کرسی های پژوهشی برای دانشمندان ایرانی

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور از برنامه‌ی ایجاد «کرسی‌های پژوهشی برای دانشمندان جوان»، «کرسی برای دانشمندان ایرانی خارج از کشور» و« تعریف کرسی‌های پژوهشی بین‌المللی» خبرداد.

دکتر نصرت الله ضرغام در گفت وگو با خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) درخصوص برنامه‌ها و اولویت‌های جدید صندوق به فعالیت‌های صندوق در حوزه کرسی‌های پژوهشی اشاره کرد و گفت:‌ این کرسی‌ها در جهت حمایت از پژوهشگران ایرانی به محققان برجسته و صاحب نام تعلق می گیرد.وی با بیان اینکه تاکنون 18 کرسی پژوهشی توسط صندوق به افراد، تیم‌ها و یا دستگاه‌هایی اعطا شده است، تصریح کرد: سابق براین سالانه 30 میلیون تومان برای انجام کارهای پژوهشی و علمی به کرسی‌ها اعطا می‌شد که مدت اعتبار آن نیز سه سال بود. اما درحال حاضر اعتبار سالانه کرسی‌های پژوهشی به مبلغ 50 میلیون تومان برای مدت 10 سال افزایش یافته است.

ضرغام از برنامه‌ی ایجاد کرسی‌های پژوهشی برای دانشمندان جوان با پیشنهاد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خبر داد و گفت: همچنین در حال تعریف کرسی های پژوهشی بین‌المللی هستیم که در این راستا کرسی مشترکی برای دریاچه ارومیه با همکاری صندوق، دانشگاه صنعتی شریف، سازمان حفاظت محیط زیست و بنیاد علوم آلمان مصوب شده است.

وی همچنین از برنامه ایجاد کرسی برای دانشمندان ایرانی خارج از کشور خبر داد و گفت: در نظر داریم به نوعی از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های علمی ایرانیان خارج از کشور برای توسعه علم و فناوری در داخل کشور استفاده کنیم و در این مسیر از تمام تجارب مشابه در مراکزعلمی و دانشگاههای مختلف استفاده خواهیم کرد.

ضرغام اعلام کرد: همچنین در نظرداریم از منابع مردمی به عنوان حامیان فرهنگی علم برای سرمایه‌گذاری کرسی‌ها نیز بهره‌مند شویم و کرسی‌های مربوطه نیز به نام این حامیان نامگذاری می‌شود. وی با بیان این که روند فعالیت کرسی‌ها سیر تکاملی به خود گرفته و خروجی کرسی‌ها بسیار ارزشمند است، اظهارکرد: این کرسی‌ها در زمینه‌هایی چون تولید علم، دانش فنی، تربیت دانشجو، برگزاری همایش، تجهیز آزمایشگاه‌ها، تولید کتاب و غیره خروجی بسیار خوبی داشته است.

/ 0 نظر / 14 بازدید