راه‌اندازی بورس ایده و صندوق‌های مخاطره‌پذیر؛ به زودی در فرابورس

علی صالح آبادی مدیرعامل سازمان بورس، گفت: بسیاری از دانشگاهیان، مخترعان و مبتکران کشور دارای ایده ها، طرح ها و ابتکارات جدیدی هستند اما بازاری منسجم برای معرفی این ایده‌ها در کشور وجود ندارد. وی خاطر نشان کرد: اختراعات، اکتشافات، برندها (نام‌های تجاری) و طرح‌های صنعتی، در بازار دارایی‌های فکری فرابورس قابل معامله خواهند بود. وی از راه اندازی صندوق‌های سرمایه گذاری مخاطره‌پذیر در آینده نزدیک در فرابورس خبر داد و گفت: این صندوق های می‌توانند منابع مالی لازم برای طرح‌های کارآفرینی مبتنی بر ایده‌های نو را در کشور تامین کنند.

پیش از این مدیرعامل فرابورس با اشاره به اینکه راه‌اندازی بازار دارایی های فکری، مراحل پایانی راه اندازی خود را سپری می کند، گفته بود: این بورس در مرحله طراحی نحوه تجاری ‌سازی اید‌ه‌ها قرار دارد. امیر هامونی افزود: در روند معاملات بورس ایده چهار نوع قرارداد در نظر گرفته شده که یکی از آنها واگذاری 100 درصدی حقوق مادی ایده‌ها است. وی ادامه داد: عقود مشارکتی، دومین قرارداد بورس ایده خواهد بود که مخترع با مشارکت در سرمایه‌گذاری در قالب شرکت سهامی خاص اقدام می‌کند، سومین و چهارمین نوع قرارداد آن با تیراژ معین و مدت معین خواهد بود که در این صورت اختراع اجاره داده خواهد شد.

هامونی همچنین با اشاره به اینکه تمام معاملات بورس ایده به عنوان یک ابزار مالی در شورای عالی بورس شناخته شده است، گفت: در صورت معاملاتی شدن ایده‌ها، چهار نوع قرارداد برای آن در نظر گرفته شده است.

/ 0 نظر / 17 بازدید