انواع خدماتی که توسط صندوق نوآوری و شکوفایی ارائه می شود

در جهت عملیاتی شدن آئین نامه اجرایی قانون حمایت از شرکت­ها و موسسات دانش­بنیان و تجاری سازی نوآوری­ها واختراعات مصوب 21/8/1391 هیئت محترم وزیران، این خدماتاز سوی صندوق نوآوری و شکوفایی به مخاطبان ارائه خواهد شد . خدمات صندوق در قالب کمک های حمایتی، انواع تسهیلات و مشارکت است که درچارچوب مقررات و ضوابط مصوب مجلس محترم شورای اسلامی و هیئت محترم وزیران به متقاضیان ارائه خواهد شد . این خدمات از سوی صندوق در قالب عقود اسلامی، مستقیماً یا بواسطه صندوقهای همکار، بانک های عامل و شرکت­های سرمایه گذار خطر پذیر انجام می پذیرد:

انواع خدماتی که صندوق نوآوری و شکوفایی در قالب این قانون موظف به اجرای آن است ، عبارتند از:

  • کمک نوع1 (ماده 5 آئین نامه اجرایی)

پرداخت کمک هزینه تجاری­سازی نتایج تحقیق و توسعه، در مقابل ارایه اسناد قابل قبول به شرکت‌ها و مؤسسات دانش­بنیان دارای بیش از50 نفر نیروی انسانی متخصص و با سابقه فعالیت بیش از 5سال، که اقدام به تشکیل کنسرسیوم، با مشارکت دانشگاه‌ها، پژو هشگاه‌ها، شرکت‌های داخلی و خارجی نموده­اند و اکثریت سهام آن به شرکت‌ها و مؤسسات دانش­بنیان داخلی تعلق دارد.

  • کمک نوع 2  (ماده 6 آئین نامه اجرائی)

تقبل بخشی از سود تسهیلات بانکی پرداختی به شرکت‌ها و مؤسسات دانش­بنیانی که جهت انجام فعالیت‌های تحقیق و توسعه و تجاری­سازی از نظام بانکی تسهیلات اخذ نموده­اند.

  • تسهیلات  نوع 1  (ماده 7آئین نامه اجرائی)

اعطای قرض­الحسنه  با دروه باز پرداخت حداکثر 3 ساله به شرکت‌ها و م‍ؤسسات دانش‌بنیان جهت فعالیت‌های ثبت اختراع، کسب فن‌آوری و نمونه­سازی، پس از بررسی طرح تجاری، توسط صندوق یا عامل صندوق.

  • تسهیلات نوع 3 (ماده 9 آئین‌نامه اجرایی)

اعطای تسهیلات  حداکثر 5 ساله با نرخ ترجیحی و تضمینی متناسب جهت فعالیت­های قبل از تولید صنعتی، از قبیل هزینه اولیه تجهیز کارگاه و آماده­سازی خط تولید، طراحی صنعتی، انجام آزمون و رفع اشکال، تولید آزمایشی و بازاریابی

  • تسهیلات نوع 4 (ماده 10 آئین‌‌نامه اجرائی قانون)

اعطای تسهیلات حداکثر 7 ساله با نرخ ترجیحی، باهمکاری و مشارکت بانک‌ها و م‍‍ؤسسات مالی و اعتباری جهت شروع تولید صنعتی برای تأمین قسمتی از هزینه های تهیه مکان و خرید و نصب ماشین­آلات و تجهیزات مورد نیاز

  • تسهیلات نوع 5 (ماده 11 آئین‌‌نامه اجرائی)

اعطای تسهیلات حد اکثر 10 ساله با نرخ ترجیحی با همکاری و مشارکت بانک­ها و م‍ؤسسات مالی و اعتباری جهت تأمین سرمایه در گردش.

  • تسهیلات نوع 6 (ماده 12 آئین‌‌نامه اجرائی)

اعطای تسهیلات با نرخ ترجیحی از طریق عامل صندوق جهت فروش اقساطی و لیزینگ و سایر موارد به منظور حمایت از توسعه بازار محصولات و خدمات دانش‌بنیان.

  • تضمینات نوع 1 (ماده 14 آئین‌‌نامه اجرائی)

شرکت دانش­بنیان جهت اخذ تسهیلات به بانک و موسسات مالی مراجعه و موفق به پیشبرد مذاکرات شده است، اما در موضوع ارائه تضمینات و وثایق مشکل دارد.صندوق با توجه به توافقات به عمل آمده با بانک­ها به­منظور پوشش کسر وثیقه تا 70 درصد از تضمینات مورد نیاز را تقبل می­نماید.سقف این تضمین به فراخور سقف اعتباری شرکت یا موسسه دانش­بنیان از سوی صندوق تعیین می­شود.

  • تضمینات نوع 2 (ماده 15 آئین‌‌نامه اجرائی)

در صورتی­که شرکت دانش­بنیان درخصوص تسهیل دریافت ضمانت­نامه و پرداخت بخشی از مخارج مربوطه جهت حضور در مناقصه یا پوشش ریسک قرارداد احتیاج به کمک داشته باشد.صندوق روند دریافت ضمانت­نامه را با توجه به موافقت­نامه­های تنظیمی با بانک­ها تسهیل می­نماید و درصورت نیاز بخشی از هزینه صدور ضمانت­نامه را پرداخت خواهد کرد. تعیین سقف پرداخت این مخارج و نحوه دریافت آن بر عهده صندوق است.

  • تضمینات نوع 3 (ماده 16 آئین‌‌نامه اجرائی)

خدمت 15- در صورتی­که متقاضیان خرید محصولات دانش­بنیان به منظور پوشش ریسک به کارگیری فناوری­های داخلی، درخواست دریافت ضمانت­نامه­ای معتبر  از شرکت دانش­بنیان  داشته باشند و شرکت علاوه بر مشکلات قبلی نتواند این ضمانت نامه را تهیه کند. صندوق با عقد قرارداد با مؤسسات تخصصی ذیربط، امکان صدور این ضمانت­نامه را برای شرکت فراهم می­آورد. در صورت عدم امکان به کارگیری مؤسسات تخصصی موجود، صندوق پس از طی مراحل قانونی، نسبت به حمایت از ایجاد مؤسسات تخصصی با مشارکت سایر نهادهای ذی­ربط اقدام خواهد نمود.

/ 1 نظر / 15 بازدید
OnٍEcharge

در دلِ من چيزيست، مثلِ يک بيشه ي نور مثلِ خواب دمِ صبح و چنان بي تابم که دلم مي خواهد، بدوم تا تهِ دشت بروم تا سرِ کوه دورها آواييست که مرا مي خواند... "سهراب سپهري" ---------------------------------------------------------------- خريد کارت شارژ به صورت مستقيم و بدون نياز به وارد کردن کد... شارژ ايرانسل - همراه اول - رايتل http://onecharge.ir