوص نقش آفرین بوده اند. آیا تعدد نهادهای حاکمیتی فعال در حوزه علم و فناوری و عدم تمرکز در سیاستگذاری، برنامه ریزی و اجرا به سود کشور است یا به ضرر کشور؟ چرا نهاد نظارتی عملکرد این دستگاه ها را ارزیابی نمی کنند؟ آیا لزومی بر وجود همه این نهادها در کشور است؟ در سایر کشورها چه اتفاقی می افتد؟ و ...

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ٥:٥۸ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱۳ دی ۱۳٩٤
comment نظرات () لینک