مهم ترین اختراعات پزشکی سال 2014

محققان و مخترعان با تحقیقات و مطالعات خود به دنبال راه حل هایی برای تسهیل شدن زندگی انسان ها یا حذف بسیاری از موانعی هستند که در مسیر زندگی آنها قرار گرفته اند. اما بسیاری از نوآوری ها و گجت ها در حوزه پزشکی می توانند تغییرات بنیادی و اساسی را در زندگی انسان ها بر جای داشته باشند. در سال 2014 میلادی نیز اختراعات، نوآوری و گجت ها بسیاری در این گروه قرار گرفتند که با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال به معرفی آنها پرداخته می شود.

* ساخت کوچکترین و سریع ترین نانوموتور جهان

اختراع نانوموتورها، یکی از مهمترین نوآوری های سال جاری نام گرفته است زیرا این اختراع توانست تغییر شگرفی را در نجات زندگی انسان ها ایفا کند. این موتور در حدی کوچک است که می تواند در درون یک سلول قرار گرفته و برای انتقال داروهای خاص یا هدف قرار دادن سلول های سرطانی مورد استفاده قرار گیرد. از مهمترین ویژگی های این نانوموتورها می توان به سرعت بالا،  عمر طولانی و همینطور عدم هدف گرفتن سلول های سالم اشاره کرد.

* اکسو اسکلت

اکسو اسکلت به گجت پوشیدنی اطلاق می شود که معلولان با پوشیدن آن می توانند فعالیت های مکانیکی خود را با استفاده از نیروی ذهن انجام دهند. پروژه با این امید پیش می رود که قدرت دوباره راه رفتن را به معلولان بخشیده و معلولان با پوشیدن این روبات قادر به راه رفتن مجدد باشند. اولین  اکسواسکلت در بازی های جام جهانی دیده شد.

* اسمارت فونی برای تشخیص آب سیاه چشم

آب سیاه، یکی از بیماری های چشمی است که مبتلایان با فشار داخلی چشم مواجه می شوند و در صورتی که این موضوع دیر تشخیص داده شود، می تواند به بینایی شخص آسیب بزند. محققان دانشگاه استنفورد با کاشت متفاوتی از یک سنسور توانستند سطح فشار داخلی چشم را با یک اسمارت فون هوشمند کنترل کنند.

/ 0 نظر / 15 بازدید