نخبگان ایران زمین


+ آموزش تحلیل پتنت(اختراع)-قسمت دوم

شرایط طرح جهت ثبت اختراع:

جدید بودن اثر: مهمترین شرط یک اثر ابداعی به­عنوان اختراع، جدید بودن آن است. این بدین معنا است که در هیچ بانک اطلاعات کتبی و یا اسناد شفاهی اطلاعاتی مبنی بر سابقه انجام کاری مربوط به این طرح وجود نداشته باشد. به این نکته باید دقت کرد که بعضا امکان دارد قابلیت ثبت اثر به­علت افشای ناخواسته توسط خود مخترع مثلا چاپ مقاله در مجلات یا ارایه در کنفرانس‌ها و یا نمایش در نمایشگاهها از بین برود، حتی اگر در مکانی یا مجله­ای در مورد اثر خود صحبت کند و یا مقالاتی به چاپ برساند نیز مشمول افشا ناخواسته خواهد بود و طرح قابلیت ثبت را از دست می دهد.

 

داشتن کاربرد صنعتی: صرف­نظر از توجیهات اقتصادی، بتوان طرح را به­طور انبوه تولید و یا در صنعت (بمعنای عام آن) به کار گرفت و فقط نتیجه یک کار آزمایشگاهی صرف نباشد. 

 

وجود گام ابتکاری در اختراع: داشتن گام ابتکاری در اختراع یکی از مهترین شرایط اختراع است. این بدین معنا است که اختراع برای یک فرد با تخصص معمولی در آن موضوع یک امر بدیهی نیست. اثبات این موضوع توسط مخترع  بسیار مهم و با اهمیت است. 

 

افشا کامل اختراع: مخترع می­بایست روش ساخت اختراع خود را به­طور کامل، شفاف و بی­کم و کاست افشا کند. این موضوع باید برای سازمان ثبت­کننده اختراع کاملا محرز گردد. ناگفته نماند که افشای کامل اختراع به‌نفع خود مخترع است به­طوری که سازمان ثبت اختراع کشور متبوع می­تواند از کل چارچوب ترسیم شده در اختراع حفاظت نماید.

نویسنده : مهدی غلامی ; ساعت ۸:٢۱ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢۱ آذر ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک