دل نوشته

    امروز یکی از مخترعان قدیمی و مسن که خیلی انسان شریف و دلسوزی بود پیشم آمد. دلش خیلی پر بود. بعد از کلی صحبت، خیلی به فکر فرو رفتم و پیش خودم گفتم چرا ما ایرانی ها قدر داشته های خودمون رو نمی دونیم، اصلا چند نفر از ماها جواب سوالات زیر رو می دونیم؟! و چقدر به داشته های خودمون به عنوان یه ایرانی فکر می کنیم؟!

 راستی قبل از گالیله چه کسی اثبات کرد زمین گرد است؟

خیام ، ابوریحان، رازی و فارابی رو چقدر می شناسیم!؟

دل هر ذره که بشکافی    آفتابیش در میان بینی (این بیت از کیه؟ اصلا منظورش چیه؟! )

چرا کتابهای بزرگانی چون بوعلی سینا هنوز هم در دانشگاههای پزشکی دنیا مرجعه؟

قیاس الدین جمشید کاشانی که در غرب به الکاشی معروف است رو چقدر می شناسیم؟

قبر امیرکبیر کجاست؟

پرفسور شمس، دکتر حسابی و دیگر بزرگان معاصر را چقدر می شناسیم؟ و هزاران سوال دیگر ... و اینکه  اصلا چقدر از تاریخچه علم و دانش در ایران زمین و تاثیرگذاری آن در جهان باخبریم؟!

مگه غیر اینه که پیامبر اکرم فرمودند:

دانش اگر در ثریا هم باشد مردانی از پارس بدان دست خواهند یافت؟

 

/ 2 نظر / 3 بازدید
مجید

سلام بر مهندس عزیز تر از جانم جناب آقای غلامی دام عزه بسیار ممنون که وبلاگتون را راه اندازی نمودید اما اگر منظورتان کتاب قانون ابن سینا است که دیگر در جهان آنچنان مورد بهره برداری قرار نمی گیرد اما کتاب الهیات شفا از وی به عنوان کتابی که بسیار در مقالات علمی و مجلات و پایان نامه ها کاگشا باشد محسوب می شود.. هرچند استفاده بسیار زیاد از کتب فلاسفه مخصوصا ابن سینا و صدرای شیرازی مربوط است به سالهای 1990 تا 2000 و کم کم کاهش یافته و تنها در مجلات و گهگاه پروژه های تحقیقاتی نامی از آنها ذکر می شود اما بازم از وبلاگ زیبایتان قدردانی می نمایم

peyman

salaam agha mehdi... webloge kheili khoob va amoozandei dari.. omidvaram hamishe movafagh bashi!! [گل][لبخند]